Esimene riiklik omavalitsuspäev möödus maakonnas ilma suurema tähistamiseta

Eile tähistati Eestis omavalitsuspäeva, mis tänavu on esimest korda riikliku tähtpäevana kehtestatud. Peaminister Jüri Ratas avaldas lootust, et omavalitsuspäev toob omavalitsuslikku mõtteviisi ja tegevust inimestele lähemale.


Peaministri sõnul pani haldusreform kohalikule võimule ja riigile suurema vastutuse teha viljakat koostööd inimeste heaolu nimel. „Hästi toimiv partnerlus ei tähenda üksnes seda, et omavalitsusel on head suhted riigiga ja vastupidi. Nii riik, omavalitsus kui ka kogukond peavad vaeva nägema, et väikestest kohtadest ei kostuks meieni muredest vaevatud hääl, ning omavalitsuste liitmise ja ümberorganiseerimise lainetes ei tekiks uusi ääremaid,“ rõhutas Ratas.

Pidupäeval kommi ja tööd

Mustvee abivallavanem Enn Kurg sõnas, et vallas möödus tähtpäev töö tähe all. Küll aga arvas ta, et omavalitsuspäeva kui sellist on vaja. „Kohalikud omavalitsused toimivad ju iga päev, see pöörab tähelepanu sellele, milline omavalitsus on ja milliseid ülesandeid täidab,“ sõnas Kurg. Küsimusele, kas järgmisel aastal tähistatakse omavalitsuspäeva ka rõõmsamalt kui töiselt, vastas Kurg, et sellele tasub mõelda.

Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meituse sõnul toimus hommikusel koosolekul väike tähistamine. „Hommikul oli vallamajas koosolek. Vallavanem tervitas kõiki omavalitsuste päeva puhul ja ka muusikapäeva ning eakate päeva puhul – kolm tähtpäeva ühel päeval. Kõiki sai õnnitletud. Muidugi olid kommid laual,“ jagas muljeid vallavolikogu esimees.

Jõgeva omavalitsuse tähistamine toimub 24. oktoobril, kui on Jõgeva valla esimene tähtpäev.

„Omavalitsuste päev võiks ikka olla. Paljud inimesed Eestis ei tea kogu seda laiemat mõistet, miks need kohalikud omavalitsused on ellu kutsutud ja kuidas need toimetavad. Läbi selle saab teavitada inimesi omavalitsuse olemusest ja tegevusest,“ möönis Meitus, lisades, et tegemist võiks olla tähtpäevaga nii ametnikele, kes annavad oma panuse iga päev, kui ka kodanikele.

„Kuidas edaspidi esimesel oktoobril läheb, on praegu raske öelda. See tähtpäev on alles esimest aastat, võeti riigikogus vastu augustis ja selle teadvustamiseaeg on jäänud praegu lühikeseks. Järgmisel aastal võib juba vabalt midagi olla. Reedel olin koos paljude omavalitsusjuhtidega, keegi ei mõelnud sellele, et kuidas seda teha. Eks ta on uus asi ja veel ei ole mõtteid,“ sõnas Meitus.

Tähtpäev tuli ootamatult

Põltsamaa vallavolikogu esimees Andres Vään tunnistas, et omavalitsuste päev tuli talle ootamatult. „Ma olin sellest kuulnud küll, aga ma ei teadnud, et see täna on, ning mingisugust plaani tähistada meil ei ole,” ütles ta.

Põltsamaa vallas möödus pidupäev töiselt ning tähistamiseks aega ei olnud. „Me oleme tööinimesed, võib-olla vallavalitsuses tähistavad, aga volikogu liikmed on kõik tööinimesed ja tähistamiseks pole aega,” rääkis Põltsamaa vallavolikogu esimees Andres Vään ning väljendas pahameelt, et igasugused maakonna üritused korraldatakse tööajal. „Jääb mulje, et inimesed, kes neid üritusi korraldavad, ei teagi, et me käime tööl, või üritavad tekitada muljet, et volikogu liikmeid nagu ei huvitagi sellised asjad,” sõnas ta.

Esimesest päevast võiks saada traditsioon

Põltsamaa vallavolikogu esimehe sõnul võiks omavalitsustepäeva kindlasti tähistada, kuid algul on see kõigi jaoks natukene võõras. „Igal riigil on oma päev, varsti ei jätku aastas päevagi,” naljatles Andres Vään. „Ma arvan, et teatud inimesed saavad sel päeval ennast tunda parematena kui muidu, ajada rinna ette ning oodata lilli ja komme,” ütles ta.   

Seda, kas ja kuidas järgmisel aastal omavalitsustepäeva peetakse, Vään veel öelda ei osanud, kuid arvas, et sellele tuleks juba nüüd mõtlema hakata. „Mis see aasta puudu jääb, tuleb järgmisel aastal tasa teha,” märkis ta, lisades, et ehk peab ikkagi kuidagi tähistama, mõne sellise ettevõtmisega, millest oleks volikogu liikmetele kasu, näiteks koos enesetäiendamise või aktiivse tegevusega.

Riigihalduse minister Janek Mäggi ütles ettevõtlusseminaril Valgas, et 1.oktoobrist võiks saada traditsioon, mil valitsuse liikmed külastavad omavalitsusi ja tutvuvad süvitsi nende vajadustega. „See parandaks mõlema poole koostöö- ja juhtimisvõimekust,“ märkis ta.

ANDRA KIRNA
DEIVI SUISTE
KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus