Esimene jumalateenistus valmivas pühakojas

Esimest jumalateenistust kiiresti kerkinud palvelas juhtis Mustvee Betaania koguduse pastor Paul Gill, kes luges ka avapalve. Jutluse pidas Evangeelimi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu asepresident Ermo Jürma. Kontserdil laulis gospelkoor Kehrast, kus baptistikoguduse pastoriks on Eenok Palm, kes varem töötas vaimulikuna Mustvees.

“Tänane sündmus on igati tore ja üllas. Uue pühakoja ehitamisega on Mustvee piirkond kindlasti võitnud, sest siinsele paigale iseloomulik kultuuriline ja religioosne mitmekesisus on väärtus omaette,” toonitas oma sõnavõtus Mustvee linnapea Mati Kepp. Ta märkis ka, et peab väga oluliseks, et nii kohalikel elanikel kui ka turistidel oleks võimalik Mustvee kirikutega tutvuda.  Betaania kogudusele oli tulnud kõike head soovima ka Mustvee Püha Kolmainsuse Ainuusuliste koguduse esindaja Sergei Borodin. Soomes viibiv EELK Mustvee Koguduse õpetaja Eenok Haamer saatis tervituse. Samuti oli tervitus saabunud Jõgeva maavanemalt Aivar Kokalt.

Pikk eellugu

 Palvela ehitamisel Mustvee Betaania kogudusele on pikk eellugu. 1935. aastal ostis kogudus kesklinna krundi, et ehitada palvela, mis pühitseti 1937. aasta talvel. Nõukogude ajal ehitati palvela aga ümber kinomajaks. 1980. aastal sai kogudus kasutada varemetes õigeusukiriku hoone, mis taastati ja pühakojana kasutusele võeti. Neli aastat tagasi tagastati aga pühakoda ainuusuliste kogudusele. Seejärel hakkas Betaania kogudus jumalateenistusi läbi viima  Mustvee Muusika- ja Kunstikooli saalis.

Varsti sai aga kogudus tagasi hoone, milles mitukümmend aastat oli asunud kino. Maja oli muutunud aga kasutamiskõlbmatuks ning tuli lammutada.

“Otsustasime ehitada oma krundile uue palvela, sest kogudus on nagu perekond, kes vajab oma kodu, kus olla koos ning end vaimulikult harida. Tööd algasid 2005. aasta 6. juunil ning sama aasta 19. augustil, esimese Kalevipoja Kala- ja Veefestivali raames asetas maavanem Aivar Kokk hoonele nurgakivi,? rääkis pastor Paul Gill. Tema sõnul on tänaseks valmis jõutud välistöödega ning ka hoone sees on seinad krohvitud. Tänu sellele saab 150 kohaga saalis juba  jumalateenistusi pidada.  Saali kaunistavad Dolores Hoffmani vitraa?id.

“Meie saal sobib hästi ka kontsertide korraldamiseks,” ütles Mustvee Betaania koguduse juhatuse esimees Reet Pappe, kes töötab ise muusikaõpetajana.

Kogudusel on ka pühapäevakool ja Timo Pappe eestvedamisel tegeldakse noorsootööga. Lähitulevikus valmivadki palvelas pühapäevakooli ja noorteruum, pastori kabinet, majahoidja korter ning katlaruum ja kuur.

Osa tööd ise

Palvela ehitamisel on peaettevõtjaks aktsiaselts Cobra  Grupp, kuid paljud tööd teevad koguduse liikmed ise, mis võimaldab raha kokku hoida. Paul Gill märkis, et 94 protsenti palvela ehitamiseks tarvis minevatest rahadest on saadud annetustest, kusjuures palvela ehitamist saab toetada praegugi, milleks tuleks kanda raha Hansapanga arveldusarvele nr  221026428241, lisades märgusõnaks “Palvela ehitus”.

“Pühakoja ehitamisel on meil kujunenud kogudusega hea koostöö,” lasus ASi Cobra Grupp juhataja Juhan Algus.

Pühakoja lõpliku valmimise aega ei hakanud pastor Paul Gill välja pakkuma.

“Tänavu 16. detsembril täitub seitsekümmend aastat meie esimese palvela pühitsemisest ning selle tähistamiseks korraldame uues palvelas taas piduliku jumalateenistuse,” lausus vaimulik.


JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus