Esimene jõemaraton kujunes rahvusvaheliseks

Möödunud laupäeval peetud esimese Põltsamaa jõemaratoni 80 km pikkuse põhidistantsi läbis kõige kiiremini, üheksa tunni ja viie minutiga tartlane Ramon Lippus. Viimasena finišeerinud Märt Orgusaarel kulus sama võistlusmaa läbimiseks aega üle kahe korra rohkem, nii et finišisse jõudis ta alles järgmise päeva varahommikul.

Pikema distantsi start anti hommikul kell 8 Rakke vallas asuva Ao paisjärve äärest. Teele asus 14 alust 21 võistlejaga. Kolm meest, kõigil sõiduriistaks ühene merekajakk, olid kohale tulnud koguni Venemaalt. Nii muutus maraton korraldajatelegi ootamatult rahvusvaheliseks.

Kahel Vene võistlejal kahjuks poolel distantsil jaks rauges ja Jõeküla kontrollpunktis tõmbasid nad oma kajakid kuivale maale. Kitsal ja käänulisel jõel liikumiseks polnud volüümikas merekajakk ka ilmselt kõige sobivam sõiduriist. Samas kasutas sarnast sõiduriista ka võitja.

“Mina pidasingi kõige ohtlikumateks konkurentideks venelasi: need olid silmnähtavalt treenitud vennad,“ ütles Ramon Lippus. “Pikal sirgel oleksidki nad mu arvatavasti kinni püüdnud, aga selleks ajaks, kui jõgi lõpuks laiemaks ja sirgemaks läks, olid kaks venelast juba rajalt lahkunud.“ 

Kaks tundi kauem

Starti minnes uskus Lippus, et jõuab Kamari järve äärsesse finišipaika umbes seitsme tunniga. Tegelikkuses kulus aega kaks tundi rohkem.

“Vesi oli jões madal ja vool aeglane. Eks sellepärast teekond aeglasemalt edeneski,“ arvas võitja, kes teenib leiba metallitööga ja jõel matkamas käib soojemal ajal vähemalt kaks korda kuus.

Võitja kõrval väärib aga tunnustamist ka pika distantsi viimane finišeerija Märt Orgusaar, kes veetis maratonirajal peaaegu terve ööpäeva ehk täpsemalt 21 tundi ja 22 minutit. Sõiduriistaks oli tal kummipaat, mis oma liikumisomaduste poolest kajakkide ja kanuudega konkureerida ei saagi.

“Mees oli enne maratoni osa distantsist läbi sõitnud ja teadis üsna täpselt, mille peale välja läheb,” ütles maratoni peakorraldaja Üllar Sõmera FreeStart Matka- ja Spordiklubist. “Ka nime oli ta oma ühemehevõistkonnale valinud vastava: Team 24H+. Olime visa kummipaadimehega mitu korda telefoniühenduses, nii et teadsime, et temaga on kõik korras.”

Üllar Sõmera oli ka see, kes viimase lõpetaja finišis ära ootas, ehkki kell tiksus selleks ajaks juba järgmise päeva hommikutunde. Vaatamata tagasihoidlikule 11. kohale üldarvestuses, kuulus Orgusaarele kummipaadiklassi parima tiitel, sest ainus konkurent, kes tal selles klassis oli — Pedja Pande nime kandev Jõgeva kaitseliitlaste esindus —, katkestas võistlemise Jõeküla kontrollpunktis. 

Hea aeg

Põhidistantsi kõrval oli maratonil võimalus läbida ka 27-kilomeetrine matkadistants Rutikvere kalakasvanduse juurest Kamari järveni. Selle teekonna võttis ette seitse alust 13 võistlejaga, kes kõik jõudsid ka finišisse. Kõige vähem — 3 tundi ja 16 minutit — kulutas selleks aega kanuul võistelnud segapaar Margit Saar ja Aivar Tikerberi. Nagu nad ise naljatamisi seletasid, innustas neid kiiret sõitu tegema soov Aivari vennale Andrusele ja tema kaaslannale Kairi Männisalule, kes samal distantsil osalesid, “ära teha”. See neil ka õnnestus.

Üllar Sõmera sõnul jäid kõik osalejad maratoni korraldusega rahule. Eriti meeldis rahvale see, et finišipaigas käis samal päeval meeleolukas Kamari veetrall. Nii ei pidanud võistlejate kohalejõudmist ootavad saatjad niisama igavlema, vaid said osa toredast meelelahutusest. Ka autasud said maratoni paremad kätte trallile kogunenud rahva ees.

Heaks kiideti ka maratoni toimumisaeg. Kui paljud veematkaüritused on sätitud suurvee ajale, siis suvel on kalender senini veel tühjavõitu. Samas on jõevesi sel ajal just soe ja jõel müttamine selles mõttes mõnusam. Põltsamaa jõemaratoni korraldamisel olid klubile FreeStart toeks Leader-programm ja mitmed ettevõtjad. Maratoni kavatsetakse korraldada ka tuleval aastal. Küllap siis tuleb ka osalejaid rohkem.

“Ka Võhandu maratonil oli esimesel aastal vaid paarkümmend alust, tänavusel kaheksandal maratonil aga juba 454,” ütles Üllar Sõmera. 

Põltsamaa I jõemaratoni paremad

80 km

1. Ramon Lippus (9:05)

2. Hannes Tähtsalu (9:34)

3. Arvi Mikk (9:34.30)

27 km

1. Margit Saar ja Aivar Tikerberi (3:16)

2. Marko Soolepp (3:31)

3. Kaido Pallo ja Marek Tõnso (3:25)

Kõigi osalejate vahel välja loositud kanuumatka ja saunaõhtu kümnele inimesele võitis Marko Soolepp.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus