Esimene eelproovide ring hakkab täis saama

Möödunud pühapäeval oli Jõgeva kultuurikeskus hommikust saati täis mitmehäälset laulu: seal toimus suvisele laulupeole kandideerivate Jõgevamaa segakooride esimene eelproov, millel osales 212 lauljat üheksast koorist.

Segakooride liigijuhi Heli Jürgensoni ja dirigent Raul Talmari eestvedamisel võeti läbi kõik laulupeo segakooride blokis esitatavad laulud, aga ka mõned ühendkoorilaulud. Tõsine ja tempokas töö käis mõnusa naljaviskamise saatel ning osutus võib-olla just seepärast vägagi tulemuslikuks.

“Tegelesime sellega, millega laulupeo eelproovidel ikka: intonatsiooni, fraseerimise ja rütmi korrigeerimisega,” ütles Heli Jürgenson. “Tuleb tunnistada, et saalis oli vägagi vastuvõtlik seltskond, kes võttis kiiresti õppust.”

Segakooride jaoks on selle laulupeo repertuaaris kõige raskemaks “pähkliks” Erkki-Sven Tüüri poolt Peep Ilmeti tekstile loodud “Taandujad”.

“Helikõrguste mõttes on see laul Jõgevamaa lauljatel hästi omandatud — nii nagu teiste maakondade lauljatelgi,” sõnas Heli Jürgenson. “Nüüd oleks vaja veel rütmiprobleemidest ka üle saada. Alles siis, kui lauljad õpivad õiget “pulssi” hoidma, tuleb selle laulu õige vägi esile. Ma ei tea, kas teadlikult või enese teadmata, aga Erkki-Sven Tüür on seda laulu kirjutades suure asjaga maha saanud ja ma olen eelproove mööda sõites kohanud palju lauljaid, enamasti koolide segakooride noormehi, kellele see laul väga meeldib.”

Põnev kohtumine kohaliku ajalooga

Jõgevamaa oli Jürgensoni ja Talmari jaoks viimane maakond, kus nad laulupeo esimese eelproovi läbi viisid.

“Eile olime samasugusel proovil Viljandis, tänase öö veetsime aga Jõgeva külalistemajas Route House 39, mille peremees Sergei Jerjomin meile sealsamas tegutseva Jõgewa Muuseumi ekspositsiooni tutvustas. See oli ääretult põnev! Laulupidugi on ju ajalooline nähtus ja kohaliku ajalooga tutvumine haakub sellega vägagi,” jutustas Heli Jürgenson.

“Jõgeva avas meile end hoopis uue kandi pealt,” lisas Raul Talmar.

Suurem osa laulupeole kandideerivatest Jõgevamaa koorilauljatest ongi nüüdseks esimese eelproovi läbi teinud. Poistekoorid olid näiteks koos 18. märtsil Põltsamaal, mudilaskoorid 27. veebruaril Jõgeval ning lastekoorid 3. märtsil samuti Jõgeval.

“Nii poiste-, mudilas- kui ka lastekoorid said eelproovi läbi viinud dirigentidelt kiita: meie muusikaõpetajad on noorte lauljate peoks ettevalmistamisel teinud väga head tööd,” ütles tänavuse laulu- ja tantsupeo Jõgevamaa kuraator Pille Tutt. “Tõsi, eelproovid on ilmsiks toonud ka asjaolu, et peole on jäänud pürgima mõnevõrra vähem koore ja lauljaid, kui algselt kirja pandi.”

Segakooride puhul piirdus “kadu” vaid ühe kooriga, ent üheksast registreerinud lastekoorist tuli esimesele eelproovile näiteks vaid viis. Ülejäänud kas loobusid või on teinud oma tegevuses üldse vaheaja. Ka mudilaskooride arv oli kahanenud kümnelt kaheksale. Naiskoore ongi aga meilt laulupeole kandideerimas ainult kaks ja meeskoore ainult üks, nii et neil tuleb eelproovidel käia teistes maakondades: ühe-kahe koori pärast pole eraldi eelproovi mõtet korraldada.

Kõik kollektiivide liigid esindatud

“Kui osa kooride loobumine või varjusurmas olek teeb kurvaks, siis samas on meil põhjust ka rõõmustada: oleme küll väike maakond, ent meil on esindatud kõik kollektiivide liigid, kes laulu- ja tantsupeole oodatud. Meil on Põltsamaal olemas isegi sümfooniaorkester,” ütles Pille Tutt. Tema sõnul on praeguseks esimese eelproovi läbinud peaaegu kõik suurele peole pürgijad ning tantsijatel hakkab lähenema juba teine eelproov. Üksnes neidude ja naiste liikumisrühmad pole veel eelproovi “karastust” saanud. Neil ongi vaid üks eelproov ja see saab teoks 27. märtsil.

“Tänan kõiki dirigente ja tantsujuhte, kes on kollektiivide peoks ettevalmistamisega suurt vaeva näinud!” ütles Pille Tutt. “Paljud on repertuaari paremaks omandamiseks laulu- ja tantsulaagreid korraldanud, sest tavapärastest proovidest jääb selleks väheks. See on väga teretulnud nähe ning loodan, et kultuuriraha jagavad fondidki leiavad võimalusi laulu- ja tantsulaagreid toetada, sest ega siis vanemad oma laste või täiskasvanud taidlejad iseenda harrastusele lõpmatuseni ka peale maksta jõua.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus