Esiliigas uue hoo ja uue treeneriga

Homme algab Eesti meeste korvpalli esiliiga turniir. Jõgevamaad esindab seal spordiklubi Torma Sport ja Kuremaa spordikooli ühendvõistkond. Neil tuleb platsile minna kohe esimesel turniiripäeval. Homme kell 19 Tartu ülikooli spordihoones algavas mängus on nende vastaseks BC Tartu.


Eelmisel hooajal esindas Jõgevamaad meeste korvpalli esiliigas SK Torma Sport nime kandev võistkond ja siis mängiti liigaturniiril välja seitsmes koht. Uut hooaega alustatakse muutunud nime ja koosseisu, uue treeneri ning suuremate ambitsioonidega. SK Torma Spordi/Kuremaa SK meeskonnas on hingekirjas viisteist meest ja neid juhendab 35 aastane, aga üsna kopsaka treenerikogemusega Olari Narits. Tartus juhendab ta praegu Tartu ülikooli spordiklubi/BC Tartu kahe vanuserühma poisse (viieteistaastased ja kaheksa-üheksa-aastased). Möödunud hooajal oli ta ka U14 vanuseklassi Eesti koondise peatreener. Kas see töö jätkub, on vara öelda, sest koondiste treenerid on selleks hooajaks veel kinnitamata.

Olari Naritsal on ka meeste esiliigameeskona juhendamise kogemus varasemast olemas. Kolm aastat tagasi tulid tema treenitavad BC Tartu noormehed selles liigas pronksmedalile.

“Selle meeskonna liikmed lõpetasid gümnaasiumi ning läksid õppima ja tööle, kes kuhu. Pärast seda võtsin juhendada uued noored. Tänu Torma-Kuremaa meeskonnale säilib mul aga side ka meeste korvpalliga,” ütles Olari Narits.

Enamik esiliigameeskonna liikmeid on Jõgevamaa taustaga, ent samas on paljud neist ühel või teisel eluetapil Naritsa kui treeneriga juba kokku puutunud. Nii et üksteisega harjumise peale pole tulnud just palju aega kulutada. Mängijate vanus varieerub viieteistkümnest eluaastast kolmekümne üheni. Treener loodab, et vanematel mängijatel jätkub tahtmist oma kogemusi noorematele edasi anda ja noorematel oskust vanematelt õppida.

Oluline väljund

“Kolm-neli nooremat mängijat, kellel “kael juba kannab”, sai meeskonda võetud selleks, et nad aegsasti meeste mängu hõngu nuusutada saaksid. Esiliiga võistkonna üks oluline roll ongi anda noorteklassi parematele mängijatele võimalus oma maakonna meeskonnas korvpalli mängimist jätkata,” sõnas Olari Narits ja lisas, et kaugemas tulevikus võiks sama võistkonnaga pürgida ka meistriliigasse. Esialgu võetakse aga sihikule esiliiga medalid: vähema pärast pole treeneri sõnul mõtet pingutadagi.

Küsimusele, kuidas siis edu loodetakse saavutada, vastas Narits:

“Proovime treeninguid senisest efektiivsemalt läbi viia. Oluline on, et mängijad saaksid aru, milline on minu nägemus, ning hakkaksid seda plaani ellu viima.”

Septembri kolm esimest päeva viibis esiliigameeskond Kuremaal: seal sai teoks hooaega ette valmistav treeninglaager. Enne seda olid mängijad kaks nädalat individuaalselt jooksu- ja jõusaalitrenni teinud. Laagris toimusid pallitreeningud ja taktikaharjutused.

Pärast laagrit algasid regulaartreeningud. Et enamik mängijaid on Tartuga seotud (nad kas õpivad või töötavad seal), saadakse kokku Tartu Kesklinna kooli võimlas. Otstarbekam on need vähesed, kes Tartus pole, sinna viia, kui hakata Tartus olijaid näiteks Kuremaale või Tormasse toimetama.

Enne esiliigaturniiri algust pidas meeskond kaks kontrollmängu. Möödunud neljapäeval oldi vastakuti Eesti maaülikooli esiliigavõistkonna ja eile õhtul teises liigas mängiva Terminal Oiliga. Kontrollmänge oli vaja selleks, et testida, kuidas mängijad treeneri ja tema põhimõtted omaks on võtnud. Möödunud neljapäevase mängu põhjal ütles treener, et pilt on pigem rõõmustav.

“Oleme korralikult trenni teha saanud ja mehed on tahtmist täis. Mõnel neist tuleks isegi hoogu natuke maha võtta, et nad üle ei pingutaks. Kui meeskonna koosseisus on muutusi tehtud ja alustatakse koostööd uue treeneriga, tahetakse ju ikka ennast näidata,” ütles Olari Narits

Tema sõnul on mehed, kellele mäng üles ehitada, võistkonnas olemas, ainult korvi alla oleks natuke lisajõudu vaja.

“Nii et vaatame veel lahtiste silmadega ringi, äkki leiame kedagi juurde,” ütles Olari Narits. “Kui mehed ühte jalga käima saame ja neil silmad tehatahtmisest põlema hakkavad, tuleb kõik muu ka järele.”

Meeskonnas kaasa mängiv Märt Tralla lisas, et kõrged eesmärgid on seatud ja hoiak uue treeneri suhtes positiivne.

Kodumängud Tormas

Nagu öeldud, peab SK Torma Sport/Kuremaa SK esiliiga põhiturniiri esimese mängu homme. Esimene kodumäng on arvatavasti 18. oktoobril Vasaraga. Sada protsenti kindel see siiski veel pole, sest mängu aeg on ametlikult kinnitamata. Seda võib aga juba praegu öelda, et kodumängud peab meeskond Torma spordihoones. Loodetavasti ootab Jõgevamaa korvpallisõpru ees huvitav hooaeg.

“Esiliiga meeskond oli meil ka varem olemas, aga mitmes mõttes oli aeg muutusteks,” ütles Kuremaa ujula juhataja Raivo Tralla, kellele siinse kandi korvpallielu edendamine ikka südameasjaks olnud. “Meil on olemas tugev treener, aga ka kolm-neli positiivse hoiakuga inimest, kes moodustavad meeskonna taustajõu. Muu hulgas aitavad nad hoolitseda selle eest, et meeskonna eelarve oleks hooaja lõpuni tagatud. Selleks on otsitud ja otsitakse veel toetajaid. Et Jõgevamaalt on neid keeruline leida, tuleb läbirääkimisi pidada ka kaugemal.”

Raivo Tralla avaldas lootust, et esiliigameeskonda hakkab tuleval aastal toetama ka Jõgeva linna ning Jõgeva, Palamuse ja Torma valla ühinemisel moodustuv uus suur Jõgeva vald. Teatavas mõttes võibki seda meeskonda vaadata ju kui uue ühendvalla meeskonda. Palamuse valla taustaga mängijaid selle koosseisus küll praegu pole, ent taustajõudude hulgas toimetab küll sealt pärit korvpallientusiast Meelis Villems.

Ühinevate valdade, Sihtasutuse Kuremaa Spordikool ja Eesti Korvpalliliidu vahel sai mõni aeg tagasi mäletatavasti koostööleping sõlmitud ja see nägi ette ühisel jõul noortekorvpalli edendamist. U14 ja U16 vanuseklassi poiste treeningud Kuremaa spordikooli juures Märt Tralla juhendamisel juba käivad ja Palamusel on alanud tüdrukute korvpallitreeningud, mida juhendab Anneli Plaado. Palamuse gümnaasiumis leidis hiljuti aset ka korvpalli promopäev. Sarnane sündmus saab lähiajal teoks veel mitmes selle piirkonna koolis. Nii et positiivseid korvpalliuudiseid on oodata ka tulevikus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus