Esikohale tõuseb külalelu mahlakam pool

Nava Lava Festival peetakse tänavu 17. –19. juulini. Seekordne mulgikeelne näitemäng Eesti-Läti piiril taastab sündmusi aastast 1912, mil Polli Perakülas ehk tänases Lillis peeti suur rahvapidu.

 

“Kui mulgid pidu peavad, kaotavad valdade ja maakondade piirid oma tähenduse. Nii on see olnud 100 aastat ja kes teab ehk rohkemgi,” rääkis Nava talu peremees ja näidendi autor Jaak Kõdar aastast 1912. Tolleaegne rahvapidu peeti sama eeskavaga ka Tõrvas. 

Kõdar näitas seitset peokuulutust samast aastast, millest on näha, et igaks korraks õpiti selgeks uus näitemäng, uued laulud ja pillimängud. Olga Antsoni “Nõia tütar”viies vaatuses, Chr. Rutoffi vaatemäng “Vastu vett” neljas järgus, Nikolai Gogoli “Vanapoisi kihlus” kolmes vaatuses, Ludwig Unzergruberi “Südameuks” kolmes vaatuses ja naljamäng “Käbid ja kännud ehk alkoholi võimsus”.

“Lisaks oli ilulugemine, pilli- ja laulukoorid, näokattepeod,” jätkas Kõdar. “Esimesena oli aga kavas alati kõne, näiteks teemal “Vanadus, selle põhjused ja ravitsemine”. Jaak Kõdari seekordse mulgikeelse näitemängu tegevus käsitleb ühe niisuguse peo ettevalmistamist ja sellele järgnevat aega, näidendi viimased stseenid on aastast 1918. Näitemäng kannab pealkirja “Kõik läheb mööda…”

“Vahepeal on olnud maailmasõda, Vene revolutsioon, välja on kuulutatud Eesti Vabariik, käimas on Vene kodusõda, algamas Eesti Vabadussõda, sakslased noolivad Balti Hertsogiriiki, tuhanded eesti poisid on käinud sõjas, on langenuid, haavatuid, varanduse kaotanuid,” loetles Kõdar. “Aga ajalugu õpetab, et kõik läheb mööda. Nava Lava näitemängus on esikohal külaelu mahlakam pool armastuse, vigurite ja rahvaliku kõnepruugiga,” lubas autor.

Festivalipäevad on eriilmelised

Eelkirjendatud külanäitemäng algab reedel ja laupäeval kell 18, pühapäeval kell 16. Näitemängule eelneva osa poolest on festivalipäevad aga üsna eriilmelised. 17. juulil on Lillis luulepäev. Festival avatakse kell 12 Laulupiiriposti nr. 1 juures. Tund aega hiljem esitletakse peremees Jaak Kõdari uut luuleraamatut “Poolel teel mõttetusse”. Kell 14 peetakse Mulgimaa ja Võrumaa teine sõpruskohtumine pilaluules, kus oma värssidega astuvad üles Margus Konnula, Andres Marand ja Jaak Kõdar.

Kell 15 esitab Lilli raamatukogu juhataja Hillevi-Kärt Muska valiku äsjalahkunud mulgi luulemeistri Lembit Eelmäe luulest.

Kell 16 algab luuleetendus “Ku saas, tiis taevalakke mulgu”, kus Jaak Kõdari luulet esitavad Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid Ott Kartau, Kait Kall, Ivo Reinok ja Ragne Veensalu.

Laupäev on Lillis Läti päev, mis algab kell 15 naabrite etteastetega. Esinevad Naukseni valla isetegevuslased, kes seejärel tõttavad edasi naabervalda Helmesse. Jaak Kõderi kinnitusel on seekordses festivalik üldse tükk jagu rohkem Valgamaad, näitemängu üheks teljeks on Taagepera loss ja selle valmimine, samuti peo korraldamine võidu Perakülaga. Laupäeva õhtul järgneb etendusele “Kõik läheb mööda…” päeva lõpetav külasimman.

Esitatakse ainult algupärandit

Pühapäev on Lillis lastepäev. “Juba hommikul algavad mängud, töötoad ja Lilli kollitrall, mille peakorraldaja on RMK ja Lilli kultuurihing Ly Laanemets,” tutvustas Nava peremees. Kell 14 algab aga lastenäitemäng “Hundi ja Rebase lend lõunanabale”, mille Jaak Kõdari “Kriimureinuliste lugude” põhjal kokku kirjutanud ja lavastanud Silvia Soro.

Seda näidendit mängivad lapsed ise, nimelt on Karksi, Nuia ja Lilli lapsed seda talve läbi usinasti harjutanud.

Selle lasteetenduse jaoks ehitas Nava talu ka uue mängukoha, mis kannab nime SAUNA TAGA TIIGI ÄÄRES.

Festivali omapäraks on, et mängitakse ainult kirjanduslikke algupärandeid, mis on kirjutatud Mulgimaal, mulgi autorite poolt ja enamasti ka mulgi keeles. Nava Lava asub Viljandi maakonnas Läti piiri ääres, tuleb sõita läbi Karksi-Nuia Lilli külla ja siis 3 kilomeetrit vasakule, kus ongi Nava talu ja Eesti-Läti Laulupiiripost nr. 1.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus