Eripreemia sotsiaalse teatrisuundumuse eest

Voore Põhikooli näitering pälvis lavastuse „Kartes ja oodates” eest hiljutisel keskastme kooliteatrite riigifestivalil eripreemia sotsioloogilise teatrisuundumuse eest.

Kõnealuses lavastuses mängivad Voore Põhikooli lavajõud nähtavaks oma kooli õpilaskodus elavate noorte elust võetud probleemid. Lavastus valmis õpetajate Mare Maasiku ja Eve Kochi käe all ning sellega astuti üles ka märtsis Tabiveres toimunud maakonna näitemängupidustustel, kus võidetigi kätte õigus esindada Jõgeva maakonda riigifestivalil.

Keskastme kooliteatrite riigifestivali peeti aprilli kolmandal nädalavahetusel Hiiumaal Kärdlas ning seal osales ühtekokku 15 truppi kogu Eestist. Lavastusi hindasid Margus Tabor, Kadri Tikerpuu, Toomas Lõhmuste, Ermo Mäeots ja Mari Paesüld. Voore Põhikooli trupp oli esimese ehk reedese festivalipäeva viimane esineja. Juhendaja Mare Maasiku hinnangul said noored näitlejad Kärdlas oma ülesannetega pareminigi hakkama kui Tabiveres.

„Lapsed olid tublid ja tundsid end Kärdla kultuurikeskuse laval väga hästi: see mängupaik sobis neile,” ütles Mare Maasik.

Pereprobleemidest kõneles tema sõnul nii mõnigi Kärdlas mängitud lavastus, ent voorelaste „Kartes ja oodates” oli ainus, mis ei põhinenud kirjanduslikul algallikal, vaid tekstil, mille trupp ja juhendajad ise kokku olid pannud.

Lisaks Voore Põhikoolile said zhüriilt eripreemia veel kolm truppi. Anti välja ka seitse näitlejapreemiat, kolm laureaaditiitlit ning peapreemia. Viimase võitis Narva Laste Loomemaja teatristuudio 16. Komnata lavastusega „Metalli lapsed”.

„Lisaks peapreemia võitnule oli Kärdlas veel mitu venekeelset truppi, nii et keeleoskuse vajadus sai meile seal üsna ruttu selgeks,” ütles Mare Maasik. „Meie koolis õpivad vene keelt paraku üsna vähesed. Üks seda keelt õppiv neiu kuulub õnneks ka näiteringi koosseisu ning tema sai teistele tõlgiks olla.”

Hiidlased said voorelaste meelest festivali korraldamise ja külaliste võõrustamisega väga hästi hakkama: lisaks festivalilavastuste vaatamisele said noored näitlejad ka vahvatel diskodel lõbutseda. Külalislahkust said hiidlased tegelikult kavandatust pikemaltki üles näidata, sest ilmataadil olid varuks oma vembud: laupäeva õhtuks tõusnud tugeva tuule tõttu lõpetasid praamid Hiiumaa ja mandri vahet kurseerimise ning voorelastel tuli veel üheks ööks saarele jääda. Olukorra tegi eriti murelikuks asjaolu, et osa näiteringi liikmeid tantsib üksiti Voore Põhikooli rahvatantsurühmas, mis pidi juba pühapäeva hommikupoolikul üles astuma Jõgevamaa tantsurühmade teisel tantsupeo eelproovil. Sinna muidugi ei jõutud. Õnneks võttis tantsupeotoimkond vabandavad asjaolud arvesse ning andis võimaluse saata tagantjärele videolint oma tantsusooritustega.

„Hiiumaale sõit oli küll päris suur ettevõtmine, ent lastele on sellisel festivalil osalemine väga arendav, eriti kui on võimalust ja tahtmist vaadata ka teiste lavastusi, nagu meie lastel seekord oli,” ütles Mare Maasik. „Kutsun maakonna teiste koolide näiteringe üles aktiivsemalt osalema ka maakonna näitemängupidustustel. Teatrit tehakse ju maakonna paljudes koolides, ent pidustustele tulevad välja vaid üksikud.”

Eeloleval nädalavahetusel toimub Kehras algklasside kooliteatrite riigifestival. Seal esindab Jõgevamaad Siimusti Lasteaed-Algkooli näitetrupp lavastusega „Punamütsike”. Maakonna esindamise õiguse võitlesid nad välja kuu aega tagasi Lustiveres toimunud Jõgevamaa algklasside näitemängupäeval, millel osalesid ühtekokku tosina Jõgevamaa kooli esindused.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus