Erinevate riikide rohumaaspetsialistid tutvusid Põltsamaal piimatootmise ja -töötlemisega

Rahvusvahelise Rohumaade Föderatsiooni konverents korraldatakse igal aastal erinevas riigis.

Osaühingu Viraito Kuningamäe farmis jagas nii Euroopa Liidust kui ka Ameerika Ühendriikidest ja Jaapanist saabunud konverentsidelegaatidele selgitusi perefirma üks omanikke Toivo Kens.

?Viraito rohumaad on Eestis ühed kvaliteetsemad,? andis hinnangu konverentsi peakorraldaja professor Hindrek Older. ?Sellised Eesti põllumajandusettevõtted suudavad anda piimatoodangut, mis on sama suur nagu mitmetes majanduslikult tugevates Euroopa Liidu riikides. Nii et Eesti põllumajandustootjal ei pruugi midagi häbeneda, pigem saame mõne asjaga eeskujuks olla.?

Hindrek Older märkis, et Eestis tasuks rohumaade rajamisel ja uuendamisel silmas pidada mitmekülgsust. Meil on aastaid töötatud selleks, et meil oleks nii ristikute, lutserni kui ka kõrreliste ülekaaluga rohumaid, kusjuures kindlasti peaks kasutama segukülve, mis on lehmadele palju vastuvõetavamad.?

Teadlane toonitas, et kuna Eestis on keerulise koostisega mullad, peab alati analüüsima, kuhu me külvame, missuguseid heintaimi külvame ja kuidas seda saaki kasutada.

?Konverentsil osalejad külastasid ka Põltsamaa juustutööstust, kus said ülevaate, kuhu rohumaade saak lõpuks jõuab. Juust on toode, mis on otseses sõltuvuses karjamaade kvaliteedist, farmide tasemest ja kogu piimasektori tasemest,? ütles piimandusühistu E-Piim juhatuse esimees Jaanus Murakas. Tema sõnul nõustab professor Hindrek Older ka farmereid, kes ühistuga E-Piim koostööd teevad.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus