Eridiplom õppefilmi eest

Mullu 27. mail Põltsamaa kunstikoolis aset leidnud Valli Leber-Bogatkina akvarelli meistriklassi jäädvustas Väino Valdmann videosse kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja tellimusel: ta arvas nimelt, et salvestisest võib abi olla neil, kes ise meistriklassis ei osalenud. Kui hakkas lähenema amatöörfilmide festival, tuli Väinole aga mõte kahetunnisest videomaterjalist kahekümneminutiline film kokku monteerida ja see festivalile esitada.

            “Ma polnud juba tükk aega filmifestivalidel osalenud ja mõtlesin, et nüüd võiks jälle midagi teha,? ütles Väino Valdmann. ?Lember-Bogatkina meistriklassis üles võetu tundus olemasolevatest materjalidest kõige sisukam ? selline, mis ka kõrvaltvaatajale midagi ütleb. Noppisin välja sisukamad lõigud: näiteks selle, kus ta Estonia teatri solistide portreteerimist meenutab, ning need, kus ta oma pikast ja värvikast eluteest kõneleb. Tegin ühe koopia filmist ka kunstniku enda jaoks ning saatsin ühe ?üriiliikmega Lember-Bogatkinale. Ta kurtis, et tema filmioperaatorist poeg polevat teda veel piisavalt jäädvustanud.?

            Senini on Väino üleriigilistel festivalidel ja Palamusel toimuvatel Theodor Lutsu filmipäevadel rohkem animafilmidega esinenud. Ka järgmise katsetusena filmivallas lubas ta teha kas animafilmi või siis sellise filmi, milles tavalised videovõtted animafilmi elementidega ühendatud. Animafilmides kasutab Väino arvutiprogrammist võetud kolmedimensioonilisi objekte.

            Tänavusel üleriigilisel amatöörfilmide festivalil osales ühtekokku 71 filmi Narva, Rakvere, Tallinna, Tartu, Põlvamaa, Viljandimaa jt autoritelt. ?ürii koosseisu kuulusid Eesti Kinoliidu juhatuse esimees Mikk Rand, Eesti Filmi Sihtasutuse filmiekspert Mikk Jõerand, filmiloolane Vaike Kalda, re?issöör Peep Puks ja Eesti Filmiamatööride Liidu juhatuse esimees Jaak Järvine. Parimaks täiskasvanud autori filmiks, parimaks debüütfilmiks ja üksiti parima portreefilmi auhinna vääriliseks tunnistati  tõsielufilm ?Elevanti nägema?, mille autorid on Sandra Dürdorth, Maureen Apel, Kalev Saar ja Leon Shamis Tallinnast. Parima üliõpilasfilmi auhinna ja Max Reikteri rändauhinna sai Tallinna Ülikooli Balti Filmi ja Meedia Kooli tudengi Joosep Matjuse tõsielufilm ?Suvine dokumentaal?. Parima 15-18-aastaste autorite filmi auhinna said Vladislav Dmitrijev ja Oksana Lissoboi Tallinna stuudiost Meksvideo mängufilmi ?Seitsmest seitsmeni? eest. Ühtekokku anti festivalil välja 29 auhinda ja diplomit.

            Õigupoolest pidi tänavune üleriigiline amatöörfilmide festival toimuma Põltsamaal ? nii nagu seitsme aasta tagunegi. Mis selle ajaga muutunud on, ei oska öelda, aga kui 2000. aastal olid filmiharrastajad meeleldi nõus Põltsamaale tulema, siis tänavu ei pannud end väljaspool pealinna toimuvale festivalile kirja keegi. Mistõttu filmiamatööride liit otsustas plaane muuta ning pidas festivali ikkagi Tallinnas ära. Küll aga toodi põltsamaalastele festivalijärgsel päeval näha tosin paremat filmi. Paraku kogunes neid kultuurikeskuse saali vaatama vaid käputäis huvilisi.

            ?Panin küll linna ja kooligi suured värvilised kuulutused üles, aga efekt oli kasin,? kurtis Väino Valdmann. ?Kahju, sest filmid olid igati vaatamist väärt. Mine tea, võib-olla oli ilm inimeste meelest saalis istumiseks liiga ilus.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus