Lõppenud hingedekuu keskmine õhutemperatuur Jõgeval (3,7 °C) ületas viimase 90 aasta keskmist 3,5 kraadi võrra ja osutus 1922. aastast algavas vaatlusreas kõige kõrgemaks, kuid sademeid nappis jätkuvalt.
Novembri alguses jätkus rohu kasv, linnades rohetasid muruplatsid kuu lõpuni. Taliteravilja orastel ja talirapsil tekkis ülekasvamise oht. Üldine taimekasvuperiood (ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt üle 5 °C) lõppes Jõgeval 9. novembril, mis on tavapärasest ligi kolm nädalat hiljem.
Ööpäevased maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid korduvalt üle 5 kraadi veel viimasel kümmepäevakulgi. Novembrikuu jooksul kogunes efektiivset (üle 5 °C) soojust 20 kraadi ja kuu lõpuks oli kogu 2011. aasta efektiivsete temperatuuride summa kasvanud üle 1800 kraadi.
Öised külmad alles 10. novembril
Kui keskmisena algavad – 2 kraadist tugevamad öised külmad õhus sügisel juba oktoobri esimesel nädalal, siis tänavu sügisel langes õhutemperatuur esimest korda nii madalale alles 10. novembril, s.o enam kui kuu aega hiljem.
Novembrile on tavaliselt iseloomulik külmade lumiste perioodide vaheldumine lume maast võtvate suladega. Jõgeval on ööpäeva keskmine õhutemperatuur vaatlusaastate keskmisena langenud püsivalt alla null kraadi alates 22. novembrist. Tänavusel hingedekuul oli ööpäeva keskmine temperatuur alla nulli ainult kolmel päeval. Viimase kümmepäevaku keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati 2,9 °C.
Vihma sadas vähe
Vihma oli novembris napilt. Kuu esimesel poolel sadas aeg-ajalt ainult nõrka uduvihma ja sademete summaks kogunes 0,5 mm. Esimene korralikum sadu algas 18. novembri õhtul ja see kestis vaheaegadega hommikuni. Ööpäevaseks sajuhulgaks mõõdeti Jõgeval 9 mm.
Sajusele ööle järgnes tuuline päev ja algas ilma jahenemine. Kogu kuu kõige madalamad temperatuurid mõõdeti 21. novembri hommikul, kui õhus oli temperatuur -7 ja maapinna lähedal -14 kraadi.
Muld külmus künnipõllul kuni seitsme, talirukkiorase all kolme sentimeetri sügavuseni. Seisva või vähe liikuva veega tiigid ja paisjärved jäätusid. Sama päeva õhtupoolikul hakkas sadama peenikest lund. Et maapind oli tugevalt jahtunud, siis tekkis järgnenud vihma ja uduga teedel libeduseoht.
Muld sulas uuesti üles 23. novembril. Viimasel kümmepäevakul tuli vihma sageli ja aeg-ajalt oli sadu tugev. Kogu kuu sademete summa kasvas Jõgeval 36 millimeetrini, maakonnas esialgsetel andmetel 35…40 millimeetrini.
Tuul tegi pahandust
Ilm oli hingedekuu viimasel kolmandikul tuuline. 27. ja 28. novembril tõusis meie maakonnas ilmajaamade andmetel tuule kiirus iiliti 15 kuni 17 m/s, paiguti Eestis aga üle 25 m/s. Tuul murdis puid ja oksi, lõhkus katuseid, tekitas elektrikatkestusi, lükkas mitmetes Eesti asulates ümber jõulukuuski.
Detsember peaks tooma talve
Milline on olnud detsembri ilm Jõgeva 1922…2010. a andmetel? Valdavalt on jõulukuu olnud talvine. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur on kuu alguses -2 kraadile lähedane ja kuu lõpuks langeb -5 kraadini.
Äärmustemperatuurideks on detsembris mõõdetud -40,2 °C 1978. aastal ja 11,2 °C 2006. aastal. Lumikate on jõulukuu esimesel poolel tavaliselt veel ebapüsiv ja muutub püsivaks kuu keskpaiku. Maksimaalne lume paksus on küündinud detsembris poole meetrini (2010. aastal).
i
LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert