Erakondade linnapeakandidaadid teada, valimisliidud hoiavad saladust

Eelmisel nädalal avaldatud kohalike omavalitsuste valimisnimekirjadest selgub, et Jõgeva maakonna linnades rühivad meeri ametikohtadele peaasjalikult aastaid siinses poliitikaelus olijad, vaid Mustvee valimisliidud ei soovi kandidaatide nimesid tagakiusamise hirmus välja käia.

Jõgeva linnas võitlevad volikogu kohtade eest ja linnapea ametikohale neli Eesti suuremat erakonda, valimisliitudega külmalinnas välja ei tuldud. Kõige enam on Jõgeval kandidaate Keskerakonna nimekirjas, kus on kirjas kolmkümmend kaks nime, erakonna poolt on linnapea kandidaadiks välja pandud praegu abilinnapea kohal töötav Aare Olgo, kes on varasemalt abilinnapeana Jõgeval ametis olnud ka aastatel 2002-2009. Eelmisel aastal oli tema juhtida Laeva vald. Olgo ennistati uuesti Jõgeva abilinnapea ametisse eelmise aasta detsembris, mil linnas asusid koalitsiooni Keskkerakonna, Rahvaliidu ja IRL-i fraktsioonid.

Reformierakonnas kandideerib Jõgeval kakskümmend kaks inimest. Linnapeana soovivad reformierakondlased näha praegu maavanema ametit pidavat Viktor Svjatõševi, kes oli siin linnapeaks aastatel 2002-2009. Maavanema kandideerimine on tõstatanud üles küsimuse, kas see on eetiline ja õige käitumine. Svjatõšev ise kandideerimises vastuolu ei näe.

“Kandideerin Jõgeva linnavolikogu valimistel paljude kodulinna inimeste palvel. Mind on määratud vabariigi valitsuse poolt maavanemaks viieks aastaks. Veidi vähem kui aasta on veel jäänud. Kui kodulinna rahvas soovib mind tõepoolest näha järgmise linnapeana ning annab selleks vajalikud poolthääled, siis võtan ametikoha vastu,” ütles praegune maavanem.

Noorus ja teadmised eeliseks

IRL-i kahekümneliikmelisest nimekirjast soovib linnapea toolil jätkata praegune linnapea Mihkel Kübar, kes on selles ametis käesoleva aasta algusest. Varem oli Kübar Jõgeva abilinnapea.

Sotsiaaldemokraadid näevad Jõgeval parima lahendusena linnapeaametis nende liidrit, 25-aastast Asso Nettanit, kes on küll põline jõgevalane, kuid kellel poliitikamaastikul veel suuri tegusid ja positsioone ette näidata pole. Nettan ise peab noorust pigem eeliseks. “Teistel kandidaatidel on küll linna juhtimise kogemus, kuid minul on väga hea erialane haridus ning kogemus Euroopa Liidu projektide juhtimisel,” rääkis Tartu Ülikoolis riigiteaduste bakalaureuse lõpetanud ja praegu magistrantuuris võrdlevat poliitikat tudeeriv Nettan.

Samad erakonnad, kes kandideerivad Jõgeval, on valimistel väljas ka Põltsamaa linnas. Praegune linnapea Jaan Aiaots kandideerib sotsiaaldemokraatide nimekirjas. Isamaa ja Res Publica Liit näeb linnapeakandidaadina Anti Oravat, kes pikki aastaid juhtis Põltsamaal toiduainetööstust Felix ning on praegu OÜ Balti Juhtimiskonverents juhtivpartner. Reformierakonna linnapeakandidaat Põltsamaal on endine riigikogulane Terje Trei ning Keskerakonna kandidaat on ettevõtja ja volikogu liige Andres Vään. 

Kandidaadid olemas, kuid nimesid ei avalikustata

Mustvee valimisliidud avalikult linnapea kandidaate välja ei käi ning seda sealse segase ja kohati ka räpase poliitikaelu tõttu. Valimisliidu “Meie Mustvee” esinumber Riina Pajula selgitas, et praegu keerulistel aegadel võidakse valimiseelsel perioodil nende välja reklaamitud linnapeakandidaati lihtsalt taga kiusama hakata. “Näete ise, mis Mustvees toimub. Me oleme liidusiseselt arutanud, kes võiks meist linnapeaks saada ning meil on paar inimest sellele kohale välja pakkuda, kuid momendil me neid nimesid avalikult välja ei ütle. Ootame valimistulemused ära,” lisas Pajula.

Valimisliidu “Ühistulevik” esinumbriks on praegune Lohusuu vallavanem ja endine Mustvee linnapea Pavel Kostromin, kes sõnas, et ei hakka praegu linnapeakandidaatide nimesid välja pakkuma. “Las Mustvee inimesed valivad endale selle, kes meeldib. Mina poliitilist reklaami ei tee,” kinnitas Kostromin. Samas on tal hästi meeles sel kevadel läbi viidud umbusaldamine, kus ta sunniti Mustvee linnapea kohalt lahkuma. “Need, kes mind umbusaldasid, lõid mulle piltlikult öeldes noa selga ja reeturitega mina koostööd ei tee,” jäi Kostromin resoluutseks.

Mustvee linnas registreeritud kolmanda valimisliidu “Pähklid” linnapeakandidaati Aleksandr Apolinskyt ei olnud Vooremaa toimetusel eile võimalik kätte saada. Keskerakond teatas, et nende linnapeakandidaat Mustvees on praegune linnajuht Max Kaur. 

Linnapeade kandidaadid kohalike omavalitsuste valimisteks Jõgevamaal

Jõgeva linn                             

Isamaa ja Res Publica Liit           Mihkel Kübar

Keskerakond                             Aare Olgo

Reformierakond                          Viktor Svjatõšev

Sotsiaaldemokraadid                  Asso Nettan 

Mustvee linn

Keskerakond                             Max Kaur

Valimisliit “Meie Mustvee”           kindel kandidaat puudub

Valimisliit “Pähklid”                    Aleksandr Apolinsky

Valimisliit “Ühistulevik”               kindel kandidaat puudub 

Põltsamaa linn

Isamaa ja Res Publica Liit          Anti Orav                                  

Keskerakond                             Andres Vään

Reformierakond                          Terje Trei

Sotsiaaldemokraadid                  Jaan Aiaots 

Allikas: Vooremaa

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus