EOK president Urmas Sõõrumaa: meil räägitakse palju tervisest, kuid keegi ei mõtle tervisest

Neljapäeval käis maakonna spordiliidu Kalju kutsel Jõgeval Eesti olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa. Teiseks presidendi ametiajaks kandideeriv Sõõrumaa kohtus Jõgeva spordirahvaga, kus rääkis nii Eesti spordielu korraldusest kui ka tulevikuplaanidest.


Viimased neli aastat EOK presidendiks olev Urmas Sõõrumaa ütles, et on Eesti spordielus vähemal või suuremal määral kaasa löönud 25 aastat.
„Aitasin üles tõsta kahte alaliitu (võrkpall ja tennis), kuulusin 15 aastat EOK täitevkomiteesse, kus liikmetele millegipärast tööülesandeid ei antud. Kõik see ärgitas mind saama EOK presidendiks. Suure spordiorganisatsiooni juhtimine on nagu tippsport: reaalseid tulemusi näed 7–10aastase tööga. Ja seepärast, et omi plaane ellu viia, otsustasin kandideerida EOK presidendiks ka teiseks ametiajaks,“ selgitas Sõõrumaa.
Olümpiakomitee presidendina on Sõõrumaa suurendanud spordile antavat raha, kutsunud ellu suurprojekti Team Estonia ja seadnud eesmärgi suurendada liikumisharrastusega tegelevate inimeste arvu.
„Kõigeks selleks tuleb muuta ideoloogiat. Seepärast on ka õige muuta haigekassa tervisekassaks. Praegu kõik räägivad tervisest, aga ei mõtle tervisest. Haigekassa suurendab eelarvet ja ootab võimalust, kuidas inimesi ravida. Me peaksime rohkem panustama, et inimesed hoolitseksid rohkem oma tervise eest, siis väheneksid ka ravikulud,“ rääkis Sõõrumaa.
EOK presidendina tahab ta suurendada koolides kehalise liikumise tunde, sest just kooliajal saab suunata noori sportima ja nii kujuneb neil tervislikke eluviise pooldav hoiak.
Tippspordis on Sõõrumaa sõnul väga hästi toimiv süsteem, mida võib ka rahvusvaheliselt eeskujuks tuua. „Hinnangu riigi spordi tasemele annab ikka medal. Kui tulevad medalid, on kõik korras. Poleks eelmisel aastal maadlejad ja kergejõustiklased medaleid võitnud, oleks Eesti sport väga halvas seisus,“ sõnas president.
Nüüd on küsimus püramiidi alumiste osade kaasaaitamises. Selleks on vaja spordile raha juurde tuua ja see on võimalik, kui muuta arusaamu ja ideoloogiat. Oluline roll on riigi spordipoliitikas maakonnaliitudel. „Nad on küll erineva tasemega ja töötavad paljuski entusiasmil, kuid etendavad olulist rolli riigi ja kohaliku spordielu vahendajana,“ ütles Sõõrumaa.
Tema sõnul on tippsportlane, kes valmistub olümpiamedali võitmiseks, võrdväärne suurfirma juhiga. Tokyo mängude eel on Eestis selliseid sportlasi 20. Ta loodab, paar neist võidavad ka medali.
EOK presidendi valimisteks soovib oma kandidatuuri üles seada kolm kandidaati: Urmas Sõõrumaa, Tõnu Tõniste ja Jaanus Kriisk. Kandidaadiks saamiseks on tarvis 15 toetushäält täiskogu liikmetelt.
„Olen kindel, et parimad võimalused presidendina jätkata on minul. Üllatav oli Tõniste kandidatuuri ülesseadmine, ta on asepresidendina ju minu meeskonnas. Ütlesin Tõnule, et oled elu aeg purjetanud, aga ei saa aru, kustpoolt tuul puhub. Kuidas sa merel hätta ei jäänud?“ kinnitas Sõõrumaa, et enesekindlus pole teda elus maha jätnud.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus