Eno Vahtra jagab Põltsamaa lastele suusatarkusi

Nimekast Vahtrate suusaperekonnast pärit  Eno Vahtra juhendab tänavusest sügisest Põltsamaa spordikooli ja Kuningamäe SK murdmaasuusatamise treeningurühma. Põnevate ja vaheldusrikaste treeningutega soovib 26aastane Vahtra lapsed arvutite tagant välja tuua ja suurendada nende huvi liikumisharrastuse ning eestlastele palju kuulsust toonud spordiala vastu.


Kui Põltsamaa piirkonna suusahuvilised lapsevanemad kolme aasta eest murdmaasuusatamise treeningurühma idee välja pakkusid, käis ühe võimaliku juhendajana läbi ka Eno Vahtra nimi. “Mul oli küll juba siis mõttes siia tulla, kuid õpingute ja spordiala vahetuse tõttu lükkus see edasi,” lausus paari aasta eest murdmaasuusatamisest laskesuusatamisele üle läinud Eno Vahtra. “Läksin laskesuusatamisse ning otsustasin, et proovin seda ala n-ö täie rauaga.”

Esimesel hooajal jõudis Eno Vahtra uuel alal kohe Eesti meistrivõistluste medalikolmikusse ning lõpetas punktikohal ka Euroopa karikavõistluste etappidel. Suuremat läbimurret kahe aastaga siiski ei toimunud, selle aasta algul peetud EK-etappidel jäi Vahtra parimaks 59. koht 20 km distantsil ning EM-võistlustel saadud 61. koht 10 km sprindis.

“Oma aja võttis ka bakalaureuseõppe lõpetamine Tartu ülikoolis ning sellele järgnenud magistrantuur,” ütles Eno Vahtra, kellel hetkel on käsil magistritöö kirjutamine ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudis treener-spordijuhi erialal.

Päris eemale Eno Vahtra neil aastatel Põltsamaa suusatajatest siiski ei jäänud – ta nõustas nii spordikooli treeningrühma juhendanud Sigrid Külaotsa kui ka Põltsamaalt Otepääle Audentese spordikooli siirdunud Hanna-Brita Kaasikut, kes jõudis tänavu esimese selle piirkonna suusatajana Eesti noortekoondisse.

“Hanna-Brita kuulumine noortekoondisse on teistele Kuningamäe SK noortele oluline sellegi poolest, et see näitab, et siit Põltsamaalt on võimalik jõuda nii Audentesesse kui ka Eesti koondisse,” märkis Vahtra.

Treener Eno Vahtra ja abitreenerina jätkava Sigrid Külaotsa suusatrennid toimuvad Põltsamaal kolm korda nädalas, esmaspäeviti, kolmapäeviti ja neljapäeviti.

“Kui ilmad on ilusad, oleme esmaspäeviti käinud Kamari paisjärve ääres kergliiklusteel rullsuusatamas,” rääkis Eno Vahtra. “Kolmapäev on siiani pallimängupäev olnud, neljapäeviti oleme aga Kuningamäel käinud, kus oleme kas jooksnud, matkanud või imitatsioonitreeninguid teinud.”

Eno Vahtra sõnul ei tohi laste treeningud liiga tõsiseks minna, säilima peab mängulisus. “Tõsist tööd jõuame paljudega neist tulevikus küll ja küll teha,” on ta kindel. “Praegu võiks neil siiski lapsepõlv alles jääda.”

Möödunud neljapäeval muutis Eno Vahtra kolmeteistkümne treeningul osalenud lapse päeva huvitavamaks näiteks Kuningamäe järskudel nõlvadel turnimisega. “Lahe!” oli laste üksmeelne hinnang mäest allajõudmise järel.

“Niisama ainult kõndida ja joosta oleks neil natuke igav, seetõttu tuleb välja mõelda huvitavamaid tegevusi, et neid paremini motiveerida,” lausus Vahtra. “Mäe otsas meeldib lastel käia ja siis tulebki neid kuidagi suunata millegi sellise poole, mis neid arendab, aga samas tundub ka mänguna. Suusatreeningute mõttes sellise ronimise järgi otsest vajadust ei ole, aga samas arendab see laste koordinatsiooni, osavust, keskendumisvõimet ning tähelepanu.”

Hetkel on Põltsamaa spordikooli murdmaasuusatamise treeningurühma nimekirjas üheksateist last. Juba varem suusatamisega tegelenud ning ka maakondlikel võistlustel silma paistnud noortest kuuluvad rühma Taneli Eensalu ja Getter Kalle, suurem osa tänavu sügisel Eno Vahtra juhendamisel alustanud suusahuvilistest õpib aga alles teises klassis.

“Seltskond on kirev, seinast seina,” lausus treener. “Üldiselt tunduvad aga nad väga asjalikud – nad pigem tahavad sporti teha ning väga palju neid selleks sundima ei peagi. Kui juba sundima peaks, siis oleks see mulle endale märgiks, et miski ei ole võib-olla kõige paremini korraldatud ning ma peaksin enda tegevuses mingid korrektiivid tegema.”

Eno Vahtra sõnul on laste üldine füüsiline tase kehvem kui varasematel aastatel. “Liigutakse vähe, liiga palju aega kulutatakse arvutitele,” ütles ta. “Oluline oleks, et lastel jääks lapsepõlvest meelde, et sel ajal midagi toimus, mitte ainult ei istutud 24 tundi päevas arvuti taga.”

Treeningute kõrval saavad Eno Vahtra õpilased sel talvel oma võimed proovile panna ka võistlustel. “Maakondlikel võistlustel osaleme kindlasti nii palju kui võimalik, tublimatega läheme ka Tartu suusatalve etappidele ja võib-olla ka ETV-Swedbanki võistlustele,” ütles treener.

Eno Vahtra soovitus suusahuvilistele lapsevanematele: “Tulge kohale, et lapsed saaksid proovida, kuidas sellised treeningud neile meeldivad. Seejärel saavad nad juba ise otsustada, et kas jäävad selle juurde või sobib mingi muu ala paremini.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus