Enne Vooremaad tehti Punalippu

13. oktoober 1983

Põllumajandustöötajate päevale pühendatud vene kabe välkturniiril oli 17 osavõtjat. See oli ühtlasi ka rajooni välkkabe meistrivõistluste VII etapp.

Kindlalt oli parim Edo Jaanuska 15 punktiga.

Kõigist seitsmest etapist on osa võtnud neli kabetajat 40st. /…/

Järgmise suurema kabeüritusena on Luual  Kaarepere sovhoostehnikumi korraldusel 16. oktoobril algusega kell 10 individuaal-võistkondlikud karikavõistlused vene kabes.

SULEV LUHT, “Parim Edo Jaanuska”

15. oktoober

See väga vana maja Tabiveres võtab tulijat vastu nahalõhnadega. Allkorruse ruumis, kus laudadel mitut sorti suuremaid ja väiksemaid nahatükke seisab, mis “Kommunaaris” jalatsite valmistamiseks pole passinud, ei oskaks küll arvata, et sellestsamast materjalist ongi tehtud kaunid rahakotid, märkmikukaaned, fotokarbid jne. Kaks inimest on lõikamise juures ametis. Üks masin on selles toas ka. See, mis peenikesi naharibasid nöörimise tarvis lõikab. Üleval on masinaid veel. Õmblusmasin muidugi, augustamise masin ja veel üks, mis nahaservad õhemaks sälgib. Trükipressiga saab nahk peale mustri. Enamasti kõik ülejäänu tehakse näppude vahel.

35 inimest on ühtekokku Jõgeva leivakombinaadi Tabivere nahkgalanteriitsehhis tööl, koristajad ja kütjad kaasa arvatud. Ka need ametid on siin majas suure tähtsusega. 20 ahju kütmine ja eemalt apteegi juurest vee kandmine polegi päris harilik asi. /…/ Paljud, kes kunagi aastate eest siia tööle tulnud, on ka jäänud.

Siia sõidab inimesi tööle ka Jõgevalt ja Tartust – rongi- ja bussiliiklus on ju hea. Kümmekond naist võiks nahkgalanteriitsehhis endale veel praegugi töökoha saada.

VAIKE KÄOSAAR, “Nahatükkidest iluasjadeni”

***

Vanasti, kui korstnapühkija majja tuli, tähendas see õnne. Ja kui sai veel tema vasknööpisid mundri küljes katsuda, oli õnn mitmekordne.

Aga kelle nööpe nüüd tuleb katsuda? Kas majavalitseja omi või? Meil Põltsamaal Pajusi mnt 17 korteris 1 pole juba viis aastat korstnapühkija käinud. Need aastad sai ikka kuidagi hakkama, aga viimasel ajal on asi nii hulluks läinud, et kui tule ahju teed, on tuba paksu suitsu täis. /…/ Korter läheb iga päevaga mustemaks.

Aga kui juhtub tuli lahti pääsema? Mis siis saab?

Põltsamaa elamuvalitsuse inimesed istuvad soojades puhastes ruumides ja loevad üüriraha kokku. Üür peab makstud olema, kas korteris sooja on või mitte.

ARMILDA VEIKER, “Kus on korstnapühkija?”

18. oktoober

„Ei tea, mis köster ütleks, kui ta näeks, mis me siin teeme,” tundis muret “Hekto” president Ants Paju. Sest pööninguaknast lendas alla savi, mulda, laaste, vanu kottasid, tuvisulgi ja muidki mälestusi neist pööningulindudest. Toas lõhuti maha ahjusid, keldrist tassiti välja mulda ja seintelt kisti maha voodrilaudu. See viimane oli vajalik selleks, et näha, missuguses olukorras on seinapalgid, missugused neist väljavahetamist vajavad.

Nii võtsid “Hekto”, Keila noorteklubi “Kellu”, Palamuse noorteklubi ja Palamuse keskkooli abituriendid  üheskoos osa kommunistliku töö liikumise 25. aastapäevale pühendatud üleliidulisest laupäevakust.

Kella viie ajal ronis üles lakka ka koolmuuseumi direktor Vaike Lapp. Ja suurest rõõmust, et nii palju tööd tehtud sai, pani ette lõpetada tööpäev ühe korraliku puntratantsuga ümber korstnajala.

Õhtu Palamuse kultuurimajas oli nagu puhkeõhtu ikka, ainult et üdini “Kevade”- hõnguline. Vaike Lapp viis kuulajad juttupidi “Kevade” tagamaadesse.

Täiesti stiilikohane oli ansambel “Rentaablus” Tartu noortemajast  “Sõprus”, kes õhtu muusikapoolt üleval hoidis.

Palamusele tulevad hektolased  tööle veelgi. See töö, mis siin ootab, ei sisalda mitte üksnes silmaga nähtavat kasu, vaid ka üksjagu missioonitunnet. On ju Palamuse koolmuuseum üks külastatavamaid vaatamisväärsusi meie rajoonis.

RIINA PAULUS, “Mis ütleks köster, kui…”

22. oktoober

Kommunistliku töö liikumise 25. aastapäeva vääriliseks tähistamiseks asusid teenindusvalitsuse ja kommunaalettevõtete kombinaadi kollektiiv 25-nädalasele töövalvele.

Teenindusvalitsus andis 25 lööktöönädala jooksul 11 300 rubla eest üleplaanilisi teenuseid. Kommunaalettevõtete kombinaadi Põltsamaa heakorra- ja teenindusjaoskond  ning Jõgeva küttejaoskond on aastaülesanded juba täitnud.

Kommunistlikul laupäevakul 29. oktoobril osalevad kõik meie süsteemi ettevõtete kollektiivid. Enamik inimesi teeb oma põhitööd, andes toodangut 10 750 rubla eest, sellest kokkuhoiu arvel 300 rubla eest. Viisaastakufondi kantakse 1085 rubla.

Põhitööst vabad inimesed korrastavad oma ettevõtte ja linna territooriumi.

MAI PODOROŽKO, kohaliku tööstuse ja kommunaalelukondlike ettevõtete tööliste ametiühingu Jõgeva rajoonikomitee esimees, “Pidulikus õhkkonnas”

 

blog comments powered by Disqus