Enne Vooremaad tehti Punalippu

5. juuli 1983

Kui hakata Jõgeva raudteejaamast piki raudtee äärt Tartu poole minema, võib seal looklevat rada mööda minna õige kaugele.

Veel mõni aasta tagasi oli suve saabudes raudtee ääres ka niitjaid ja loovõtjaid näha./…/ Saadi hulk heina, oli silmal hea vaadata korras ja puhtaid teeääri ning käijad ei pidanud kaelani heinas kahlama. Nüüd aga kasvab hein, mis lühemale inimesele juba rinnuni ulatub, lapsed  hoopis ära uputab ja kellelgi ei ole selle niitmisega kiiret. Kui möödunud suve järgi arvata, siis vaevalt et enam niidetaksegi. /…/

Ega inimesed tänavugi seal rohus kahla, vaid käiakse mööda raudteed. /…/

Vaevalt, et see vedurijuhtidele küll meeltmööda on. Kas tõesti ei ole kellelgi seda heina enam vaja ja kas Jõgeva raudteejaama ülemused ei pea selle eest hea seisma, et raudteeäärsed puhtad oleksid?

HILJE PUUSEPP, “Kellelgi ei ole heina vaja”

7. juuli

Juba rohkem kui kümme aastat on olnud vabariigi “Heli”-nimeliste laulukooride hooaja lõpu oodatud sündmuseks nende iga-aastane ühine kokkutulek. See on väike laulupidu, mis igal aastal toimub ise paigas.

“Heli”-nimeliste kooride kokkutulekute algatajaks on Uno Uiga, kes 1970. aastal oli esimese kokkutuleku korraldanud AÜN Tartu Kultuurihoone rahvakoori “Heli” dirigendiks. /…/ Peale Tartu on ühiselt lauldud veel Haapsalus, Jõhvis, Tõrvas, Viljandis, Rakveres, Kehras ja Audru pargis. Põltsamaal kohtutakse juba teist korda.

Laupäeval, 9. juulil Põltsamaal toimuvast XII kokkutulekust – “Heliaadist” – võtab osa kokku 11 koorikollektiivi, kelle seas on peale Põltsamaa rahvakoori “Heli” (dirigendid  Heli Martin, Lilio Võsu ja Hille Martin) veel mitu enam kui sajandi vanuse laulutraditsiooniga koori.

“Heliaadi” kontserdist ja rongkäigust võtab külalisena osa Jõgeva kultuurimaja rahvapuhkpilliorkester eesotsas Enno Heinmaaga. Väikese laulupeo audirigentideks on palutud Eesti NSV rahvakunstnik professor Jüri Variste ja kokkutulekute algataja Uno Uiga.

Samal päeval kell 16 toimub kõigi koorikollektiivide osavõtul kunagise Põltsamaa segakoori laulja ja hilisema Eesti ärkamisaegse kultuuritegelase, muusikamehe, ajakirjaniku ja keeleteadlase Karl August Hermanni sünnikoha mälestuskivi pidulik avamine Põltsamaa lähedal Annikveres.

HARRI SAKJAS, Põltsamaa segakoori “Heli” laulja, “Väike laulupidu Põltsamaal”

9. juuli

Rubriik Sinepiplaaster

3. juulil kogunes sadakond inimest Saadjärve kaupluse hoovile. Kell üheksa pidi hakatama müüma rääbist. Müüjad seadsid kaalud valmis. Oodati tund, oodati teine, kala ei kusagil. Püüti siis telefoni teel selgust saada, kuid ükski number ei vastanud. Hoov oli tihedalt rahvast täis, ei saanud istuda ega astuda. Oodati kolmaski tund, siis mindi laiali.

MADLI KAASIK, “Kuhu jäid rääbised?”

***

Igal neljapäeval kell 14 avab Jõgeva linna saun uksed. Minnes tead, et ees ootab naksuv keris ja kõik selleks, et kontidest väsimus viia. Üleeile oli aga asi räbalasti. Eelmisel päeval oli linna soojusvõrkude direktsioonil palgapäev. M.R., kes katlakütjaametit peab, sai ka teenitud tasu. Kuid ta on seda sorti mehi, kes enne rahu ei leia, kui teatud osa palgast on maha joodud.

Ajaks, millal katla all pidi tuli olema ja aur üleval, oli tegelikult katel külm ja mehel pea soe.

ANDRES KARU, “Pea soe ja katel külm”

***

25. juuni lehes avaldati kiri, kus räägiti uusaastakaardist, mis jaanipäevaks sihtkohta jõudis. Sidesõlme ülem Edvard Saarma vastab kriitikale järgmiselt.

Kirjutis on läbi arutatud sidesõlme väärtposti töötlemise jaoskonna töötajatega ja sidejaoskondade ülematega. /…/

Sorteerijad ja kirjakandja ei mäletanud, et oleks sel päeval olnud kirju vanade templitega. /…/

Me ei suutnud selgitada, kus need kirjad seisid, kes nad kasti pani. Kirjaümbrikud olid puhtad, määrdumata, kortsumata, tolmumata ja isegi pleekimata. Kaldume arvama, et tegemist on kellegi tahtliku “naljaga”.

12. juuli

Jõgeval võetakse endises kanamunade vastuvõtu ruumis  V. Kingissepa tänaval juba rohkem kui kuu vastu parandamiseks värvitelereid. Ühel päeval sai sealt läbi astutud, et pärida, kuidas läheb.

Tulijad võtab vastu Arno Zukker, noor meistrimees, kes ametit õppinud 19. tehnikakoolis ning aasta tagasi telemehhaanikuna tööle asunud.

Tööd paistab teil olevat?

Täiesti piisavalt. Alguses tuli isegi väga palju. Teisipäeviti, neljapäeviti ja laupäeviti ei saanud muud teha, kui pille vastu võtta ja välja anda. Praegu tuuakse vähem. Suvine aeg, heinategu rahval käsil. Sügisel arvatavasti on tööd jälle rohkem kui küllalt /…/ Kas rohkem töötajaid polegi ette nähtud? On küll, aga pole lihtsalt kusagilt võtta.

Olete Jõgeva mees?

Ei, käin tööle Vägevalt, rongi ja bussiga, kuidas kunagi. “Elektron” on vaene asutus, kortereid anda pole.

Tuba on telereid päris täis, kas kõik ootavad parandamise järge? Suurem jagu seisavad ja ootavad “juppe”. Tartust saame, sinna tuleb Tallinna lao kaudu. See võtab vahel aega. Hea, et nüüd saab Tartu otsekõne võtta, pole tarvis kaugekõne saamise järjekorda oodata.

Intervjuu “Uudisasi”;  küsis VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus