Enne jõule


Ei saa öelda, et detsembri keskpaik maal sagimist täis on, pole ju ostukeskusi! Tihased teevad küll vilkalt oma akrobaatikat kilose rasvakäntsaka kallal. Naaber, kellel majamüügiplaan, laob järelkärule küttepuid, et need mujal sooja annaksid. Teine naaber oli terve perekonnaga õues, et sättida ööl ja päeval põlevat jõuluilutulestikku madalate puittaimede külge. Hea on mõnda seni tegemata jäänud toimetust õiendada, kui maas ei ole jääd ja lund.

Üks noor naine leiab, et tema Eestimaa lumeta olla ei saa, kuigi tal oleks võimalik valida oma abikaasa järgi elupaigaks Prantsusmaa. Seemnetel on vaja elada läbi külmaperiood, kas inimestel ka? Taimed tulevad siis saagikamad, aga inimest talv ei toeta? On külm ilu, jää ja lumi.


Galileo saates näidati valgusmänge jäälossis, sinist, rohelist ja  lillat, algul selle vaevarikast ehitamist. Mulle meeldiks küll prantsuse talv, kus mõnes kandis lund pole. Tuttav teede eest hoolitseja ei peaks varahommikul sahaga tööle tuiskama, aga kõnniteedel tuleb praegu küll silm peal hoida. Seal on jääd jõudnud tekkida, mida tuleb peene kivise puistega kostitada. Jää oli jõudnud tekkida ka veeämbrites, kui nädala kodunt ära olin. Aga õunad ei olnud kiviks külmuda jõudnud. Keegi kurtis, et suur hulk ilusaid õunu külmus ära. Kahju ära visata, oli siis teinud mehu ja pannud koogi sisse, küsis foorumis nõu, mida veel teha. Üks soovitas, et kõlbavad kompotiks, kui kohe kuuma siirupi sisse panna. Oma kogemusest tean, et küpseõunu annab ka teha. Õunad külmuvad -1,4 kuni -2,8 kraadi juures. Üks öö ei loe, pärast tõmbasid õunad päeval tagasi, olid täitsa kõlbulikud. Kui aga tahetaksegi hoida sügavkülmas, siis tuleb külmutada kiiresti ja palju madalamal temperatuuril.

Poes kuulsin juhuslikku kõnelust. Üks vanem naine rääkis, et nemad ei teegi üldse jõulu ajal kingitusi. Kogu pere tuleb kokku, on hea olla ja rahas ei pidavat õnn olema, nagu poliitikud püüavad tõestada. Teine ema on teinud oma peres otsuse, et kingitusi saavad ainult lapsed. Vanema põlvkonna inimesed ei mäleta kingituste tegemist, näärivanad jagasid vaid kommikotte. Pärast sõda kaunistati kuuski õunte, küpsiste, kompvekkidega, mis pärast pidu maiustuseks sobisid. Kaks ühes, kaunistus ja hõrgutis üheskoos. Nüüd püütakse alternatiivseid kuuski välja mõelda, aga komme sinna naljalt rippuma ei panda. Leidlikumad püüavad ka uudseid kaunistusi välja mõelda. Solarise kuused on nii paksult klassikalisi sädelevaid kaunistusmune täis, et kuuseoksi eriti ei paistagi.

Tean ema, kes ajab magalarajooni korteris läbi vaid kunstkuusega ja enne pidu hoiab seda kaunistatult klaasukse taga rõdul; okaste pudenemist pole karta, aga kitsastes oludes pole ees. Eks õigel ajal saab tuua kohe aukohale, seni võib läbi klaasi piiluda. Peame jõule nii, nagu heaks arvame ja kiriku ukse taga ei pea õpetajad valvama, et õpilased seal ei käiks. Olgu usuga kuidas on, aga jõuludega sobivad kirikud kokku.
i

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus