Enamikku Jõgevamaast kattev internetivõrk sai valmis

Mobiilimastidele on paigaldatud raadiosaatjad. Internet levib ülikõrgsagedusliku (5 GHz) raadioside abil, mis eeldab otsenähtavust antennide vahel. Internetiga liituda saab tavaliselt mastist kuni kaheksa kilomeetri kaugusel asuv klient, kuid selget lõplikku piiri siinjuures ei ole. 

Raadiolevi sõltub suurel määral maapinna reljeefist ja eriti metsadest. Kerneli tegevdirektori Raivo Laatsi sõnul on enamiku klientide jaoks peamine küsimus see, kuidas saada internetti üle voore, üle või ümber metsa.

Laats selgitas, et viimasel ajal meedia huviorbiiti tõusnud WiMAX raadioseadmete korral on olukord ja piirangud täpselt samad. ?Ajakirjanduses esitatu põhjal jääv mulje, et WiMAX kasutamisel pole vaja otsenähtavust ja tegemist on mingi müstilise läbitungiva kiirgusega, ei vasta tegelikkusele.?

?Kindlasti tuleb lisaks KülaTee 3 raames paigaldatud seadmetele rajada koostöös omavalitsustega ühe küla või asumi tugijaamu. Ehitatakse korralik kõrge antennimast ja selle kaudu tekitatakse ühendus, mis jaotatakse asumi nende liikmete vahel, kellel otsenähtavus mastiga puudub,? rääkis Laats.

Jõgevamaalased, kes soovivad interneti püsiühendust, saavad täita sooviavalduse Kerneli kodulehel www.kernel.ee. Praeguseks on elektrooniliselt laekunud 130 avaldust, umbes kolmandikul sooviavaldajatest ei ole püsiühenduse saamisega kiiret. Kohapeal on üle vaadatud 30 majapidamise internetiühenduse saamise tingimused ning jõutud püsiühendus paigaldada tosinasse majapidamisse. Praegu tegutsetakse Jõgeva vallas.

 Saare vallavolikogu esimees Aivar Kütt, kelle koju pani Kernel püsiühenduse maikuu lõpus, väljendas uue teenuse üle suurt rahulolu.

?Enne kasutasin sissehelistamisteenust. Internetiühendus oli aeglane ja seegi katkes sageli. Sissehelistamine oli võrreldes püsiühendusega ka suhteliselt kallis. Minul on küll uue ühenduse üle hea meel,? rõõmustas Kütt. 

Seadet on võimalik rentida 150-kroonise kuutasu eest. Sel juhul jääb seade operaatori (Kernel AS) omandusse. Samas on rendi puhul eeliseks nii-öelda lõpmatult jätkuv garantii. Kohe välja ostes maksab antenniga kokku ehitatud raadioseade kliendile 4340 krooni.

Seadme hinnale lisaks tuleb kliendil arvestada kuludega seadme paigaldamiseks: paigaldajate töö ja kinnitusdetailide maksumus. ?Lihtsamal kujul et tohiks paigalduskulu ületada 1000 krooni, aga olukorras, kus otsenähtavuse saamiseks tuleb ehitada kapitaalne mast, võib paigaldus kujuneda mitu korda kallimaks,? lausus Raivo Laats. 1000-kroonise liitumistasu sisse mahub ka kuni viie meetrise masti paigaldamine Kerneli poolt. Kui masti pikkus ulatub üle viie meetri, tuleb kliendil juurde maksta.

Ühenduse kiirused ja kuutasud on järgmised: 256kbps/128kpbs sünkroonühendus ? 300 krooni kuus, 512kbps/256kbps sünkroonühendus ? 500 krooni kuus ning 1Mbps/512kbps sünkroonühendus ? 850 krooni kuus. Et konkurentide hinnad on madalamad, võivad ka Kerneli hinnad langeda.

Internetiühendus on väga hea, seda nii ühenduse turvalisuse kui laiendatavuse mõttes, hindas Raivo Laats pakutava kvaliteeti.

Ühendus toetab VOIP protokolli, mis tähendab, et üle võrgu on võimalikud internetikõned (Skype jt).

Vastuseks paljude inimeste küsimusele tasuta interneti kohta ütles Laats, et põhimõtteliselt võib interneti püsiühenduse kasutamine tasuta olla, kuid sel juhul peaksid selle hüve kinni maksma maksumaksjad. ?Niisiis oleks vaja, et maksumaksjad sellega nõus oleksid ja valitud esindajate kaudu oma tahet väljendaksid. Nii on toimitud näiteks Puurmanis, Palamusel ja Laiusel,? lisas Laats. 

Enne KülaTee 3 projekti oli Jõgevamaal internetiseadmetega varustatud kuus mobiilimasti.

Nendest kolmes ? Puurmanis, Palamusel ja Laiusel ? on niinimetatud sotsiaalinternet: vallavalitsus katab masti haldamise ja internetiteenuste kulud ning jagab oma valla inimestele tasuta WiFi teenust. Vallavalitsuste poolt subsideeritud internetiteenust kasutab kaugelt üle saja majapidamise.

Ülejäänud kolme masti levipiirkonnas oli Kernelil juba varasemast ajast üle poolesaja WiFi teenuse kasutaja.

Sooviavalduste vastuvõtmine Kerneli kodulehel jätkub. Maakonna internetiseerimisalast infot saab ka Jõgeva Maavalitsuse kodulehelt www.jogevamv.ee.

Jõgeva maavanema Aivar Koka visioon tervet maakonda katvast traadita internetivõrgust on tänaseks realiseerunud mitte ainult Jõgevamaal, vaid teisteski Eesti maakondades.

ANDRES LOORAND
Jõgeva Maavalitsuse pressiesindaja

blog comments powered by Disqus