Emata jäänud põdravasikas jõudis turvakoju

Aprilli viimasel laupäeval läks põdraema koos vasikaga Vägeva kandis üle Piibe maantee. Lähenev liinibuss peatus, et lasta neil rahulikult oma teekonda jätkata. Mõlemad jõudsidki üle tee, kuid kui lähedalasuva maja väike koer haukuma hakkas, emapõder ilmselt ehmus ja jooksis minema. Vastsündinud vasikas jäi aga abitult maha. Lootuses, et põdraema tuleb tagasi, jäeti oma pikkadel jalgadel vaevu püsti püsiv loomake paigale. Kui aga järgmiseks hommikuks polnud märki, et põder oma poja juurde tuleb, teatas põdravasikale sattunud Mare Kalda sellest metsloomade turvakodusse.

Riikliku Looduskaitsekeskuse Jõgeva-Tartu regiooni loodusvaht Viljar Purgel ja kaitse planeerimise spetsialist Eerika Purgel tegid looduskaitsekeskuse d?iipi heintest pehme aseme ja sõitsid loomakest uude koju viima. “Kogu teekonna jooksul Viljandisse, kus loomakese turvakodu töötajate hoolde andsime, tegi põdrake väga haledat häält. Abitud loomad teevad alati mu südame härdaks, kuid on ju hea teada, et turvakodus ravivad ja hooldavad neid asjatundjad,” tõdes Eerika Purgel ja soovitas abitusse olukorda jäänud metsloomadest ja lindudest teatada kas loodusvahile (tel 53402451) või keskkonnainspektsiooni lühinumbrile 1313. Leitud looma- või linnupoeg tuleks jätta samasse kohta, ei maksa teda kohe endale koju viia. Ta ei pruugi alati maha jäetud olla, ema võib olla kusagil läheduses ja tuleb tavaliselt oma poja juurde tagasi, inimese lõhn võib teda aga heidutada.

Praegu lutipudelist piima saav “Vägeva vasikas” peab jääma turvakoju vähemalt pooleks aastaks, kuni ta nii suureks kasvab, et metsaeluga iseseisvalt toime tuleb.

Hiljuti jõudis veterinaariharidusega loodusvahi Viljar Purgeli abiga metsloomade turvakoju ka kaks lindu. Kuremaalt teatati, et juba mõnda aega liigub järve ääres faasan. Selgus, et tegemist oli hoopis metsisega, kes kuulub looduskaitsealaste liikide II kategooriasse. Mitmel päeval püüti ebatavaliselt käitunud metsist sellele linnuliigile tavatust elupaigast ära viia, kuid asjatult. Metsis inimest ei kartnud, kuid niipea kui teda võrguga püüdma hakati, lendas ta puu otsa. Jahimeeste abiga õnnestus keskasulasse rännanud metsisekana siiski kätte saada. Teine lind päästeti Tabiveres, kus raudkull oli eksinud tootmisruumi ja sealt väljapääsu otsides ennast vigastanud. Veritseva puguga lind paraneb nüüd samuti Nigula metsloomade turvakodus.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus