Emadepäeval presidendi vastuvõtule

     

Homse emadepäeva puhul on vabariigi presidendi vastuvõtule kutsutud tublimad emad koos peredega kogu vabariigist. Jõgevamaalt on kutse saanud Maie Müürsepp Saare vallast ja Adaveres elav Jana Kutsar. Perekond Kutsaril käisime üleeile ka Adaveres külas.

Ema Janal, kes äsja Adavere Agro bistrookaupluses tööle asunud, on parasjagu graafiku järgi vaba päev ja ta ootab oma nelja tütart Adavere koolist koju nagu seni, kui ta kodune oli. Ja siis nad riburada tulevadki. Kõigepealt saabub seitsmendas klassis õppiv Silvia, seejärel pere vanim laps, 16-aastane Eveliina ning mõne aja pärast neljanda klassi tüdruk Agnes. Pesamuna, hiljuti kaheksa-aastaseks saanud Helmi-Maria, kes õpib esimeses klassis, jõuab koju kõige viimasena ja temal on emale ette näidata tunnistus, millega ta on arvatud Adavere kooli T.O.R.E. rühma liikmeks. Koolis on just lõppenud pidulik T.O.R.E. päev, mille puhul isegi kaks selle ühenduse maskotti Elevanti laste rõõmuks kohale olid kutsutud. Üksteise võidu räägivad tüdrukud  emale kooliuudiseid ning siis asub igaüks oma tegemiste juurde, kes arvutis sõpradega suhtlema, kes pooleli jäänud käsitööd tegema, kes õppetükke üle vaatama. Isa Meelis on Viljandimaal Karulas tööl ja teda enne nädalavahetust oodata ei ole. Homme aga minnakse Tallinna kogu perega. Ema Janal on hea meel, et Põltsamaa vallavalitsus on sel puhul andnud nende käsutusse koguni bussi.

Ööpäevas võiks rohkem tunde olla

Tüdrukute koolitundide väliseid tegemisi üles lugema hakates leiab ema, et vahel tekib tunne, et ööpäevas võiks rohkem tunde olla kui kakskümmend neli. Eriti käib see 14-aastase elavaloomulise Silvia kohta. Polegi vist koolis asju, millega ta ei oleks tegelnud, alates kiiruisutamisest ja erinevatest pallimängudest 4H tegevuse ja koolitantsuni välja. Silvia ja Helmi-Maria on ka selles peres vaid neljadele ja viitele õppijad. Kiiruisutamist on Silvia treener Väino Treimanni juhendamisel teinud juba neli aastat ning see tundub talle praegu ka kõige enam meeldivat. Võistelnud on ta nii Eestis kui ka Soomes ning ühtekokku on tal enda sõnul 31 diplomit ja üks karikas. Noorem õde Agnes rühib talle agaralt järele. Temalgi on diplomeid kogunenud juba omajagu. Koolitantsus Terje Õunapuu juhendamisel löövad aga kolmes erinevas vanuserühmas kaasa nii Silvia, Agnes kui ka Helmi-Maria. Tüdrukud räägivad, et tänavu pääsesid kõik vanuserühmad võistlustel poolfinaali, edasi sai see rühm, kus Helmi-Maria tantsib.

Adaveres on mõnus elada

Kutsarid on Adaveres elanud üksteist aastat ning nii tüdrukud kui ka nende ema kinnitavad, et siin on päris mõnus elada. “Muidugi võiks ühismaja korteri asemel olla oma väike majake ja õu,” leiab Jana ning tunnistab samas, et oma võlud on praeguselgi elul. Väga oluline on see, et kool on lastel lähedal ja neil on võimalik tegelda sellega, mis huvi pakub. Kuigi Jana isamaja on maal tühi ja võiks perega ka sinna elama asuda, mäletab Jana oma kooliajast, kui raske oli sealt omal ajal välja pääsemine ja kui tüütult pikk näis koolitee. Sellist elu ta oma lastele ei tahaks. Pealegi meeldib Janale, et ümberringi on inimesi. Jana ja tütred kiidavad, et pärast seda, kui Adavere Vaba Aja Keskus avatud on ja Evi Rohtla seal tegutseb, on külaelu tunduvalt huvitavamaks muutunud. “Ta kohe oskab asju organiseerida ja rahvast kodudest välja meelitada,” ütleb Silvia. Kui Jana veel kodune oli, käis ta hea meelega nii töötubadest osa võtmas kui ka jõudumööda Evil abiks. “Sai juttu ajada ja lasteõhtutel põnne valvata,” ütleb ta.

Kui kogu Kutsarite pere koos ja kõigil korraga aega, minnakse ühiselt kas kalale või telgiga kuhugi loodusse. Aastaid on osaletud ka suurte perede ühenduse MTÜ Neli ja Enam ettevõtmistes. “See on väga aktiivne pere. Kuigi alati pole neil just kerge olnud, on hea näha, kuidas nad järjest enam püüavad ise olukordadele positiivseid lahendusi leida,” ütles ühenduse eestseisja Janne Maisväli.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus