Emadepäev tähendab Trakside peres head kooki

Trakside pere emadepäev tähendab alati head kooki, ja seda juba varahommikul, kui pereema tõuseb.

Nimelt on pere viiest lapsest kaks — 14-aastane Marilin ja 11-aastane Marita — alati koogi küpsetanud. Enamasti ärkabki pereema Marina Traks köögist tulevate heade lõhnade peale.

See on hästi armas, et nad püüavad midagi valmistada,” rääkis ema Marina, kelle sõnul pole tema tüdrukud just kõige suuremad kokkajad. Veel on lapsed alati toonud emale lilled ning midagi omavalmistatut. “Hästi armas on saada kingiks mõni tops või muu koolis või kunstikoolis valmistatud asi,” kinnitas ta. Kunstikoolis käiv Marita oskab ema alati kingiga üllatada. 

Ootavad põnevusega

Emadepäeva kontserti Estonia kontserdisaalis ja presidendi vastuvõttu ootab Trakside pere põnevusega. Varem on nad seda ainult televiisorist jälginud.

Marina Traks ütles, et presidendi kantseleist tulnud kiri üllatas teda siiralt. Ma ei saanud algul üldse asjale pihta, et miks just meie pere,” tunnistas ta. Taolistel ülipidulikel üritustel pole Traksid kunagi varem kogu perega käinud.

Trakside pere tüdrukud õpivad Jõgeva Gümnaasiumis ja poisid Jõgeva Ühisgümnaasiumis. Nii et sügisel kooliteed alustav pesamuna Magnus läheb samuti Ühisgümnaasiumi nagu vennadki. “Lihtsalt nii on välja kujunenud,” tõdes ema, kes on enda sõnul esimeses ja teises klassis ikka koos lastega õppinud. Hiljem saavad kõik ise hakkama.

Pereema töötab müüjana, isa aga kaugsõidu autojuhina. Tema tööandja on rootslane. Ema kinnitusel on praegu suur õnn, et isa parasjagu kodus juhtub olema. Nimelt läks isa jaanuari lõpus tööle ja tuli koju alles aprilli lõpus. Kolm kuud  tuli emal ja lastel ise hakkama saada. Kaugsõiduautojuhi ametit peab Margus Traks juba seitse aastat.

Tema kinnitusel oligi kasulikum pikk talv mööda Euroopat sõita, sest kodus nagunii midagi teha ei saanud.

Margus Traks rääkis, et lund oli ka mujal Euroopas väga palju ja lund sadas sealgi, kus seda tavaliselt kunagi ei ole. Põhiliselt sõidab Margus Traks Rootsi ning Hispaania ja Portugali vahet. Viimane reis näiteks oligi Lissaboni. Koormaks on enamasti Rootsi kodutehnika Electroluxist või ka Husqvarna saed, muruniidukid ja traktorid. Tagasi tuleb Lõuna-Euroopast Skandinaaviasse enamasti vein. Tööpuudust pereisa ei kurda. 

Oma tuba, oma luba

Talvel, kui isa kodunt ära oli, tuli poistel lund rookida, puid tassida ja muidki majapidamistöid teha. “Lastest on suur abi,” kinnitas ema. Kõige rohkem aitas teda 18-aastane Marko.

Perel on oma maja ja suur krunt, nii et aiatööd käivad asja juurde. Hea on olla omaette rahulikult. Suures aias saavad lapsed omaette joosta ja mängida. Jõgeval on ilus ja vaikne.  Veel on võimalik sporti teha, sest linnas on suur staadion, ka Kuremaa ujula pole kaugel,” on Marina Traks rahul.

Talvel käis terve pere suusatamas, varem polnudki lapsed suuski alla saanud. Veel meeldib Trakside pere lastel käia talvel uisutamas. Suvel sõidavad poisid rataste või rulaga. Eriti suur ekstreemspordialade fänn on 12-aastane Martin. Ka teatris ja kinos on pere käinud, isegi Tartus.

Trakside peres on igal lapsel oma tuba ja ka luba oma sõpru külla kutsuda. Sõbrad võivad mõnikord lausa ööseks külla jääda, loomulikult oma vanemate loal. Seda võimalust kasutatakse pereema sõnul päris usinasti. Küllap neile ikka meeldib siin, miks nad muidu tulevad,” nentis ta. Suvel on lapsi veel rohkem, sest  isa Marguse õepoeg on samuti mõnikord külas.

Maakodu Traksidel pole, aga maal elavad nende vanemad. Marguse vanemad on Palamusel, Marinal Siimustis. Kui tarvis kuhugi kahekesi sõita, võtavad vanavanemad meeleldi lapsed enda juurde.  Ja kui majapidamises on vaja mingi mahukam töö ära teha, tulevad samuti vanemad alati appi. Praegu käibki majas remont — välja vahetatakse põrandad.

Pereema käis hiljuti autokoolis ja sai juhiload. Muidu ei saa perega üldse liikuda, kui isa sõidus,” nentis ta. Nüüd saab lastega Kuremaale või isegi Peipsi äärde ujuma sõita. Ilma autota on tema hinnangul lastega väga raske.

Suvel käiakse koos puhkusel, enamasti õpitakse iga kord tundma mõnd Eestimaa paika.  Suure perega on nii tore koos olla,” tunnistas ema.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus