“Elutöö” esilinastus Kinomajas

“Professionaalsele filmitegijale on selle linateose traagelniidid muidugi näha, ent minu jaoks oli Ellar Sügiste poolt festivali ajal üles võetud videomaterjal nii lummav, et sellest olnuks patt mitte filmi teha,” ütles kinoseanssi sisse juhatades graniitskulptuuri festivali korraldaja ja filmi idee autor Ants Paju.

Tõepoolest: kuna võtteperioodil koosnes kogu “filmigrupp” vaid Ants Pajust ja Ellar Sügistest (Karmo Kaasik ja Villem Tammar liitusid alles moneerimisetapil), ei saanud ülesvõetud materjal ehk heli poolest päris kvaliteetne ega ka nii mitmekülgne kui sündmus seda oleks võimaldanud. Allakirjutanu oleks näiteks tahtnud kuulda ka, kuidas oma taiestest ja 68 Põltsamaal graniiti töödeldes veedetud päevast kõnelevad festivalil osalenud eri maade skulptorid. Paraku saame filmis kuulda üksnes seda, mida räägib festivali pidulikul lõpetamisel nende tööde kohta Ants Paju.

Arvukas ja prominentne vaatajaskond, kelle hulgas olid Läti ja Leedu suursaadikud Edgars Skuja ja Antanas Vinkus, Eesti Olümpiakomitee president Mart Siimann, olümpiavõitja Jaan Talts ja paljud teised, andis filmile aga kõrge hinnangu.

“Filmi tegema ajendanud sündmus ise oli väga kaalukas ning suured ja võimsad on ka graniittaiesed,” ütles teenekas filmire?issöör, näitleja ja poliitik Kaljo Kiisk. “Nendest asjaoludest lähtuvalt võinuks film nõretada odavast paatosest, aga seda me seal õnneks ei näinud. Kaheksa skulptuuri ei jää filmis eraldiseisvateks dekoratsioonideks, vaid saavad meie jaoks lähedasteks ja meie igapäevaellu kuuluvateks asjadeks.

Ja hea, et Ants graniitskulptuuri festivalist ise filmi tegi: tänu sellele on festival ja film n-ö ühe hingega tehtud.”

EELK Põltsamaa koguduse õpetaja Arho Tuhkru lisas:

“Ellar on saanud videolindile Antsu sellisena, nagu ta ka tegelikus elus on. Alati see operaatoril ei õnnestu.”

Mida aga kritiseeriti, oli filmi pealkiri “Elutöö”.

“Antsu elutöö ei saanud graniitskulptuuri festivaliga veel sugugi tehtud,” ütles re?issöör Valentin Kuik. “Ja ka senitehtu ei piirdu ju üksnes selle festivaliga. Loodan, et kunagi tehakse ka selline film, mis hõlmab kogu Antsu elutööd.”

Film “Elutöö” on juba läbinud tänavuse üle-eestilise amatöörfilmide festivali eelvooru ning pääsenud 23. aprillil toimuvasse lõppvooru.

Lisaks filmile “Elutöö” esitleti üleeile Kinomajas ka Tauno Kangro skulptuuri “Kündja” kavandit. Skulptuur või õigemini kündjast, hobusest ja graniitvagudest koosnev skulptuurigrupp peaks valmima tuleva aasta suvel ja leidma samuti koha Sõpruse pargis.

“Taies pidi saama nimeks “Kalevipoeg kündmas”, aga teades, kui pikalt pealinnas poleemika Kalevipoja kuju püstitamise ümber väldanud on, otsustasime “Kündja” kasuks,” ütles Ants Paju, lisades naljatades, et põhiprobleemiks on, kas panna kündja kündma Tallinnast Tartu poole või vastupidi.

Kündja kuju peaks tulema 3m kõrgune, graniidist vaokülgedele tahetakse aga paigutada Eesti kultuuriloo olulisemate tegelaste nimed.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus