Elukirja lugejad istutasid Sõpruse parki elupuu

Veel Sõpruse pargi rajaja Ants Paju eluajal otsustati, et ühe viimastest puudest istutavad sinna ajakirja Elukiri toimetuse töötajad ja lugejad. Nüüd on see plaan teostunud.

Möödunud laupäeval kogunes Põltsamaa Sõpruse parki  bussitäis Elukirja lugejaid. Niisugust ülevaadet Sõpruse pargi rajamisest, sinna paigaldatud skulptuuridest, inimestest, kes oma käega sinna puu on istutanud või kelle mälestuspuu pargis kasvab, pole pärast Ants Paju lahkumist enam võimalik saada. Üht-teist rääkis külalistele pargist siiski selle rajamisele nõu ja jõuga ning skulptorina kaasa aidanud Põltsamaa kalmistuvaht Madis Roio.

Ajakirja Elukiri eriprojektide juht Ülle Mikk meenutas, et nad käisid ülemöödunud aasta oktoobris Sõpruse pargis, kus leidis aset meeldejääv kohtumine Ants Pajuga. Tookord päris Paju neilt, millal Elukirja rahvas siia oma puu istutab, ja see pidi teoks saama eelmise aasta mais. Just sel ajal  kurtis Ants Paju kehva tervise üle ja nii lepiti kokku, et pargi rajaja kosub ning Elukirja esindus paneb puu parki kasvama järgmisel aastal.

Nüüd lepiti Ants Paju tütre Angela Rehiga kokku, et sündmus saab teoks just nii, nagu üle-eelmisel aastal, kui kõigepealt istuti koos Põltsamaal Carl Schmidti majas ning seejärel suunduti Sõpruse parki. Seekord käidi ka Ants Paju haual Põltsamaa kalmistul. 

Puu istutati maantee lähedale

Ülle Mikk ütles, et nende puu sai istutatud Tallinna-Tartu maanteele hästi lähedale. Nii võib igaüks siit mööda sõites peatuda ja vaatama minna, kui suureks see vahepeal kasvanud on.

Mikk kinnitas, et ajakirja toimetusel olid Ants Pajuga pikaajalised ja sõbralikud suhted.   

“Kunagi oli ta meie “kaanepoiss”. Kui tal olid vahel keerulised ajad, kirjutasime teda toetava loo,” rääkis Mikk. Nüüdseks on osast ajakirja  lugejatest kujunenud omamoodi reisiklubi. Talvel käiakse üheskoos teatrietendustel, suvel  sõidetakse ekskursioonidele. Külastatakse mahetalusid ja  kauneid koduaedu, samuti käiakse vaatamas vabaõhuetendusi. Traditsiooniks on kujunenud üks reis mõnele saarele.

Kuid ekskursioonid ei piirdu mitte ainult Eestimaal  uudistamist väärt paikadega, vaid käiakse ka välisriikides. Eelmise aasta seisuga on Elukirja lugejad käinud 48 välisreisil, millele lisandub igal aastal viis reisi. Tänavu on käidud juba Hiinas ja Saksamaal, ees on reis Rootsi, kus neil on plaanis Uppsalas väliseestlastega kohtuda. Juunis tahetakse sõita Prahasse, septembris ootab ees nostalgiareis Krimmi ja oktoobris sõidetakse Küprosele suve pikendama.

Elukirja lugeja Maiju Plankeni sõnul on ta püüdnud võimalikult paljudest reisidest osa võtta, kuid on ka juhtunud, et ta jääb registreerimisega hiljaks ja kohad on juba täis. Lugejana andis ta kiitva hinnangu ka Elukirjale. Temagi meenutas soojalt viimast kohtumist Ants Pajuga siinsamas pargis.  

Elupuu ajakirja lugejate koduaiast 

Nädala eest Sõpruse parki istutatud elupuu on aga pärit Elukirja lugejate Lehte ja Ahto Tihkani koduaiast. Nad tegelevad puuistikute kasvatamisega asjaarmastajatena ja neil paluti ekstra see puu siia istutamiseks kasvatada.

Nende sõnul sirgub sedasorti elupuu aastas 30 sentimeetrit ja peaks täiskasvanuna olema viie-kuue meetri kõrgune.

Angela Rehi lausus, et nüüd peaksid enam-vähem kõik puud ja skulptuurid Sõpruse pargis paigas olema ja järgnevalt tuleb välja töötada kontseptsioon selle pargi võimalikult otstarbekaks kasutamiseks. Rehi loodab, et kohalik kogukond ja Põltsamaa juhid suudavad enda jaoks lahti mõtestada selle pargi tegeliku tähtsuse  ja väärtuse ning suudavad seda ka korras hoida.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus