Elu kaduvus maal

Hiljuti suletud SEB panga kontor Jõgeval, kuu aega tagasi uksed kinni pannud Telia teenindus, lahtiolekuaegu vähendanud Swedbank. Need on vaid ühed näited sellest, kuidas maaelu muutub iga päevaga aina enam luksuseks. Nüüd aga Kuremaa kauplus, mida sügisel sulgemine ähvardab. Sest kliendid, kes valdavalt töötavad suvekuurordist kaugemal, teevad oma ostud mujal. Ja need, kes pärast tööpäeva ostelda tahaksid, õigeks ajaks poodi ei jõua. Rääkimata valikust, mis selgelt jääb alla suurema linna omale. Tuleb leppida sellega, mis on.
Oma osa mängib asjaolu, et Kuremaa kauplus on üks kõige paremini ära peidetud pood üldse. Selle asukohta kas teatakse või mitte. Ja see tõsiasi on oluline iga välisturisti jaoks, kes nõutu näoga keset alevikku seisab ja teeviita otsib.
Ühelt poolt võib mõista kaupmehe otsust: kui pole käivet, pole ka mõtet äri pidada. Tahab ju iga ettevõte kasumit toota. Ent teisalt tuleb küsida, kellele ja milleks seda kauplust peetakse? Vajavad ju teenindamist kõik: noored, vanad, pereinimesed ja üksikud. Kõigil pole sõiduvahendit, millega Palamusele või Jõgevale poodi sõita. See on lisakulu nii rahaliselt kui ka ajaliselt ja nõuab rohkem planeerimist kui tänava algusesse poodi jalutamine. Ning kuidas saaks suvekeskus jääda ilma kaupluseta?
Siin on külaseltsil mõtlemise koht, et aktiivsete elanikega veel päästa, mis päästa annab. On lootust, et heade ideede korral saab Coopiga läbirääkimistele asuda ja midagigi muuta. Selleks on vaja vaid pealehakkamist ja kõvasti tahtmist.

 

blog comments powered by Disqus