Ellunäod toovad välja Rasputini

Põltsamaa Teater Ellunäod toob ülehomme Pilistvere vanas rehehoones välja suvelavastuse “Rasputin”, milles teevad kaasa nii professionaalsed kui ka harrastusnäitlejad. Ain Saviaugu kirjutatud ja lavastatud tükki mängitakse 14. augustini ühtekokku seitsmel õhtul.

“Rasputini” teksti kirjutas Ain Saviauk kokku üsna jaankrossilikul moel: ajalooallikatest leitud faktidest konstrueeritud “luustikule” fantaasia ja loogika abil “liha” peale kasvatades.

“Tõuget Rasputini isikuga tegelemiseks andsid mõned ajalooalased dokumentaalfilmid, mis on pakkunud uuemaid fakte ja neil põhinevaid seisukohti. Näiteks Inglismaal avanenud arhiividest leitud dokumentide põhjal on tuletatud uus versioon selle kohta, mis oli Rasputini kõrvaldamise tegelik eesmärk,” ütles Ain Saviauk. “Rasputini-sugused erilised isiksused sunnivad üldse elu laiemalt vaatama ja nägema ka selle müstilisemat, meeltega tajumatut poolt. Lisaks sellele on mu loomuses püüd tõestada, et keegi pole läbinisti halb ega läbinisti hea ning Rasputini puhul on seegi moment aktuaalne.”

Algul kavatseti “Rasputin” küll Põltsamaal välja tuua, ent selle tarvis ei leitud sobivat ruumi: lavastaja ettekujutuses pidi see nimelt olema suur ja kõrge ruum, kus hääl kajama hakkaks. Ühe tükis kaasa lööva näitleja abiga leiti selline ruum Põltsamaalt 15 km kaugusel Viljandimaal asuvast Pilistverest. Sealsele kogudusele kuuluv vana rehehoone oli veel hiljaaegu kasutusel kuivatina, ent nüüdseks on see seest päris tühjaks tehtud, sest sinna on plaanis rajada küüditatute muuseum. Kõigepealt muutub see siis aga teatrisaaliks.

Nimiosalist hakkab “Rasputinis” mängima näitlejast riigikogulane Indrek Saar, tsaarinna Aleksandrat Vilma Luik, vürst Jussupovit Tambet Tuisk. Laulev näitleja Bonzo mängib episoodilist talumeherolli ning kuulda saab ka tema lauluhäält. Ain Saviaugu eelmise, Kassinurme mägedes etendatud suvelavastuse “Kassirabal” peaosaline Ülle Lichtfeldt kehastab seekord n-ö teisest ilmast pärit tegelast, on ta siis kaitsevaim, jumalaema või saatus. Põltsamaa harrastusnäitlejatest teevad kaasa näiteks Urve Kask, Ann ja Kaarel Roots ning Margus Kastor, ent harrastajaid on trupis ka mujalt. “Rasputini” lavakujunduse on teinud lavastaja ise, kostüümid aga Eesti Draamateatri kostümeerija Jana Wolke.

“Rasputini” pühapäevaõhtusele läbimängule kutsuti trupi liikmete sõbrad-tuttavad.

“Nemad jäid nähtuga päris rahule, ma ise aga pole tulemust pädev hindama, sest olen selleks liialt kaelaauguni “asja sees” olnud,” ütles Ain Saviauk. “See-eest oleks mul neile, kes etendusele tulevad, tungiv palve, et nad väikesi lapsi ega koeri kaasa ei võtaks. Lastel pole seal midagi vaadata, koerad võivad aga ühe meie rekvisiidi peale “leili” minna ning tekkinud konfliktis võivad kannatada saada nii koer kui ka rekvisiit.”

Vana rehehoone hõlpsamaks leidmiseks paigaldatakse Pilistverre suunaviidad. Ühele etendusele mahub ligikaudu 250 vaatajat. “Rasputinit” mängitakse 7., 9., 10., 11., 12., 13. ja 14. augustil kell 21.

RIINA MÄGI  

blog comments powered by Disqus