Elistveres õpitakse jõulupuule uut elu andma

 

Ülehomme on Elistvere looduskeskusse oodatud need, kes ei raatsi oma jõulupuud niisama minema visata, vaid soovivad sellest midagi kena või kasulikku meisterdada.

Jõuluaeg saab tänase kolmekuningapäevaga otsa ning jõuluajal silma ja hinge rõõmustanud kuused viiakse toast välja. Selle asemel, et kuusk ära põletada või lihtsalt lumehange vedelema jätta, võib selle ära koorida ning teha sellest riidenagisid, riputuskonkse, ehtehoidikuid või mida iganes. Kooritud kuusepuu külge võib lihavõttepühade ajal mune ja suvel ravimtaimekimpe riputada ning järgmiste jõulude ajal võib kiilaspäise” kuuse taas ära ehtida, saades nii ebatraditsioonilise, aga mitte kunagi okkaid puistava jõulupuu.

Kuusele uue elu andmisest huvitatuid oodatakse koos kuusega laupäeval kella 11ks Elistvere loomapargi piiridesse jääva vana mõisaaida ette. Seal tehakse ära enam prahti tekitavad saagimistööd. Seejärel suundutakse koos loomapargi uude keskusehoonesse, kus asub ka looduskeskus, ning võetakse ette koorimis- ja meisterdamistöö.

Koorimine on päris aeganõudev ja vaigune töö, nii et seda tuleb teha, kindad käes, ja kindad tuleb pärast minema visata, sest muuks tööks need pärast enam ei kõlba,” ütles Elle Mäerand. Tõsi, need kuused, millele jõulupuuna toas veedetud ajal juua” pole antud, ei pruugi enam eriti vaigused ollagi.”

Meisterdamispäeva, millel jõulukuusele uut elu andma õpetatakse, on Elle Mäerand korraldanud ka neljal varasemal aastal, ainult et siis tegi ta seda RMK Saare teabepunktis. Nüüd proovib ta sama teha Elistveres. Looduskeskuse juhi sõnul võiksid need, kes soovivad jõulupuudele uut elu andma tulla, oma tulekust eelnevalt telefonil 525 3395 teada anda, sest siis oskab ta vajaliku koguse tööriistu varuda.

Mingi noa võiks küll igaüks ise kaasa võtta,” ütles Elle Mäerand. Mis aga kuuske puutub, siis selle võib võtta ka ühe kamba peale — juhul, kui sellest vaid riidenagisid ja riputuskonkse teha tahetakse.”

Lisaks meisterdamisele vaadatakse üheskoos kümneminutilist filmi kuusepuust, mida näidati ka RMK jõulueelsetel kuuseretkedel osalenutele, ning juuakse teed ja süüakse piparkooke. Tegevust peaks looduskeskuses jätkuma umbes neljaks tunniks ning osalemise eest raha ei küsita.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus