Elistvere Puhkeküla müüakse enampakkumisel

“Selline hind on liiga kõrge, arvestades vara väärtust ja ettevõtlustegevuse perspektiivikust maapiirkonnas,” ütles OÜ Reinu Toidukaubad omanik ja juhataja Agur Lehis Vooremaale.

Osaühing Elistvere Puhkeküla loodi ennekõike koolide toitlustamiseks. “Algul pidime hakkama toitu valmistama mitmetele koolidele, kaasa arvatud Tartu linna õppeasutused. Paraku kadus termostoidu tellimise vastu kiiresti huvi, mis meie majanduslikule olukorrale vägagi ebasoodsalt mõjus. Nii teeme praegu toitu vaid kolmele koolile. Samas annab koolidele teenuse osutamine meile siiski kolmandiku käibest, mistõttu suvel, kui õpilased koolivaheajal, on meie sissetulekud märksa tagasihoidlikumad kui tavaliselt. Ühtlasi kaasnevad koolidele toidu valmistamisega ka omad keerulised tegurid: arvestama peab mitmete ettekirjutustega, silmas pidama toitude kalorsust, kindlat müügihinda jne,” rääkis Agur Lehis.

Reinu Toidukaubad tegeleb ka köögivilja koorimise ja müügiga ning suppide, praadide ja salatite valmistamisega.

“Firma arengut on pidurdanud kaasaegsete kommunikatsioonide ja infrastruktuuride puudumine. Elistveret läbiv tee on asfalteerimata, siin pole ka kaasaegset kanalisatsioonisüsteemi. Reinu Toidukaubad on Elistvere Puhkekülla investeerinud ligi 2 miljonit krooni, kuid kulutuste tagasiteenimine on osutunud keeruliseks,” rääkis Lehis.

“Majandus on aga juba selline ala, kus alati ei võida,” märkis firmajuht, kes on 15 aastat toiduainetetööstuse ettevõtluses tegutsenud.

Enampakkumisel oleva osaühingu kinnistul asuvad kahekorruseline 1961. aastal ehitatud klubihoone- suurköök, milles valmistatakse toitu, ja kuur. Firmas töötab 19 inimest, enamasti kohalikud ümbruskonna elanikud. Praegu jätkab ettevõte oma igapäevatööd.

Teisipäevase seisuga polnud Elistvere Puhkeküla enampakkumisel osalemiseks keegi veel soovi avaldanud. Vajaliku tagatisraha saab enampakkumisel osalemiseks tasuda üks päev enne enampakkumist, mis toimub 21. augustil kohtutäitur Ivi Kalmeti büroos. “Põhimõtteliselt on ka osaühing Reinu Toidukaubad huvitatud enampakkumisel osalemisest, kuid seda siis, kui alghind vastab vara väärtusele. Praeguse alghinnaga, 3,8 miljoni krooniga ostmisel, ei näe me majanduslikku perspektiivi, ” lausus Agur Lehis. “OÜ Reinu Toidukaubad omab oma kulinaariatoodetele kindlat turgu. Elistvere suurköögis teeme tooteid, mida põhipinnal teha ei saa ja seda silmas pidades võiksime siin ettevõtlust jätkata ka tulevikus, kui mõnel tulevasel enampakkumisel kinnistu meile müüakse. Et tootmine tasuvaks muuta, on aga tarvis teha väga täpne hinna ja kulude analüüs. Selleks ei piisa ainult omanike eemalt tehtud otsustest ja tegudest. Ettevõtlust Elistveres peaks juhtima spetsialist, kes tunneb hästi majandusmehhanisme ja oskab pikemalt ette mõelda,” arutles osaühingu Reinu Toidukaubad juhataja.

“Juba algul oli arvata, et firmal tekivad probleemid. Laiemas plaanis peaks sel ettevõtmisel aga perspektiivi olema. Paljudes külades puudub üldse oma ettevõte. Elistveres on see aga olemas ja kohalikele elanikele on loodud töökohad. Tulevikule mõeldes on kindlasti oluline, et Elistverre viiv tee saaks asfaltkatte,” kommenteeris firma makseraskustesse sattumist Elistvere Puhkeküla loomise idee algataja, endine Tabivere vallavanem Kalev Raudsepp.

Tabivere vallavolikogu esimehe Kajar Lemberi sõnul peaks Elistveres toiduainetetööstus tegevust jätkama ka sel põhjusel, et valla koolide õpilased saaksid koolilõunat ning säiliksid töökohad valla elanikele.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus