Elektriga tipus, aga midagi on siiski võimalik päästa

Kindlasti ei soovi ma parastada ega selle üle rõõmustada, et kõik see, mida avaneva elektrituru hindade kohta juba aasta tagasi ütlesin, on pea täielikult täide läinud. Elektri hind tõuseb rohkem kui 50 protsenti. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning Eesti Energia on käsikäes saavutanud selle, mida nad tahtsid.

Seda koomilisem oli lugeda majandusministri emotsioonidest Eesti Energia elektripakettide puhul ja soovitustest valida teine elektrimüüja. Justkui oleks tegu leiva-saiaga. Ja omalt poolt ei ühtegi konkreetset ettepanekut olukorra leevendamiseks, igaüks päästku end ise, kuis saab! Aga paraku on just valitsuse võimuses olukorda pehmendada.

Suurettevõtjad maksavad  meil juba täna elektri eest palju rohkem kui Soomes. Uuest aastast hakkavad kõik kodumaal elavad eestlased elektri eest maksma rohkem kui soomlased. Kuidas selline olukord on saavutatud? Viimaste aastate jooksul on kolm korda tõstetud elektri aktsiisi, Eesti Energia on kasutusele võtnud kõige kallima tehnoloogia ja tehnika, aga elektri varustuskindlust pole see tõstnud, kogu tegevus kajastub vaid elektri hinnas. Ja viimane ning kõige tähtsam: tarbija maksab meil kinni  taastuvenergia toetused: taastuvenergia tasusid on inimeste käest võetud juba viis aastat. Ja kõik see on olnud Eesti Energia ja majandusministri ühistegevuse tulemus. Tuletaks veel meelde üht IRL-i peamist valmislubadust kodukulude kärpimise kohta.

Elektrihinna selline hüppeline tõus puudutab kõiki väiketarbijaid, mis toob varsti kaasa üldise järsu hindade tõusu. Tulles veel tagasi suurte tööstusettevõtete juurde, siis näiteks rahvusvaheline suurfirma Stora Enso omab puidutöötlemistehaseid üle maailma, aga paraku on kõige kallim elekter just Eestis.

Aga kus on väljapääs? See on olemas, aga siin on kõik hoovad üksnes valitsuse kätes. Paraku pole peaministri Riigikogule üleantud tuleva aasta riigieelarves küll ühtegi märki, mis näitaks, et ka valitsus mõistab, et elektrit müüakse alates tulevast aastast vabal turul. Kõige olulisem samm oleks taastuvenergiatasude eemaldamine inimeste elektriarvetelt. Praegune valitsuse otsus seda vähendada on poolik ja mingit märkimisväärset tulemust ei anna. Juba aastaid tagasi poleks pidanud taastuvenergia tasusid tarbijate kaela sokutama, vaid oleks tulnud leida teised allikad, CO2 arvelt või mujalt, võimalusi on olnud. Nüüd tuleks seda täna teha.

Kui rääkida maksudest, siis teatud rühmadele võiks pakkuda käibemaksusoodustust ja üldiselt võiks alandada ka aktsiisi. See küll elektri hinda väga oluliselt ei mõjuta, aga näitab, et valitsus hoolib oma rahvast.

i

LEMBIT KALJUVEE, riigikogu liige

blog comments powered by Disqus