Elektri kõikumine pole 21. sajand

 

Suurest alajaama põlengust Jõgeval on üksjagu aega möödas. Selle aja jooksul on voolukatkestusi Jõgeva vallas olnud mitmeid, neist üks suurim vaid mõned kuud tagasi, kui terve linn pimedaks jäi. Kõikuv vool nörritab tarbijaid, nende kodumasinaid ja ettevõtjaidki. Viimaseid juba seetõttu, et võrguteenuse eest tuleb maksta täishinda, kuid kvaliteet on niru.
Väidetavalt on Elektrilevi jõudmas ajutise lahenduse tugevdamisega viimaste töödeni. Selleks on vaja teha ümberlülitusi, et võimaldada tööde jätkumist ja tagada klientidele elektritoide. Nüüd on selge, et uus alajaam saab valmis alles 2023. aasta suveks. Seni tuleb ajutise lahendusega hakkama saada.
Kuid see ei lohuta tarbijat. Külm talv on ees ootamas ja kui peaks tõrge tulema on elamutest soe kadunud. Kõikjal, eriti elamutes pole generaatoreid, mis häda korral välja aitaks. See aga tähendab, et tõrke korral on mingi osa elanikest selgelt haavatavamad. Positiivse poole pealt võib vähemalt öelda, et paljud ettevõtjad ja ka vald õppisid kevadisest kriisist nii palju, et generaatoreid soetati mitmeid.
Seega pole Elektrilevi sõnumid kaugeltki julgustavad ja idee, et uus alajaam saab valmis alles aastal 2023, tekitab pigem hirmu tuleviku ees.
Ning elektrikatkestused ei tohiks olla miski, millega 21. sajandil lihtsalt leppima peaks. Õppimiskoht on siin kõigile, ennekõike elektriettevõtjatele, kellel tuleb paremate ning toimivate lahendustega märksa kiiremini välja tulla.

blog comments powered by Disqus