Elav teadus Jõgeval ehk teaduspisik kõige pisematele

 

Kraaksupesa mängutoas peeti Eesti ja võib-olla ka maailma mastaabis küllaltki eriline sündmus  — teadusüritus kõige pisematele. Sihtrühm kolm kuni kaheksa eluaastat ei ole just kõige tavalisem seltskond, kellele rääkida… füüsikast. Kõneles Tartu Ülikooli füüsikaprofessor ja AHHAA Teaduskeskuse üks asutajaid Jaak Kikas. Ometi kogunes Jõgeva perekeskuse korraldatud Teeme ise füüsikat! üritusele särasilmseid väikseid teadushuvilisi üle kahekümne. Tuba ja koridor olid elevust täis, ühtviisi võlutud nii lapsed kui vanemad. Jaak Kikas rääkis arusaadaval, lihtsal ja toredal viisil füüsikast, tegi põnevaid katseid. Lapsed said katsuda, kaasa mõelda ja rääkida, teooriad katsetati läbi, “ohhoosid” ja “ahhaasid” jagus järjest.

Et millest räägitakse teadusüritusel, kus publikust käib koolis vaid paar-kolm? Ja mida oskavad füüsika teemal üldse kaasa rääkida kolme-viieaastased lapsed?! Õnneks Jõgeva perekeskuse inimesed nii ei küsi.

Väikesed lapsed on suured mõtlejad, suured kõigest huvitujad ja suured küsijad. Iga maailma avatud meeltega vaatav inimene teab, et füüsika on kõiges ja kõikjal ning tegelikult üldse mitte keeruline ja hirmus. Kui siia juurde lisada hea õpetaja, kes oskab rääkida ka lihtsas keeles ja ennast termineid ja definitsioone tulistades üleliia tähtsaks ei tee, on tulemuseks põnevil näod, ootusärevad näod, uskumatud näod ja püsti olevad käed, millega antakse märku, et tahetakse vastata, rääkida, proovida, katsetada.

Ka siis, kui kedagi alahindamata räägitakse päris-füüsikast — Maa külgetõmbejõust, magnetjõust, temperatuurist, keha massist, keha temperatuurist, keha eri omadustest, hõõrdejõust jne.

Väga soe, huvitav ja Jõgeva mõistes suhteliselt erandlikult rahvarohke õhtu näitas, et Jõgeval on rõõmustavalt suur hulk teraseid maailmahuvilisi noori lapsevanemaid, kelle jaoks just teadus on teema, mis paneb oma pisikeste inimestega pimeda ja vihmase ilmaga kodunt välja tulema. Näitas, et Jõgeva inimestel ja Jõgeval on sisu.

Vahel tundub, et häid asju nagu ei sünnigi välja öelda, kaevelda on kindlam. No ei jäta ütlemata! Tore, kui Jõgeval toimub midagi erilist ja üdini positiivset. Hea meel õnnestunud üritusest, hea meel toatäiest tähelepanelikest, uudishimulikest ja väga taibukatest lastest.

Kes kohale ei jõudnud, võtab nädalavahetusel lapsed kaasa ja sõidab perega Tartusse AHHAA Teaduskeskusse. Kõht sööge enne täis, arvestage minimaalselt kolme-nelja tunniga, sest põnevat vaatamist ja sedasama ise katsumist ja ise tegemist  jätkub seal veel kauemaks.

Kraaksupesa mängutoa ning Jõgeva perekeskuse tegemistega saab kursis olla www.facebook.com/kraaksupesa.

MAIRI HÜÜDMA, Jõgeva perekeskuse liige

blog comments powered by Disqus