Elamuslikud muuseumitunnid Palamusel

Lõppeval nädalal oli Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum taas särasilmseid ja õhevil lapsi täis: Jõgevamaa koolide esimeste klasside õpilased käisid taas muuseumis vana aja koolitundi pidamas.

Vana aja koolitunnis said lapsed muuseumipedagoog Aili Kalavuselt teada nii mõndagi uut ja huvitavat. Näiteks seda, et kihelkonnakooli aegadel elasid köster-koolijuhataja ja õpetaja koolimajas ning kaugemal elavad  õpilasedki ööbisid sealsamas, õpilaste teadmisi hinnati aga mitte numbritega, vaid sõnaliste väljenditega, nagu “kaunis hea”, “läheb kah” või “nõrgapoolne”.

Mis kihelkonnakooli aegsetesse karistusviisidesse puutub, siis neid tänapäeva koolis ilmselt ei aktsepteeritaks: korrarikkujatele löödi kaardikepi või joonlauaga vastu sõrmi või saadeti nurka hernestele põlvitama. Tõsi, omal nahal kellelgi neid karistusviise proovida ei tulnud. Ja ega keegi korda rikkunudki. Selle asemel näitasid lapsed hoopis, et oskavad vaatamata napile koolis käidud ajale päris hästi arvutada, lugeda ja kirjutada. Kirjutamisproov tehti vanaaegsel viisil ehk hariliku sule ja tindiga.

Lisaks teadmistele vana aja koolielust, said lapsed tuttavaks Jõgeva maavanema Viktor Svjatõševi ning oma linna või valla juhiga. Mälestuseks muuseumiskäigust said lapsed ja õpetajad Iko Marani raamatu “Pikk päev”, milles sees maavanema ja omavalitsusjuhi autogramm.

Õpilaste esindajad andsid muuseumis koos maavanema ja omavalitsusjuhtidega suurest ahjuroobist kinni hoides vande, et õpivad hästi ja on sõnakuulelikud, õpetajad lubasid aga õpilastele lugemise, kirjutamise ja rehkendamise hästi selgeks õpetada.

Maakonna koolide esimeste klasside õpilased käisid Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis külas juba kaheksandat sügist järjest. Sel aastal võttis teekonna muuseumi ette 281 last 25 koolist.

“Palamuse kihelkonnakoolimuuseum on koht, mis kujundab laste suhtumist õppimisse ja haridusse üldse,“ ütles Saare vallavanem Jüri Morozov.

Torma Põhikooli õpetaja Katrin Paju lisas, et tema klassi lapsed olid küll lasteaia päevil juba muuseumis käinud, ent said vana aja koolitunnist ikkagi palju uusi teadmisi.

“Näpud said ka mõnel tindiseks,” ütles Katrin Paju. “Kingituseks saadud raamatut saan aga lastele klassiväliseks lugemiseks soovitada.”

Maavanem Viktor Svjatõševi sõnul kirjutab lastekirjanik Heiki Vilep praegu Jõgevamaad käsitlevat lasteraamatut. Tuleval aastal saavad maakonna esimeste klasside õpilased Palamusel kingituseks just selle.

Teist aastat järjest viidi lapsed pärast muuseumikülastust Elistvere loomapargi asukaid vaatama. RMK Elistvere looduskeskuse juhataja Elle Mäerand kõneles lastele väliõppeklassis ka sellest, miks peab loodust tundma ja millised on käitumisreeglid looduses. Muuseumi- ja loomapargi külastused said teoks maavalitsuse, linna- ja vallavalitsuste ning maakonna omavalitsuste liidu koostöös.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus