Eksituste komöödia karmis võtmes

Tabivere harrastusteater rõõmustas möödunud laupäeval kohalikku teatripublikut järjekordse esietendusega: Esta Soku käe all toodi lavale vene autori Oleg Jernevi näidend “Kolmas silm”, kus tehakse nalja asjade üle, mis meid tavaliselt naerma ei aja.


See, kui keegi siitilmast vabatahtlikult lahkuda otsustab, pole üldse naljakas. “Kolmanda silma” peategelane Serafim Stepanovitš (Rein Karu) võtab otsuse, et maailm tema kohalolu ei vääri, vastu siiski pisut veidral ajendil: mees on juba kolmandat aastat võidelnud elamuvalitsuses lokkava bürokraatia ja ebaõiglusega, ent kortermaja, kus ta elab, pole ikka remontima hakatud. Kõige rohkem häirib Serafimi see, et tema kolmanda korruse rõdu seisab seina küljes kinni vaid piltlikult öeldes ühe naela abil.

Kui Serafim püstoli ära laeb, näib loole tulevat kiire lõpp, ent siis selgub, et nii, nagu elamuvalitsus maja remontimiseni ei jõua, ei jõua ka Serafim kuidagi otsustava päästikuklõpsuni, sest julgust jääb väheks. Isegi kruustangidega laua külge kinnitatud püstolist ning päästikut välisukse lingiga ühendavast nöörist koosneva tapamasina leiutamine ei aita: pauk läheb lahti küll, aga Serafim jääb ikka kuulist puutumata, sest uksest tullakse sisse valel ajal (st siis, kui Serafim püstolitoru ette pole jõudnud istuda)  või tuleb uksest sisse inimene, keda Serafim oodatagi ei oska.

Vale inimese saabumine õigel ajal või õige inimese saabumine valel ajal on situatsioonikomöödiates üsna levinud motiiv. Kui tavaliselt satub selliste eksituste tõttu ohtu mõne tegelase au või armastus, siis “Kolmandas silmas” on pandud sellised juhused otsustama ei vähema ega rohkema kui peategelase elu ja surma üle. Ent nagu selgub, et takista see publikut naermast. Ja mida aeg edasi, seda laiema lõuaga. Sest see, mis laval toimub, on täiega jabur.

Lõpuks aitavadki veidras tujus saatus ja kaks naist — esoteerikahuviline naabrimutt Nadežda Arkadjevna (Esta Sokk) ja kahe jalaga tugevasti maa peale toetuv keevitajaneiu Veera (Susan Kolde) — Serafimil mustad mõtted peast ajada ning üles leida elu põhiväärtused. Naabrimutt defineerib Serafimi otsa ette joonistatud märklaua käigu pealt ümber nn kolmandaks silmaks ning see silm hakkabki toimima. Vähemasti sel määral, et Veera väline ja sisemine ilu selle kaudu Serafimi sisse voolab ning paneb ta rõõmu tundma elamisest ja armastamisest.

Tõsi, ootamatuid süžeepöördeid jätkub lavaloo lõpuni ja isegi vaataja ohutunne tuleb mõnel hetkel veel tagasi, aga lõpp on õnnelik — vaatamata sellele, et maja põleb.

 Mõelge sellest, mida tahate, mina lahti seletama ei hakka, sest muidu pole potentsiaalsetel vaatajatel enam huvitav tükki jälgida.

Püüab vääriskalu

Esta Sokk on kujunenud omamoodi nähtuseks nii Jõgevamaa kui ka kogu Eesti huviteatripildis: ta on usin internetiookeanis, eriti selle venekeelses osas “traalija” ning üsna tihti tõmbab ta sealt välja “vääriskalu” ehk sisukaid ja mõnusa väikese kiiksuga teatritekste, mida siinmail enne mängitud pole ning mille autoridki Eestis varem tundmatud. Tõlkimisega saab Esta ise hakkama ja lavastamisega ka. Nii on viimase kolme aasta jooksul tema vahendusel publikuni jõudnud juba neli vene või ukraina autori lavateost: Neda Neždana “See, kes avab ukse”, Aleksandr Viteri “Jaam”, Anatoli Djatšenko “Belvedere” ja nüüd siis Oleg Jernevi “Kolmas silm”.

“”Kolmandat silma” lugedes pugistasin kogu aeg omaette naerda,” ütles Esta Sokk. “Kui tüki ära olin tõlkinud, andsin selle lugeda Rein Karule, keda nägin peaosalisena. Reinulegi hakkas tekst väga meeldima ja tema kutsus omakorda kampa Susani, kellega oli varem paaris Palamuse amatöörteatri tükis koos mänginud ja kelle teadis olevat sobiva Veera.”

Naabrinaise Nadežda Arkadjevna rolli oli Estal plaanis teine näitleja leida, ent üht takistas proovidel osalemast üks ja teist teine asi, nii et lõpuks tuli Estal endal kolmandaks osaliseks hakata.

Ehkki trupp saadi kokku, tundus Estale mingil hetkel siiski, et “Kolmas silm” jääb välja toomata, sest lavakujunduse meisterdamine käib üle jõu. Kui varasemates tükkides aeti läbi suhteliselt lihtsa, vaid mõnest mööblitükist koosneva lavakujundusega, siis “Kolmandat silma” pole võimalik mängida, kui peategelase toal pole seinu ning nende sees rõdule ja trepikotta viivat ust.

“Mina oleksin võib-olla käega löönud, aga Rein oli selleks ajaks asjast nii innustunud, et leidis koos sõber Andres Naelaga meetodi, kuidas meisterdada kokkupandavad seinad,” ütles Esta. “Rein võttis seekord enda kanda ka produtsendi rolli.”

Selge sõnum

Esta sõnul on “Kolmas silm” kirjutatud 1993. aastal ning selle autor Oleg Jernev olevat Venemaal päris mängitav autor. Tõsi, Moskva ja Peterburi lavadele satuvad tema tekstid harva, aga väiksemate linnade teatrites tuntakse neid hästi. Ta on kirjutanud ka lastetükke ja muusikalilibretosid.

“Kui eelmised minu lavastatud tükid olid filosoofilisemad, siis “Kolmas silm” on puhas komöödia. Ent oma sõnum — lihtne ja selge — on selleski: ära kapseldu endasse, vaid vaata enda ümber ringi ja leia ümbritsevatelt inimestelt tuge,” ütles Esta Sokk.

“Selle tüki juures peab välja tulema loo kurb koomilisus,” ütles Rein Karu.

“Nalja pole tegelikult üldse lihtne teha,” lisas Susan Kolde. “Enesetapukatset masendavalt mängida oleks vist lihtsam, aga selles tükis on vaja seda teha just naljakalt.”

“Kolmanda silma” proove hakati tegema novembri lõpus. Et Tabivere rahvamaja saal on õhtuti ringitööga üsna hiliste tundideni hõivatud, toimusid proovid esialgu Jõgeva alevikus, taimekasvatuse instituudi saalis ja garaažis. Tabivere rahvamaja saali koliti alles siis, kui dekoratsioonid valmisid, ent siis tuli proove teha üsna hilistel tundidel, kui aju enam hästi töötada ei tahtnud. Puudust tunti ka kõrvaltvaataja pilgust: lavastaja sai ju teisi jälgida ja neile tagasisidet anda vaid siis, kui ise parasjagu laval ei viibinud.

“Eks see tükk meil, jah, üle kivide ja kändude lavale tuli,” sõnas Esta Sokk.

Ent tulemus sai siiski hoogne ja terviklik. Kes möödunud laupäeval Tabiveres esietendusel ei viibinud, sellel on tüki nägemiseks veel üsna mitu võimalust. “Kolmanda silma” ja möödunud suvel esietendunud “Belvedere’iga” läheb Tabivere trupp ka mai alguses Puhjas toimuvale Jõgeva- ja Tartumaa ühisele teatrifestivalile.

“Kolmas silm”

* Tabivere harrastusteatri lavastus

* Autor Oleg Jernev, tõlkija ja lavastaja Esta Sokk

* Osades Rein Karu, Esta Sokk ja Susan Kolde

* Heli ja valgus: Artur Nael

* Esietendus 6. veebruaril Tabivere rahvamajas, järgmised etendused 12. veebruaril Tabivere rahvamajas, 18. veebruaril Mustvee kultuurikeskuses, 20. veebruaril Palamuse rahvamajas, 27. veebruaril Põltsamaa kultuurikeskuses ja 23. aprillil Jõgeva kultuurikeskuses

* Lavastuse väljatoomist toetasid Tabivere vallavalitsus ja rahvamaja ning OÜ Papa Reisid

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus