EKRE read mõranevad, Isamaa sai tegusa liikme

Liikumisi erakondade vahel tuleb Eestis tihti ette ja tavatu pole see juba ammu. Ka see nädal tõi teate ühest üleminekust Jõgeva vallavolikogus. Ent see liikumine on mõnes mõttes tavatu – Raivo Põldaru lahkus tulikuumast EKRE-st ja liitus märksa rahulikuma Isamaaga. Maailmavaated erakondadel on mõlemal üsna sarnased.


EKRE ridades eelmise riigikogu koosseisu kuulunud ja tänasel päeval Jõgeva vallavolikokku kuuluv kohalik poliitik Raivo Põldaru vahetas rahvuskonservatiivid rahvusliku Isamaa vastu. Üleminek toimus äriregistri andmetel 14. oktoobril ja põhjuseks halb läbisaamine EKRE juhatusega kõrgemal tasemele. Põldaru rääkis, et teda heidutas erakonna nimekirjas halb positsioon ning et tema asemele sai häälte arvu poolest tahapoole jäänud Kert Kingo.

Jõgeva volikogus on nüüdseks kadumas EKRE fraktsioon, sest üheliikmelisi fraktsioone seaduse järgi olla ei saa. Olgugi et eile õhtul oli vallavolikogu kodulehel Raivo Põldaru jätkuvalt EKRE fraktsiooni aseesimees. Küll aga võitis Põldaru lahkumisega EKRE-st samuti opositsioonis olev Isamaa endale juurde teeneka liikme. Liikumine ühest erakonnast teise toimubki nii, et piisab ainult uude astumisest ja juba kanne äriregistris muutub.

„Täname Raivot panuse eest erakonna ehitamisel ja soovime kõike paremat edaspidiseks,” kõlas EKRE Riigikogu fraktsiooni kommunikatsiooninõuniku Holger Bergi kommentaar.

„Mulle tõmmati kott pähe”

Raivo Põldaru juhikarjäär sai alguse juba nõukogude ajal, kui ta juhtis maakonna komsomolielu ja kulus EKP ridadesse. Hariduselt on ta matemaatikaõpetaja ja olnud ka nii mõnegi kooli juht. Ta kuulus pikalt Rahvaliitu ja oli samuti üks selle juhtfiguuridest. EKRE-sse jäi ta ka pärast nimevahetust (Rahvaliit nimetati ümber Eesti Rahvuskonservatiivseks Erakonnaks 2011. aastal) n-ö vana rahvaliitlasena. Üle-eelmised riigikogu valimised tõid ta EKRE ridades meie parlamenti Toompeal. Praegu veedab ta aega pensionärina, olles samas Jõgeva vallavolikogu liige. Ka juhtimiskogemust eraettevõttes on tal olnud, kui ta juhtis Jõgeva Valvekeskust.

Hiljutise erakonnavahetuse tingis Põldaru sõnul see, et ta tundis, kuidas teda hakati tõrjuma. Tema sõnul on erakonna tuntus ja reiting kõrge, et nüüd saab ka uusi inimesi rohkem mängu tuua. „Mõtlesin, et ei tegele enam poliitika ja erakondadega üldse,” tunnistas Põldaru. „Küll aga leiti, et Isamaa tahab mind veel ja vana erakonna juhid ei tahtnud mind enam näha. Täna arvatakse EKRE-s nii, nagu nemad (Helmed) arvavad. Kui võtsin osa erakonna volikogust, siis Mart ütles, et „mina valisin ministri kandidaadid ja kui läheb nihu, süüdistage mind”. Ja läkski nihu, sest ei sobinud Kingo-eelne kandidaat (Marti Kuusik). Kuid kes teda ikka süüdistab,” ütles tänane isamaalane Põldaru, lisades veel, et Kingo on ikka parajalt ennast täis ja heal arvamusel olev võimukas naine.

EKRE-s tundis rahvaliitlase taustaga Põldaru end viimase mohikaanlasena. Ja seda, et vanad tegijad lükatakse kõrvale, oli kuulda olnud juba 2013. aastal. Rahvaliidu õnnetuseks peab poliitik kurikuulsat Rakke kongressi, kus keelduti erakonda juhtimast. Põldaru asus täitma ka erakonna aseesimehe kohta. Esimehe vastutuse võttis toona Margo Miljand ja pärast seda „läks teekond” Helme juurde. „Nüüd tõmmati nii mulle kui Indrek Särjele kott pähe. Mu lootus oli, et kui erakond oleks saanud kaks kohta, siis Kingo oleks saanud sisse üldnimekirja alusel. Mõtlesin, et teen need viimased valimised kaasa ja vaatan, mis tuleb, aga toimiti ebaausalt. Tegin hea tulemuse (1414 häält 2019. /2015. a 919 häält), aga oma rahvast ei arvestatud.”

Valik Isamaa kasuks oli kindel

Mõtteid sellest, kuidas ja kas erakonnavahetus ette võtta, ulatuvat juba sellesse aega, kui ta riigikogu liige oli. Pakkumisi oli veel, kuid mees ei soovinud, et tast jääks ümberhüppaja mulje. Akna alla istuma ta minna ei soovinud ja see oleks olnud valijate alt tõmbamine. Ettepaneku asuda Isamaa ridu täiendama tegi talle tänane riigikogu rahanduskomisjoni  esimees Aivar Kokk. „Ma leidsin, et Isamaas mind vajatakse veel ja nii ma selle sammu tegingi,” kostis Põldaru.

„Kui ma mõtlen uue erakonna peale, siis eks neil on ka probleemid sarnased. Organisatsiooniline töö on suhteliselt tagasihoidlik, kuid inimesi on. Kui ma seniste kogemustega olen saanud Jõgeval, Põltsamaal ja Mustvees elu liikuma, siis vähemalt inimesi kokku oskan tuua. Olen selles küsimuses erakonnale toeks. Aitan organisatsiooniliselt toimetada. Kui mind otsitakse ja soovitakse, et ma midagi teeksin, siis löön punti.”

Riigikogu liikmel ja Jõgeva vallavolikogu Isamaa fraktsiooni juhil Aivar Kokal jätkus Põldaru, kellega teda seob väga pikaajaline tutvus, aadressil ainult kiidusõnu. Neid seob ka neljaaastane ühine koostöö riigikogus.

„Tunnen teda kooliõpetaja ametist alates. Ta on aktiivne suhtleja ja suhtles oma piirkonna inimestega pidevalt. Meil on hea meel, et Raivo on otsustanud meie erakonnaga liituda ja oma tuleviku siduda meie erakonna tegevustega. Me loodame tema tuge inimestega suhtlemisel ja piirkonna arendamisel. Meil on kõik tublid inimesed teretulnud. Ta on valmis meie meeskonnas aktiivselt osalema.”

Jõgeva opositsiooni kohta lisas Kokk, et on hea kui nad ühte sammu käiksid ning mida rohkem on meeskonnas liikmeid, seda tugevam ollakse nii opositsioonis kui koalitsioonis.

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus