Eino Baskini hinnangul eelistab rahvas poliitikale nalja

Kolmapäeval mängis Vana Baskini teater Jõgeva Kultuurikeskuses ühevaatuselisi näidendeid ?Kadrioru vanad? ja ?Meri ja Orav, ?. Vanameister Eino Baskin andis meelsasti Vooremaale intervjuu.

Kui tugevaks võiks üldse hinnata nõudlust huumori ja satiiri järele tänases Eestis, kus viimastel nädalateks on olnud märgusõnadeks poliitilised pinged ja valitsuskriis?

Ma arvan, et inimesed on tüdinud sellest poliitilisest tsirkusest, sellest jandist, mis praegu toimub. Küllap ei taha paljud poliitikast enam kuuldagi ja hakkavad vältima istumist telekasti juures, kui poliitikud omavahel üksteist süüdistavad.

Pettumusi on põhjustanud ka mitmete poliitikute üleminek ühest erakonnast teise, mis tähendab tegelikult valijate reetmist. Kõike seda arvestades tunnevadki inimesed tõenäoliselt rohkem huvi püsiväärtuslikumate teemade vastu.

Küllap on mõnedki valmis süvenema filosoofilistesse probleemidesse. Samuti peetakse lugu heast naljast.

Seda juttu kuulates on ehk põhjust öelda, et aeg Vana Baskini Teatri sünniks oli igati küps?

Me avasime oma teatrihooaja 8. märtsil esietendusega Lihulas. Meie trupp on tänaseni mänginud 21 etendust. Oleme esinenud näiteks Tartus, Pärnus, Viljandis ja Haapsalus. Kõik etendused on läinud täissaalidele.

Tänase Eesti üheks nooreks klassikuks peetakse kirjanik Andrus Kivirähki, kes on ka sel kolmapäeval Jõgeva Kultuurikeskuses mängitud ühevaatuselise näidendi ?Meri ja Orav? autor. Kuivõrd võiks Kivirähki looming tulevikus Vana Baskini Teatri repertuaari rikastada?

Kõige tihedamat koostööd teeb Andrus Kivirähk Eesti Draamateatriga. Meie teatril temaga praegu pikemaajalisi koostööplaane pole. Andrus Kivirähk on aga kahtemata hea sulega kirjanik. Eestis ongi praegu vaid kaks autorit, kes kirjutavad head pilateksti: Andrus Kivirähk ja Toomas Kall.

Muide, Toomas Kall kirjutabki praegu meile uut näidendit. Selle poliitilisest virrvarrist inspireeritud näidendi pealkirjaks on ?Tädi Maali.? Seda mängime juulis ja augustis toimuval suvetuuril erinevates Eestimaa paikades. Kokku mängime etendust arvatavasti seitsmeteistkümnel – kaheksateistkümnel korral.

Kas Kalli näidendi tegelaseks on ka mõni reaalne tegelane tänasest Eestist? Võib-olla näiteks tulevane peaminister Andrus Ansip? Teie trupi näitlejad Egon Nuter ja Voldemar Kuslap on ju kuulsaks mänginud Eesti presidendid Lennart Meri ja Arnold Rüütli ?

Näidendi tegelasteks on ka mõned poliitikud. Kes täpselt, ei tea, sest pole veel kindel, milline valitsus moodustub ja kuhu rõhk asetada. Ka poliitikute populaarsus võib mõne kuuga muutuda. Kindlasti pole Tädi Maali loos poliitikud aga peategelased. See on näidend kõikvõimalikest probleemidest, mis on seotud meie Eesti igapäevaeluga.

Möödunud aastal pidasite 75 aasta juubelit, olete eakaim teatrijuht Eestis. Kas ka üks vanemaid kogu Euroopa teatrilavadel?

Hiljuti suri Moskvas satiiriteatri peanäitejuht, kes oli 91 aastane. Vanu mehi Euroopa teatrite eesotsas on küll ja küll. Ega ma nüüd väga pikalt tööd teha ka ei suuda. Minu mõte on viia Vana Baskini Teater rööbastele, leida teatrile maja ja ruumid. Tulevikus hakkab aga keegi mind asendama ja teater läheb edasi sama rada, mida plaanisime ka Vanalinna Stuudiole.

Mitmest näitlejast koosneb Vana Baskini Teatri trupp?

Meie trupis on praegu 25 inimest ja selle seltskonna suurendamiseks pole erilist vajadust. Iga näidendi jaoks võib kutsuda külalisnäitlejaid teistest teatritest. Ega meie teatris polegi koosseisulisi näitlejaid. Kõik on vabakutselised, me teeme projektiteatrit.

Mitmetes Eesti teatrites töötavad ka Jõgevamaalt võrsunud näitlejad. Üks neist, Tiit Sukk, on saanud tuntuks ka satiiri ja huumori valdkonnas. Ta juhtis televisioonis anekdoodisaadet ja mängib kaasa nukulavastuses ?Pehmed ja Karvased? Kas Tiit Sukk leiaks rolli ka mõnes Teie teatri näidendis ?

Küllap on tal palju tööd Eesti Draamateatris, mis on vabariigi juhtiv teater. Ma loodan aga, et kui meil tekib soov teda kasutada, on ta nõus. Arvan, et ükski näitleja ei ütle ära huvitavast tööst.

Millised on teie praegused suhted näitlejatööga?

Mängin veel koos Ita Everiga teatritükis ?Hotell Kalifornia?, mida on mängitud ka Jõgeval ja Põltsamaal. Praegu olen keskendunud lavastamisele ja oma teatrirollile pole mõelnud. Ehk teen kaasa suveprojektis ?Tädi Maali”. Teleseriaalis ?Õnne 13? ilmun võib-olla veel Aleksandrina. Mitmedki plaanid olenevad tervisest.

Te olete saanud ka Palamuse rahva huumoriauhinna Oskar Lutsu huumoripreemia. Tänavune Lutsu preemia saaja on Jüri Tuulik. Kuidas hindade huumorit Abruka kirjamehe loomingus?

Jüri Tuulik on hea kirjanik ja väga tugeva huumorisoonega inimene. Nii et see Lutsu preemia läheb õigesse kohta ja õige mehe kätte. Muide, ka Vana Baskini Teatrit on Palamusele mängima kutsutud. Paraku on kohaliku rahvamaja saalis liiga vähe kohti. Kui kohalik võim meid aga doteerib, võiksime ehk tulla.

Mida tähendab professionaalsele naljamehele selline kuupäev nagu 1. aprill, kas siis on ka Teie jaoks nalja rohkem kui tavaliselt?

Aprillinaljadega olen kursis. Tänavused 1. aprilli eelsed päevad olid mulle aga piisavalt töised. Valmistusime esinema näidendiga ?Pentsik pere?, mille esietendus oli 27. märtsil.

Mida sooviksite Jõgevamaa rahvale, et neil meel rõõmsam ja tuju parem oleks?

Soovitaksin vaatamata igasugustele pingetele ja sekeldustele rohkem looduses käia, jalutada, elada rõõmsameelset elu. Nendest mõnudest ja lõbudest tasuks lugu pidada, igapäevastele muredele oleks aga vahel mõttekas vähem tähelepanu pöörata.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus