Eile selgusid Jõgeval osavaimad päästjad

Üleeile ja eile peeti Jõgeva linna staadionil Eesti meistrivõistlused tuletõrjespordis, kus osalesid nii lapsed kui noored ja mehed. Samuti  toimusid siin Eliitkomando 2010 võistlused, mille käigus selgitati välja Eesti selle aasta osavaimad kutselised päästjad.

 

Üleeile hommikul avati Jõgeva linna staadionil tuletõrjespordi võistlused. Paralleelselt võistlesid asjaarmastajad Eesti tuletõrjespordi meistritiitlile ning Eliitkomando 2010 tiitlile. Tuletõrjespordi meistrivõistlusi eristab Eliitkomando omadest  osalejate kutsetunnistuse omamine, nimelt võistlevad Eliitkomando 2010 tiitlile vaid elukutselised päästjad. Tuletõrjespordi meistrivõistlustel saavad osaleda kõik, kel vähegi spordi vastu huvi ning soov meistritiitlile pürgida. Samas kõneleb statistika, et eelmise aasta seisuga oli 73 protsenti tuletõrjesportlastest ka mingit moodi seotud päästeteenistusega.

Mõlemale tiitlile võisteldi neljal ajal. Tuletõrjespordi meistrivõistluste raames pidid osalejad ronima konksredeliga, läbima 100 meetrit takistusrada, osalema 4×100 meetri teatejooksus ning sooritama mootorpumbaga hargnemise ülesande.

Eliitkomando 2010 tiitlile pretendeerinud meeskondade harjutuste hulka kuulusid päästjate igapäevatöös vajalikud harjutused. Nimelt võistlesid päästjad aja peale riietumises, hargnemisel liiklusavarii korral ja põhiautolt ning  kontrolliti ka nende teoreetilisi teadmisi.

Tuletõrjekomandosid oli Jõgevale kogunenud 13, igas neist viis meest. Seega ihaldas Eliitkomando tiitlit võita ühtekokku 65 päästjat. 2008. aastal oli parim Rakvere ning möödunud aastal Nõmme päästjate komando.

Eesti meistri tiitlit tuletõrjespordis oli Jõgevale jahtima tulnud 85 erinevas vanuses osalejat.

Kõik ülesanded võimalikult reaalsed

Eliitkomando tiitlile kutsutakse võistlema Eestimaa piirkondade parimad päästekomandod. Kaks päeva kestnud võistlusel põrgupalavusega võidelnud ja ülesandeid täitnud kolmteist päästekomandot said päästetööde osakonnajuhataja Kuno Tammearu sõnutsi oma ülesannetega hästi hakkama. Sama kinnitas ka päästetööde planeerimise ja analüüsitalituse peaspetsialist Ivar Frantsuzov. „Kõik komandod mahtusid ülesannete täitmisel planeeritud aja piiresse,” sõnas Frantsuzov. Tema sõnu kinnitas ka Tammearu, kelle meelest on tänu Eliitkomando tiitlivõistlustele oluliselt paranema hakanud ka päästeteenistujate igapäevatöö.

Kõik kahe päeva jooksul antud ülesanded olid teenistujate igapäevatööga seotud — alates riietumisest, lõpetades tulekahju kustutamise, „kannatanu“ põlevast hoonest välja vedamise ja südamemassaaži tegemisega. „Kannatanuks“ olid antud juhul täiselektroonilised nukud, mille sees olevad seadmed registreerisid, kui õigesti nende peal esmaabivõtteid rakendati.

Eliitkomando tiitlile võistelnud komandodest olid pea alati esirinnas suurtes keskustes töötavad ekipaažid — Nõmme, Lilleküla ja Kesklinna komando. Kahe päeva ja nelja ülesande kokkuvõttes olid siiski parimad Nõmme päästjad, kes võitsid sama võistluse ka möödunud aastal. „Nõmme komandos on hästi motiveeritud ja tublid noored mehed, kes on väga sportlikud ja innukad,” kinnitas võistlustel kohtunikutööd teinud Frantsuzov.

Jõgeva mehed napilt esikolmikust väljas

Veel tõid kohtunikud teiste hulgast esile Kuressaare päästekomando töötajaid, kes said samuti tubli tulemuse,  jäädes esikolmikust vaid 21 sekundi kaugusele. Saaremaa mehed näitasid väga head aega eilse päeva viimasel harjutusel, kus nad saavutasid tule üle kontrolli ja päästsid hoonest kannatanu paremuselt kolmanda ajaga.

Jõgeva päästjad Eliitkomando võistlustel ei osalenud, kuid see-eest võisteldi tuletõrjespordi meistritiitlile. Meeste ja noorte arvestuses said kohalikud parema tulemuse konksredelil ronimises ja tulid kolmandaks. Poodiumikoha vääriliselt esinesid Jõgeva noormehed ka mootorpumbaga hargnemises. Üldkokkuvõttes jäädi siiski esikolmikust välja ning lõpetati võistlus neljanda kohaga. Tuletõrjespordi parim piirkond tänavu oli Võrumaa, kelle mehed võtsid kaks ja noored kolm alavõitu.

Parimad Eesti tuletõrjesportlased võtavad osa ka järgmisel nädalal, 28. ja 29. juulil Rakveres korraldatavatest tuletõrjespordivõistlustest „Balti matš“, kus osalevad sportlased Eestist, Lätist ja Leedust. 

Eliitkomando 2010 parimad

 1. Nõmme

 2. Kesklinn

 3. Lilleküla

 4. Kuressaare

 5. Rakvere

 6. Viljandi 

Tuletõrjespordi Eesti Meistrivõistluste tulemused

 1. Võrumaa

 2. Järvamaa

 3. <span lang=”ET” style=”FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Arial”>Ida-Eesti PK

 4. Jõgevamaa

 5. Viljandimaa

 6. Pärnumaa

 7. Saaremaa

 8. Valgamaa

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus