Eile hukkus Jõgeval tulekahjus kaks meest

Piiri pargi servas asuva elumajas lõõmavat tuld märkas naabermaja elanik ja teatas sellest päästjatele. Sündmuskohale saabusid kaks päästeautot põlengule üsna lähedal asuvast Jõgeva keskkomandost, operatiivkorrapidaja ja kaks autot Palamuse tugikomandost. Sel ööl valves olnud operatiivkorrapidaja Vaiko Vadi sõnul oli päästjate saabudes maja välisuksest tuleleek väljas ja põletas juba katust, esik põles aga täisleekidega ning kõik ruumid olid suitsu täis. Selgus, et majas võib olla kaks inimest ning kohe alustati suitsusukeldumist ja nende otsinguid. Ühe kannatanu, vingumürgituse saanud 48-aastase naise, kes oli jõudnud ise majast välja tulla, toimetas kiirabi haiglasse. Kiirabist oli päästjatele sellegi poolest abi, et meedikud teadsid tubade asetust: olid nad ju siin mitmeid kordi varemgi käinud. Seetõttu oli suitsusukeldumisvarustusega päästjatel majasolnuid küllaltki lihtne leida, kuid kahjuks oli hilja ? mehed olid juba surnud. Tulekahjus sai kõige rohkem kannatada esik, eluhoone köök ja paar tuba said tule-, kuuma-, suitsu- ja veekahjustusi. Tulekolletele kustutamiseks oli vaja lammutada mõned ruutmeetrid eterniitkatust.

Kuigi tulekahju jõuti kustutada kella neljaks hommikul, aurasid tukid veel keskpäevalgi. Vanemat, mitmest osast koosnevat puithoonet, millest ühe osa kaetavad silikaattellised piirab politseilint. Majale on jäänud veel vanast ajast tähis Kingissepa 56, väravad on valla, vana ümarpalkidest, kunagi ilmselt aida ja lauda ülesandeid täitnud hoone otsaseina külge kinnitatud lumivalges postkastist paistab ajaleht või reklaamtrükis ? enam pole kirjakasti tühjendajat. Tuleõnnetuse tekkepõhjused on veel kindlakstegemisel, asjaolusid uurib politsei.

Suitsuandur hoiatab ja äratab

Eestis on viimase kolme ööpäeva jooksul tulekahjudes hukkunud juba üheksa inimest, aasta algusest aga 130. Eelmisel aastal oli tulekahjudes hukkunuid 133.

“Ma ei saa praegu öelda, kas selles majas oli suitsuandur ? seda näitab uurimine ?, kuid olen kindel, et andurite olemasolu igas kodus aitab märgatavalt vähendada suuri tuleõnnetusi ja nendes hukkunud inimeste arvu. Suitsuandur teeb nii koledat lärmi ja töötab sellise sagedusega, et ajab ka sügavast unest üles. Siis jõutakse päästmiseks ise tegutseda ja väiksemaid leeke kustutada või päästjad kiiresti appi kutsuda. Andurite olemasolul oleksid tõenäoliselt jäänud ellu ka tänavu 10. jaanuaril Tabivere vallas Koogil kortermaja põlemisel tuppa jäänud kaks meest. Uusehitistel ongi suitsuandurid juba praegu kohustuslikud, kuid 2009. aastal saavad need kohustuslikuks Eesti igas kodus,” märkis Jõgeva päästeosakonna juhataja Jüri Alandi.

“Tahan, et inimesed leiaksid natukenegi aega enda ja oma lähedaste koduohutuse peale mõtlemiseks. Selleks kulub vaid mõni minut, et mõelda: kas kütteseadmed on veel korras, kas olen lasknud tulekolded ja suitsulõõrid korstnapühkijal tahmast puhastada ja üle vaadata, kas pliidi, ahju, katla või kamina ees ei vedele rämpsu ega küttevaru ning kas on ikka mõtet ronida voodisse koos soni ja koniga. Ja sedagi, kui palju maksab suitsuandurite, esmaste tulekustutusvahendite ja elukutselise korstnapühkija iga-aastane kutsumine võrreldes oma kinnistu väärtuse ja eluga,” arutles kauaaegne päästetöötaja Alandi.

Koduohutuse koolitus

Juba kolmas aasta saavad Jõgeva maakonna esimese klassi lapsed omavalitsuste ja päästeteenistuse poolt kingituseks suitsuanduri, helkuri ja raamatukese “Nublu õpetab”. Jõgeva päästeosakonna ja Jõgeva linnavalitsuse koostööna on algatatud projekt “Igasse majja suitsuandur”. See on kolmeaastane ettevõtmine, esimene teoreetiline ja praktiline koolitus koduohutuse teemal ning suitsuandurite jagamine tuleb juba 18. novembril. Jõgeva kultuurikeskusse on kutsutud üle paarisaja kinnistuomaniku. Algava koolituse võivad läbida kõik soovijad, kuid tasuta anduri saavad vaid kutsutud. Eks järgmine kord saa teised. Ja sellest pole midagi, et üks suitsuandur on kodus juba olemas või keegi kavatseb selle kinkida. Mida rohkem andureid, seda turvalisem, kuid ei tohi ka ise unustada, et tulega ei tohi käia hooletult ümber, muidu on “punane kukk” kohe platsis.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus