Eile algas meeste tervise nädal

Meestearst Kristo Ausmehe sõnul on meeste tervise nädalat tarvis selleks, et rohkem teadvustada haigusi, mis on ainult meestele omased. ?Oma tervise eest hoolitsemiseks peaks alates 35. eluaastast käima meestearsti juures kontrollis iga 3- 4 aasta järel, üle 50 aastased iga paari aasta järel ja üle 60sed juba igal aastal,? arvab Ausmees.

Meeste tervise nädalat, mis toimub 13. – 19. juunini, tähistatakse Eestis kolmandat aastat. Ülemaailmselt peeti seda esmakordselt 1994. aastal Ameerika Ühendriikides, seejärel Kanadas ja Suurbritannias ning edaspidi ka teistes riikides.

Nädala eesmärk on tõsta meeste terviseteadlikkust ja julgustada mehi oma probleemidega arsti poole pöörduma. Mitmesuguste uuringute põhjal on leitud, et mehed jõuavad oma hädadega arsti juurde alles paariaastase kannatamise järel.

Mees, kas ohustatud sugupool?

Täna kella 12-17 tutvustavad Tartu Noorte Nõustamiskeskuse spetsialistid noormeestele oma keskust, vajadusel on võimalik nendega ka konsulteerida. Tartu Noorte Nõustamiskeskus asub aadressil Vaksali 17, telefon on 442-086.

Homme kell 13-17 on avatud androloogi telefonikonsultatsioonid. Telefonil 7 319 323 annab nõu dr Margus Punab. Neljapäeval kell 18 on Eesti Üliõpilaste Seltsi majas väitlusõhtu meestearst Margus Punab contra naistearst Kai Haldre. Väitlusõhtu teema on: ?Mees, kas ohustatud sugupool Eestis??.

Meestearstide arvates on võimalik, et Eesti meeste tervise halvenemise põhjuseks on hoopis viimase ajani puudunud sobiv võimalus erialaspetsialistide poole pöörduda. Kui läänemaailmas eksisteerivad meeste kliinikud juba kümnendeid, siis meil mõningate reservatsioonidega viimased kaheksa aastat.

Günekolooge on Eestis üle 300 ja järjekorrad on kuudepikkused. Androlooge on vaid 4, aga järjekord on mõni nädal. Kui võrrelda keskmise Euroopa mehega, on noored eestlased tervemad, keskealised ja vanemad aga kehvema tervisega kui nende Lääne-Euroopa eakaaslased. Samal ajal on eesti mees veelgi harvem arsti külastaja kui keskmine lääne-eurooplane.

Käesoleva aasta märtsis avas Tartu Ülikooli Kliinikum meeste tervise uuringuteks mõeldud androloogiakeskused Tartus ja Tallinnas. Keskuste eesmärk pole ainult haiguste ravimine, vaid keskustes tegeletakse ka tervisealase nõustamise ja ennetustööga.

Seksuaaltervise halvenemine tekitab suhteprobleeme

 ?Meeste süvenevad terviseprobleemid mõjutavad sündimust ja seeläbi rahvastikuprotsesse, nende tervisega seonduv on saamas nüüdisaegse meditsiini üheks tõsisemaks mureks,? räägib Ausmees.

Meestearsti sõnul on erinevalt Eestist, kus probleemiks on meeste liig varane suremine, Euroopas murelapseks hoopis meeste kiiresti langev viljakus ja süvenevad seksuaalhäired.

?Kui viljakuse langus Euroopas praeguse tempoga jätkub, on näiteks kõik valged pariislased aastaks 2060 viljatud ja Prantsusmaa pealinn muutub paratamatult araablaste kantsiks,? hirmutab Ausmees.

Kliinik.ee andmetel on eesti mehe tervise kõige suuremad vaenlased alkohol, tubakas, ületöötamisest tingitud stress ja energia defitsiit ning viimasel ajal üha rohkem ka narkootikumide kasutamine. Seksuaaltervisele avaldavad üldhaigustest enim mõju kõrgenenud kolesteroolitase, kõrgvererõhutõbi ja suhkruhaigus.

Samuti on Eestis üheks olulisemaks meeste seksuaalhäirete põhjuseks diagnoosimata ja ravimata kroonilised suguteede põletikud, mis on tingitud meie niiskest, pimedast ja külmast kliimast.

?Meie mehed ei ole veel endale teadvustanud, et ka paljud suhteprobleemid on tegelikult seotud seksuaaltervise halvenemisega. Küllap on enamik neist elu jooksul tundnud vähemalt korra jõu ja energia vähenemist, ülemäärast unisust, tahtejõu ja seksuaalse huvi vähenemist. Kõik see viitab sellele, et tuleb aeg maha võtta, korralikult taastuda ja tervise eest hoolt kanda,? soovitab androloog Kristo Ausmees.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus