Ei Rate.ee-le

Eestis on kahtlemata suurim selle kategooria esindaja Rate.ee. Tänase seisuga on seal üle 230 000 kasutaja ja rohkem kui 340 000 pilti. Kui võrrelda seda kasutajate arvu kogu Eesti elanike arvuga, siis näeme, et ligikaudu 1/7 meie riigi inimeste pilte ja muid andmeid võime leida ühelt internetileheküljelt.

Sajandi äriidee või saatanlik massihävitusrelv

Minu austus ja lugupidamine lähevad sellele geniaalsele inimloomale, kes on Rate.ee looja. Ta on tundnud inimese loomust paremini kui keegi teine ning kavandas sajandi äriidee, kuid kahjuks on ta endalegi teadmatult loonud saatanliku massihävitusrelva. See relv on miski, mis kasutab inimese nõrgimat kohta ? tema ego ? ning tekitab võltsi heaolutunde. Tekib sõltuvus nagu sõltuvus ikka. Sõltlane ise ei tunnista oma langemist selle monstrumi küüsi.

Milles seisneb siis selle süsteemi konks? Tõtt-öelda ei mõistnud ma seda isegi algul. Kõik tundus lihtne ja loogiline – Rate.ee oli koht, kuhu ilusad inimesed saavad panna üles oma pildid, et siis välja selgitada, kes on kõige ilusam (loe: lahedam – humoorikad lisainfod & kommentaarid on ka pluss).

Ilusad mehed saavad endale ilusad «t?ikid» ja vastupidi. Vähem ilusad inimesed vaatavad ja kadestavad. Väga lihtne ja loogiline. Oht tundus siis veel küllalt minimaalne ning jätsin asja sinnapaika, aga siis, kui mulle näidati juhuslikult ühe vähem ilusama inimese kontot Rate‘s, varisesid senised arusaamad kokku, sest see vähem ilus inimene oli seal teiste ilusate keskel ÕNNELIK!

Silmakirjalikkus ja võltssõbralikkus

Ja tõepoolest, see kole inimene sai täpselt samamoodi ?viisi” ja ?seitsmeid” nagu ilusad inimesed. Olen näinud, kuidas noored jooksevad koolis vahetundide ajal arvutite ette eesmärgiga vaadata, ega neile mõni võõras hinnet «5», «7» või isegi «10» pole pannud.

Need võõrad jagunevad kaheks rühmaks. Esiteks need, kes panevad hindeid sellest lähtudes, mida nad näevad. Teiseks on aga need, kes panevad hindeid suvaliselt, et saad seal mingeid punkte ja neid siis kuidagimoodi ära kasutada.

Siis taipasin ? mida kuradit? Mõtlesin, mida otsib eesti keskmine vähem ilus inimene sealt?! Ja ajapikku taipasin: see saatanlik süsteem on rajanud oma etiketi, mis põhineb silmakirjalikkusel ning võltsil sõbralikkusel.

Ma olen näinud ja lugenud, kuidas seal asi käib, pildid on enamik ennastmüüvad ja et neid ikka tähele pandaks, puhuvad inimesed ennast lihtsalt õhku täis.

Kas nad ei võiks siis vähemalt sinna naturaalseid ja loomulikke pilte panna, mis nendest on tehtud näiteks kogemata. Nii on inimesed ju palju meeldivamad.

Ja ma kaldun arvama, et osad vahivad mingite megakenade inimeste pilte ja siis üritavad ise samasuguseid teha. Tekib küsimus: «Jumala pärast, miks?» Kas nad ei oska siis olla nemad ise või kardavad ja häbenevad ennast oma õiges palges näidata. Lisaks saavad need inimesed kommentaare nagu “nii nunnu”, “nii armazz”, “issand, kui kihvt” jms.

Nad jäävadki seda uskuma, et see on nii, sest kõik need Rate.ee sõltlased ei oskagi midagi muud enam kirjutada. Asi on läinud nii kaugele, et sõltlased lausa nuiavad teiste käest häid hindeid, et olla kuskil esikolmesajas, ma ei saa aru, mis tähtsus sellel on.

Ka need kommentaarid, mis kirjutatud, on ka enam-vähem sellepärast, et kõik teevad seda ja see on eriti POPP. Pahatihti ei lähe see isegi kirjutajatele üldse kordagi. Lisaks väidavad nad, et saavad sealt sõpru, aga nii ei ole ju võimalik ühtegi head ja täisväärtuslikku sõpra leida. Nad otsustavad oma sõprade üle nende piltide ja mingite mõttetute kommentaaride põhjal.

Kõik need sõltlased ei suuda enam olla kriitilised, kõik on selle süsteemi pärast, mis neid petab.

Nad ei saanud arugi, enne kui hakkasid ennast selle jõletisliku portaali kaudu defineerima! Sellest on saanud rohkem kui nende igapäevategevus! Kas siis tõesti ei ole meie noortel midagi muud targemat teha kui vahtida tundide kaupa Rate.eed?

Osa hukatuslikust süsteemist

Ise nad eitavad seda, tõmmates pähe silmaklapid ning põhjendades ennast väidetega “Ah, see on ju lihtsalt üks mugav suhtlusvahend” või “Loll! Kõik mu sõbrad on seal”. Nad ei tunne, et neist on saanud selle hukatusliku süsteemi osa. Nemad ei mõjuta enam süsteemi, vaid süsteem neid! Nad on justkui zombid, kes räägivad vahetpidamata Ratest, istuvad seal regulaarselt ning näevad und isegi Rate’st!

Ma tahan teile öelda, kallid Rate sõltlased, et võtke ometi mõistus pähe ja ärge raisake oma aega sellise totruse peale. Teil oleks raudselt sada muud asja teha, kui te vaid seda tahaksite. Parem lugege raamatuid ja harige ennast. Nautige loodust ja Eestimaa ilu ning olge koos oma tõeliste sõpradega, lapsepõlvesõpradega ja koolikaaslastega, mitte nendega, kellega te suhtlete ainult läbi Rate.ee ja kes ei ole ju tegelikkuses teie parimad semud. Ei Rate.ee’le!

TOOMAS MUULI, Põltsamaa Ühisgümnaasium, 11b klass

blog comments powered by Disqus