Ehitusprahi hulgast leiti väärtuslikku paekivi

Uue-Põltsamaa mõisahoone, täpsemalt teenijate hoone kõrval on juba aastaid seisnud ehituspraht. Selles kohas paiknesid kunagised Põltsamaa Tarbijate Kooperatiivile kuulunud kaubalaod, mis Uue-Põltsamaa Mõis OÜ omanike eestvedamisel maha lammutati.


Sinna peaks plaani kohaselt tulema kaasaegne ujula. Viimasel ajal on seal märgatud tegutsemas ekskavaatorit ja askeldamas töömehi. Lähemalt asja uurides selgus, et alustatud ei ole siiski mitte täiemahulist ehitusprahi ära vedamist, vaid sealt sorteeriti välja paekivi Pajusi mõisapargi piirdemüüri taastamiseks.

„Ehitusprahi hulgas hakkas meile mõisapargi piirdemüüri taastamiseks sobilik paekivi silma ja sorteerisime seda sealt nii palju välja kui saime. Paekivi seal just ülearu palju ei olnud, aga mingil määral seda leidsime,“ rääkis Pajusi külaelu eestvedaja Lembit Paal.

Tema sõnul kogu ehitusprahti nad läbi ei sorteerinud, sest see on väga töömahukas ja muude tööde kõrvalt ei ole selleks piisavalt mahti. Põltsamaa vallal on plaanis tänavu natuke Pajusi mõisapargi piirdemüüri taastada ning selleks sobib leitud materjal hästi. „Paekarjääri paekivi selleks otstarbeks ei sobi. Seetõttu otsustasime võimaluse ära kasutada,“ lausus Lembit Paal.

Kuningamäe tervisekeskuse arendaja Indrek Eensalu lausus, et kivitäitelist materjali oleks Kuningamäele tarvis. Kivimaterjal oleks hea tõstukimastide aluste täitmiseks. Eensalu sõnul tehismäe ülemise osa täiteks pehme materjal ei sobi, vaid sinnagi on tarvis midagi kivisemat. Tehismäele kavatsetakse edaspidi vaatetorn rajada ning selleks on tugevat aluspinda vaja.

„Mul on väga põgusalt sellel teemal olnud juttu ka omaaegsete ladude kinnistu omaniku Raul Lättemägiga, aga tundub et huvilisi ehitusprahi kasutamise osas teisigi,“ märkis Eensalu. Kas temal õnnestub ehitusprahi kasutamise osas kokkuleppele jõuda, ei oska Eensalu hetkel arvata. Raul Lättemägilt sellel teemal kommentaari saada ei õnnestunud.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus