Egon ja Käthi said Superstaari-saatest kogemuste võrra rikkamaks

Üha enam kogub tuure selleaastane telesaade “Eesti otsib superstaari”, Jõgevamaalt osales selles vähemalt kaks noort — Egon Laanesoo ja Käthi Kivi. Mõlemad said saatest häid kogemusi, kuigi finaali ei jõudnud.

Uurisin, millega Käthi Kivi (18) ja Egon Laanesoo (19) tegelevad ning kuidas sattusid nad Superstaari saatesse ning millist rolli mängib nende elus muusika ja laulmine.

Millega Sa tegeled, millised on Su hobid?

Käthi: “Igapäevaelu on täpselt selline nagu enamikul gümnaasiumiõpilastel, ainult et kohustusi on mul tavakoolile lisaks. Käin ka muusikakoolis, kus õpin pop-jazz laulu ja klaverit. Ülenurme Muusikakool asub minust väga kaugel, seetõttu kulub sellele ka enamik mu vabast ajast. Mu õpetaja Ursel Oja on väga hea ja tunnustatud pedagoog ning tema juures õppimine tasub end igati ära.”

Egon: “Praegu õpin Palamuse Gümnaasiumi 12. klassis, aga pärast lõpetamist on plaanis minna Tartusse laulmist õppima. Hobideks on eelkõige laulmine, mida teen peamiselt Luule Toome käe all. Laulan ka Palamuse segakooris, mida juhendab Maret Oja. Mingil määral tegelen ka näitlemisega.  Juba kaks suve olen osalenud Palamuse Amatöörteatri  etendustes. Mul on olemas ka töökoht – olen Palamuse kirikus organist.”

Milline suhe on Sul muusikaga? Kui kaua oled laulmisega tegelenud?

Käthi: “Muusika on mu elu. Mõtlesin kunagi, et mis ma küll teeksin, kui mul häält ei oleks või kui sellega midagi juhtuma peaks. Midagi muud ma teha ju ei tahaks ega oskakski. Laulmisega olen tegelenud juba ammu. Emmele esinesin juba nelja-aastaselt elutoa laual seistes.”

Egon: “Muusika on minuga kokku kasvanud. Laulmisega olen tegelenud põhimõtteliselt sellest ajast, mil kooli tulin ja õpetaja avastas, et pean viisi. Ema on mulle rääkinud, et ma hakkasin enne laulma kui rääkima.”

Mis võlub Sind laulmise juures? On Sul eeskujusid? Mida arvad mullusest superstaarist Birgitist?

Käthi: “Laulmine on see, mida ma teha oskan ja miks mitte jagada seda ka teistega. See ongi asja võlu, et saab esineda ja esinemine mulle meeldib. Eeskujusid mul otseselt ei ole, mul on lemmikud, näiteks Amy Winehouse ja Regina Spektor, kuid neid jäljendada ma ei püüa, sest lauljatel on niivõrd erinevad hääled ja eeskujude järgi laulmine on peaaegu võimatu. Seda enam, et Amy Winehouse’i hääl on eriti omapärane.

Mulluse superstaari Birgitiga olen varem kohtunud ka Laulukarusselli televoorus. Teadsin juba algusest peale, et ta oskab väga hästi laulda. Kui ta sai 30 hulka stuudiovooru, ütlesin juba, et Birgit võidab. Nii läkski ja mul on tema üle t hea meel.”

Egon: “Laulmise juures võlub kõik. Eelkõige see tunne, mille sa esinedes saad. Kui inimesed kuulavad ja neile meeldib – see on üle kõige. Ma lihtsalt tunnen vajadust laulda.

Eeskujusid mul tegelikult pole. Ma leian, et pole õige valida kedagi endale eeskujuks ja siis tema pealt kõik maha viksida. Muidugi võib olla lemmikuid ja neilt võib nippe üle võtta, kuid siiski tuleks jääda omanäoliseks. Muidu tekib inimestel väga suur võrdlusmoment ja nad ei kuulagi enam sind, vaid püüavad leida sarnasusi originaalesitajaga.

Birgit on väga hea laulja. Ma arvan, et kui ta veel kogemusi juurde saab ja õpib, saab temast tõeline superstaar.”

Millistel võistlustel-konkurssidel oled osalenud?

Käthi: “Nüüdseks olen läbi käinud kõik Eesti suuremad võistlused. Laulukarussell, Kaks takti ette, Saaremaa Solistidekonkurss, Tähtedelaul, Eesti otsib superstaari ja siis väiksemaid võistlusi on ka: Viru laul, Võru Visioon, Viis Viimast, Helisev Maailm ja teised. Eurovisioonil on siiski veel käimata.”

Egon: “No neid väikesi maakondlikke ja vallasiseseid on väga palju olnud. Suuremad on olnud Laulukarussell 2002. aastal, kus võitsin maakonnas ja esindasin Jõgevamaad. Eelmisel aastal käisin kätt proovimas ka saates Kaks takti ette. Paraku seal väga hästi ei läinud, žürii küll kiitis, kuid edasi ma ei pääsenud. Ja siis loomulikult hiljutine Eesti otsib superstaari, kus läks paremini ja ma jõudsin teatrivooru.”

Miks otsustasid superstaari-saates osaleda? Millised laulud valisid? Millises eelvoorus osalesid?

Käthi: “Superstaaris osalesin juba eelmisel aastal ja sellel aastal tundus see asjade loomulik kulg. Tartu eelvoorus lulsin Anouki laulu “Nobodys Wife”.”

Egon: “Osalesin seetõttu, et mul tekkis vajadus tegutsema hakata. Julgust andis see, et telesaates näidati väga palju kehvemapoolseid lauljaid. Mulle tundus, et mis see siis ära ei ole.

Esimesse vooru valisin ma alguses tegelikult The Beatlesi “Hey Jude”, kuid enne esimest vooru tuli läbida veel eelvooru eelvoor. See tähendab, et mingid tundmatud näod kuulasid kõigepealt üle kõik ette valmistatud lood. Ja juba nende juurest tulid vähemalt pooled tagasi tühjade kätega, st nad ei saanud luba üldse žürii ette minna. Seal eelvooru eelvoorus öeldi mulle, et tuleks valida teine lugu, mis oli ka ette valmistatud. Nii laulsingi ma žürii ees hoopis Henri Laksi “Tule kui leebe tuul”. Tundus, et see oli hea valik, sest mul õnnestus edasi saada. Teises voorus valisin laulu “When you belive”. Osalesin Tartu eelvoorus sellepärast, et Tartu on  kõige lähemal.”

Pääsesid teatrivooru. Millised emotsioonid ja mälestused on Sul seoses selle vooruga? Mis Sa arvad žüriist?

Käthi: “Teatrivooru pääsemine oli minu jaoks ülimalt tore, sest teadsin, et sinna tuleb kokku väga palju lahedaid tuttavaid. Teatrivoor oli tegelikult väga kurnav: palju oli ootamist ja mõttetut passimist, pidev viibimine kaamerate ees, pidi andma intervjuusid. Olgem ausad, närvirakud olid mul pärast seda arvatavasti kõik täiesti surnud. Kuigi ma ei kahetse midagi. Zhürii on minu arvates täpselt selline, nagu üks žürii olema peab. Olgugi et vahepeal tehakse otsuseid ka muidugi selleks, et saate reitingut tõsta. Meie nägime seal ka köögipoolt.”

Egon: “Kui ma teatrivooru sain, olid emotsioonid loomulikult laes. Kui ma ukse taga ootasin ja nägin neid inimesi, kes kollase lehega välja tulid, tundus mulle väga utoopiline see mõte, et ka mina võiksin saada edasi, aga see õnnestus. Õnneks ei näidatud seda hetke, kui ma sealt uksest välja astusin, sest mul oli kindlasti kõige totakam naeratus maailmas. Teatrivoorust mäletan ma eelkõige ootamist, mis oli ka mõnes mõttes hea – ootamine ja igavus nullisid närvi, nii et lavale minnes olin ma üllatavalt rahulik. Teatrivoor algas kell 9, kuid esimest korda lavale sain alles kell 2, ülejäänud aja ootasin niisama. Õnneks sain ma olla koos Käthiga, seal oli isegi päris tore oodata. Tulemusi oodata polnud pooltki nii tore, sest selleks ajaks olid kõik surmväsinud ja üritasid lihtsalt kuskil seina najal tukkuda.

Žürii otsustest oli vahel väga raske aru saada. Kuid ma pole arvatavasti ka piisavalt pädev inimene ütlema, kes peaks edasi saama ja kes mitte, kuid mina oleks nii mõnegi inimese suhtes teise valiku langetanud. Kuid tähtis pole protsess, vaid lõpptulemus ja ma loodan, et võidab siiski parim.”

Osaleksid Sa järgmisel aastal jälle?

Käthi: “Kui võimalus avaneks, siis kindlasti. Eestis on väga vähe võimalusi end proovile panna. “Eesti otsib superstaari” on üks neist vähestest, nii et miks mitte seda ära kasutada.”

Egon: “Järgmisel aastal osalen kindlasti. See aasta jäi ju superstaariks saamata, nii et eesmärk on täitmata! Tegelikult ma ei arvanudki, et ma finaali jõuan, kuid ehk kunagi õnnestub. Loodan sellele, et saan oma lauluõpingutel piisavalt teadmisi ja kogemusi, et järgmisel aastal kaugemale jõuda.”

Pääsesid 100 parema hulka

Saate “Eesti otsib superstaari“ toimetaja Anneli Lepp teatas Vooremaale, et mõlemad meie maakonnast pärit lauljad, nii Käthi Kivi kui ka Egon Laansoo, said küll Teatrivooru ehk 100 parema hulka, aga edasi Stuudiovooru ehk 30 parema hulka enam ei saanud.Tele-eetris olid nad viimati 9. märtsil.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus