Ega siis lörts lepingut küsi

Hirmus lörts ja laga, mis eile hommikul tööleruttajail jalad sopaseks tegi ja autojuhid vanduma pani, pole ju Eesti oludes midagi ennenägematut.

Loodus teeb viimasel ajal üha julmemaid trikke kogu maailmas ja tegelikult oleme meie siin Maarjamaal pääsenud päris kergelt.

Ometi jätkus ilmajuttu eile kauemaks ning ka Vooremaa toimetuse töötajad pidid korduvalt kuulama kallite kaaskodanike kirumist. Ei pahandatud mitte niivõrd ilmaga, vihale ajas pigem see, et näiteks Jõgeval polnud keegi lõunaks veel tänavapuhastusautot näinud ja jätkuvalt tuli sopas sumbata.

Telefonikõne Põltsamaalt andis teada, et sealgi loodeti põhiliselt sellele, et lumi ise ära sulab. Mustvees oli ilmataat kuulu järgi veidi leebem olnud.

Need, kes taolisteks olukordadeks valmis peavad olema, mingit süüd endas ei näe. Praegune leping nägevat ette taolistele olukordadele reageerimise alles novembris ning suuremad sõiduteed olevat suudetud puhtad hoida.

Üks tuttav proua, kes varahommikul Jõgevalt Põltsamaale ja tagasi pidi sõitma, kurjustas selle tee ja eriti Jõgeva linna olukorra üle küll kõvasti.

Kuigi vastutavatele ametnikele nagu otseselt midagi ette heita ehk polegi, tasub meelde tuletada, et ilmataadi tujusid lepingusse kirjutada ei saa ning otsuseid tuleb vastu võtta loomingulisemalt ja kiirelt. Ega lörts lepingut küsi.

Näiteks Tallinnas, kus linnaametnikud hullude teeolude tõttu alalõpmata sarjata saanud, suudeti seekord olukord hommikuseks tipptunniks operatiivselt lahendada. Jõgeval ei miskit, nii et võib küsida, kas siin on see tõesti nõnda palju raskem?

Tegelikult, ega tavakodanik täpselt teagi, kes tööd kergelt võtnud või kellel õigus, tema teeb oma järeldused ikka selle järgi, mida oma silm näeb. Kui tänav kole, kirutakse kõigepealt kohalikku võimu ja hurjutatakse omakeski, et pärast valimisi ja uue võimu ootel ei viitsita vist suurt miskit teha.

Tegelikult tekib siin laiemgi küsimus meie erinevate struktuuride, ametkondade ja ettevõtete valmisolekust ootamatutele olukordadele reageerida.

Tõepoolest, polnud see ilm mingi katastroof, tuleb hullematki, aga nii harjutamiseks kui ettevalmistuseks on taoliste suhteliselt väikeste asjadega hakkama saamine vajalik küll. Siis ehk läheb järgmine kord ladusamalt.

blog comments powered by Disqus