Eeva Niinivaarale pühendatud omaloomingupäev

Kolmapäeval Siimusti lasteaed-algkooli saalis toimunud paikkonnast võrsunud eesti keele ja kirjandusteadlasele Eeva Niinivaarale (20. detsember 1901 – 29. oktoober 2000) pühendatud omaloomingupäeval esitasid oma väljamõeldud ja kirjapandud proosapalasid ning luuletusi Jõgevamaa koolide esimese kuni kuuenda klassi õpilased. Külas oli kirjanik Anti Saar, kes kirjutanud mitmeid lasteraamatuid.


  1. aastal sündinud, Tartus Hugo Treffneri gümnaasiumi lõpetanud ja Tartu ülikoolis semiootikat õppinud kirjanik ja tõlkija Anti Saar rääkis pikemalt oma raamatutest, mille peategelaseks on poiss nimega Pärt. Tegelaskuju loomiseks on teatud inspiratsiooni andnud talle tema enda poeg. Väga palju on raamatus ka autori fantaasiat.

Anti Saar tutvustas Pärdi-raamatuid ja tundis huvi, millist on lapsed sagedamini lugenud. Käsi tõusis piisavalt palju. Raamatut „Seisa siin, Pärt” oli loetud suhteliselt vähe ja kirjanik otsustas selle algusest lõpuni ette lugeda. Pärdi lood pole pikad ja õpilased kuulasid tähelepanelikult.

Üks tüdruk küsis Anti Saarelt, kuidas saada kirjanikuks. Saar soovitas tal oma mõtted kirja panna ja lood saata ajakirjadele Täheke või Hea Laps.

„Kui need on avaldatud, oledki kirjanik,” ütles ta julgustavalt. Tunti huvi ka raamatute illustreerimise vastu. Anti Saar märkis, et kunstniku valimine piltide joonistamiseks on väga oluline ja ühe kunstniku looming võib sobida ühe ja teine teise raamatu jaoks.

„Mõni raamatute autor, näiteks Piret Raud, joonistab pildid ise,” lausus ta. Anti Saar tundis huvi, kas õpetajad koolis ja lapsevanemad kodus lastele jutte ette ka loevad. Kirjanik lisas selgituseks, et tema kodus loevad vanemad ette jutte lastele ja lapsed omakorda vanematele.

Siimusti raamatukogu juhataja Tiina Mihhailov palus seekordseks omaloomingupäevaks õpilastel kirjutada sünnipäevast. Teemakohaseid proosapalu ja luuletusi lugesid ette poisid ja tüdrukud Mustvee koolist õpetaja Ly Zavatski, Laiuse Jaan Poska põhikoolist õpetaja Helge Maripuu ja Siimusti lastead-algkoolist Kaja Reimani juhendamisel.

„Mulle meeldib kirjutada. Kirjutan ka luuletusi, mida saadan sõpradele ja emale ja isale,” ütles Bella-Liisa Mänd Mustvee koolist. Sama kooli õpilane Hugo-Heinrich Tamm märkis, et sünnipäevajutus oli kõige toredam kirjutada emalt-isalt uue tõukeratta kingituseks saamisest.

„Olen töötanud Siimusti lasteaed-algkoolis klassiõpetajana. Kui Siimusti raamatukogu juhataja Tiina Mihhailov kutsus omaloomingupäevale, tulime rõõmuga. Meie kooli õpilastel on hea suhelda teiste koolide lastega ja ühtlasi näha enda jaoks uut hariduskeskkonda,” arvas Mustvee kooli õpetaja Ly Zavatski.

Siimusti raamatukogu juhataja Tiina Mihhailov kinkis meened ja maiustused omaloomingut esitanud kooliõpilastele, nende juhendajatele ja samuti kirjanik Anti Saarele.

„Siimustis võrsunud haridusjanulistele ja võimekatele noortele Eestis ja Soomes on makstud stipendiumi, mille asutas Eeva Niinivaara. Kui see tegevus lõppes, hakkasime mõtlema, kuidas Niinivaara mälestust edasi jäädvustada. Tekkis idee korraldada omaloomingupäev, mis esmakordselt toimus 2004. a. Sündmus on teoks saanud igal aastal, välja arvatud mullu. Alati on kohal olnud Laiuse Jaan Poska põhikool. Sealse õpetaja Helge Maripuuga oli väga hea koostöö Eeva Niinivaara pärandi hoidmisel ja tutvustamisel juba siis, kui ta töötas Jõgeva ühisgümnaasiumis,” rääkis Mihhailov.

„Omaloomingupäevaks kirjutatud jutustused ja luuletused kogume kokku ning hoiame alles Eeva Niinivaara mälestustoas,” lisas ta.

„Suurepärane, et leidub inimesi, kes on võtnud oma hingeasjaks kodukandist võrsunud tuntud isikute elu ja tegevuse tutvustamise,” ütles kirjanik Saar Vooremaale.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus