Eestis tähistatakse Euroopa nädalat

Terve Euroopa jaoks on aga oluline 9. mai ? Euroopa päev. Sel kuupäeval 1950. aastal pidas Prantsuse tollane välisminister Robert Schuman ajakirjanikele kuulsa kõne, milles ta tõi esile Euroopa lõimumise kui tee, mis tagab sõjajärgsele Euroopale rahu ja õitsengu. Schumani visioon pani aluse Euroopa Liidule. Nii tähistatakse 9. maid igal aastal Euroopa Liidu sünnipäevana.

Mai algusesse langeb veel üks oluline tähtpäev. Nimelt möödub 60 aastat Teise maailmasõja lõppemisest Euroopas. ÜRO on kuulutanud 8. ja 9. mai mälestamise ja leppimise ajaks ning ka Eesti mälestab kõiki maailmasõjas hukkunuid.

Mitmed valitsusasutused ning kodanikuühendused väljendasid varakult soovi neil päevil korraldada Euroopa Liiduga seotud üritusi. Seetõttu koondas Riigikantselei Euroopa Liidu teabetalitus plaanitavad üritused üheks tervikuks, tähistades selle nimetusega Euroopa nädal.

Rahvaüritused üle Eesti

Euroopa nädala juhatab sisse pühapäeval, 1. mail Tallinnas, Toompeal, Stenbocki maja hoovis toimuv õuekontsert. Stenbocki majas asub Eesti Vabariigi valitsus ning selle õues on kontserte korraldatud juba alates 2001. aastast. Õuekontserdid on avatud kõigile kuulajaile ja on tavapäraselt tasuta. Eelmise suve kontserdisarja alapealkiri oli ?Eesti Euroopas, Euroopa Eestis? ning ka seekordne kontsert on korraldatud silmas pidades Euroopa Liidu kultuurilist mitmekesisust. Kontserdi annab mainekas d?äss-saksofonist Raivo Tafenau oma ansambliga.

Järgnevatel päevadel kanduvad tegevused maakondadesse, kus juhtivat rolli mängib Eesti Euroopa Liikumine. Euroopa Liikumine on vabaorganisatsioon, mille eesmärk on toetada kodanikualgatuse korras ühinevat Euroopat.

Euroopa Liikumine korraldab viies Eesti väikelinnas rahvaüritusi, millel on nii meelelahutuslik kui hariv külg. Näiteks jagatakse seal teavet ja praktilisi kogemusi õppimisvõimaluste kohta Euroopa maades. Simulatsioonimängus avaneb võimalus asjatundja juhatusel imiteerida Euroopa Parlamendi tegevust. Soovijad saavad vaielda kohaliku ja riigi tasandi poliitikute ning ekspertidega erinevatel Euroopa Liiduga seonduvatel teemadel. Õhtu lõpetuseks näitab Eestis juba varasematel aastatel populaarsust kogunud kinobuss Euroopa maid tutvustavaid filme.

Need linnad, kus Euroopa Liikumine oma üritusi korraldab, on Haapsalu, Paide, Põltsamaa, Otepää, Rakvere. Täpsema ajakava võib leida Euroopa Liikumise koduleheküljelt internetis.

Üritusi korraldavad ka maakondlikud euroteavitajad. Ida-Virumaal tähistatakse Euroopa nädalat temaatiliste näituste, viktoriinide, joonistusvõistluste ja loengutega raamatukogudes. Hiiu maakonnas Kärdlas ja Käinas antakse ülevaade Hiiumaa õpetajate külaskäigust Euroopa Parlamenti ning vaadatakse ka sellekohast videojäädvustust. Pärnu maavalitsuses leiab aset koolinoorte väitlus teemal ?Eesti rahvuskultuuri säilimine Euroopa Liidus?.

Selgub Aasta Eurooplane

Euroopa nädal lõppeb suure vabaõhuüritusega Tallinnas Tammsaare pargis 9. mail, mille peakorraldajaks on samuti Eesti Euroopa Liikumine ja kuhu on oodatud loomulikult kõiki huvilisi. Üritus, mis kestab päev otsa ja on sisustatud paljude etteastetega, kulmineerub Aasta Eurooplase tiitli väljakuulutamisega. Selle tiitliga soovitakse tunnustada neid inimesi, kes on aasta jooksul andnud märkimisväärse panuse Eesti ja Euroopa suhete arendamisse ning aidanud kaasa eesti ühiskonna teadlikkuse tõstmisele Euroopa arengute kohta.

Kokkuvõttes võib öelda, et Euroopa nädala mõte on tõsta Eesti elanike teadlikkust Euroopa Liidu väärtustest, põhimõtetest ja eesmärkidest ning aidata kaasa vastastikusele mõistmisele ja sallivusele Euroopas.

Euroopa nädala kohta vaata lähemalt: www.euroopanadal.info

VILLU KÄND,
Euroopa Liidu teabetalitus

blog comments powered by Disqus