Eestimaa Rahvuslik Sotsiaaldemokraat

Pool aastat tagasi kirjutatud artiklis võrdlesin Rahvaliitu liblikaga ja avaldasin mõtte, et selle erakonna liblikalend on lõppenud. Käes on kevad, esimesed liblikad juba lendavad. Mis on saanud liblikast nimega Rahvaliit?! Kohalike valimiste ajaks peitis enamik rahvaliitlasi end valimisliitudesse. Tõsi, Jõgevamaal oldi sirgeselgsemad ja paljudes kohtades tuldi ikka õige nime all välja. Kas oli see tingitud sisetundest või välistest mõjutustest, seda me ei tea. Kindel on aga see, et just see otsus on Jõgevamaa Rahvaliidule täna toeks. On ju Jõgevamaa olnud selle erakonna hälliks ja ka täna seisavad iseseisvalt jätkamise eest kõige häälekamalt just siinsed liikmed.

Jõgevamaa sotsiaaldemokraatide eestkõneleja arvamused, mis avaldati 15. aprilli Vooremaas, on selgelt jõupositsiooni rõhutavad Rahvaliidu suhtes, aga ka pisut kummalised ja meelevaldsed poliitilise parem-vasak skaala esitlemisel.

Jüri Morozov: “Väga tähtis on see, et toimub vasaktiiva maailmavaateline korrastumine. Paremal pool näeme Reformierakonda ja Keskerakonda, kes on oma poliitilise tegevuse populismile ja vastandumisele üles ehitanud, IRL on rahvuslik konservatiivne erakond, kuid vasakul tiival on asi olnud laialivalguv ja lõhestunud.”  Kui arutleja paigutab paremskaalale kolm suuremat erakonda, siis kes on vasakul need segadusetekitajad? Ja kas korrastumise all mõistetakse seda, et Rahvaliit kaob ja sotsiaaldemokraadid saavad suureks ja tugevaks ning hakkavad üksi vasaktiival laiutama? Seda muidugi juhul, kui esitatud väidete autor Keskerakonda jätkuvalt paremerakonnaks peab… Ühinemisest demokraatlikult ju ei kirjutata, pigem öeldakse otse, et rahvaliitlased peavad endas selgusele jõudma ja oma maailmavaatele sobiliku erakonna leidma. Kindlasti oleks põnev lugeda politoloogide hinnangut Keskerakonna paremskaalale paigutamise kohta.

Ennustus aastaks 2015 on omaette huumorinurk ja neile, kes pole seda juhtunud lugema, esitan lahkesti selle lõigu. Morozov: “Eesti on pigem liikumas kolme partei süsteemi poole, kus on koht rahvuslikel konservatiividel, selgelt parempoolsel ja selgelt vasakpoolsel erakonnal. Sellisel juhul liituvad Keskerakond ja Reformierakond, sest nende maailmavaade on üpris sarnane…” Kui poliitikateadlased on vasakule kokku liitnud Sotsiaaldemokraadid ja Keskerakonna, siis Jõgevamaa sotsiaaldemokraatide nimekaim mees tahab Tallinnas oma erakonna koostöö farssi  Keskerakonnaga pehmendada populistlikult igasugu reegleid eirates ja joonistab skaalasid oma suvast lähtuvalt. Olgu selle sotsiaaldemokraadist Saare vallavanema iseenese tarkusest mõtisklusega kuidas on, tegelikkuses on põnev mõtiskleda uue ühinenud erakonna üle — Eestimaa Rahvuslikud Sotsiaaldemokraadid. Huvitav kooslus, aga ehk ka võimalik?! Kuigi viimasel ajal räägitakse palju Rahvaliidu ja Sotsiaaldemokraatide programmilisest sarnasusest, siis mina tahaksin rõhutada olulist maailmavaatelist detaili, mis ei tohiks neil kahel erakonnal võimaldada nii lihtsalt ühineda.

Lauseid Rahvaliidu programmist: “Riik sekkub majandusse nii vähe kui võimalik, ent nii palju kui vajalik.” ; “Riigivõimu ülesandeks on kujundada vaba ja aus konkurentsikeskkond.” Asjalikud seisukohad ja justkui Reformierakonna programmist võetud, kindlasti mitte aga sotsiaaldemokraatide maailmavaade. Kui Rahvaliit sündis, siis oli pigem nii, et nende valijate järgmine eelistus oli Reformierakond. Nüüd aga kirjutatakse ja joonistatakse see erakond vasakule teljele? Sotsiaaldemokraadid tahavad riiki, mis sünnitab, juhendab ja kui vaja, suretab. Rahvaliitlased aga on eelkõige maaettevõtjate toetusel tekkinud ja eksisteerinud erakond. Eks aeg näitab, mida arvavad liikmed ja mida arvavad valijad. Need Rahvaliidu liikmed, kes pooldavad vaba ühiskonda ja vaba turgu, peaksid aga kindlasti mõtisklema, kas nad on valmis üleöö sotsiaaldemokraatideks hakkama. Oskar Lutsu Lible suu läbi sai rätsepmeister Kiirgi pilgatud: “Et siis pressraud nurka ja mõisavalitsejaks?”  Nüüd siis rahvuslik vabaturg kõrvale ja sotsiaaldemokraatia aated asemele…

Lähiajal on näha, kas Rahvaliidu liblikas lendab edasi või toimub kunstsiirdamine erakondade esimeeste ebademokraatlike otsuste jätkuna ja sünnib uus liblikas — Eestimaa Rahvuslik Sotsiaaldemokraat?!

Oodata ei ole enam jäänud kaua, sest järgmisel kevadel tuleb liblikatel täies elujõus olla juba märtsi alguses.

iii

TERJE TREI, Reformierakonna Jõgeva- ja Tartumaa arendusjuht

blog comments powered by Disqus