Eestimaa positiivne kooliaasta algab Jõgeval

 

Täna kell 10 kuulutatakse Jõgeva kesklinnas välja üle-eestiline koolirahu ja saadetakse see sõnum üle kogu riigi. Ühtlasi võtab Jõgeva kohustuse olla õppeaasta jooksul  Eestis koolirahu eestvedajaks ning heaks eeskujuks kõigile.

Jõgeva koolirahu-idee kandvateks märksõnadeks on usaldus, mõistmine, sallivus ja  viisakus. “Meie sõnum on lihtne, kuid tähendusrikas,” lausus Jõgeva linnavalitsuse haridustöö peaspetsialist Helle Kajaste. “Soovime, et kõigis Eesti koolides oleks algaval õppeaastal rohkem mõistmist ning koostööd.  Seda nii õpilaste ja õpetajate kui ka koolide ja omavalitsuste vahel.” 

Kõnetab nii õpilasi kui ka õpetajaid

Jõgeva koolirahu märksõnad valisid mõttetalgute korras välja linna õpilased ning haridustöötajad. Seega kõnetab koolirahu temaatika loodetavasti mõlemaid.

Eesti Koolirahu projektijuht Maris Sild lausus, et Jõgeva valiti koolirahu välja kuulutama just tänu selgele visioonile ning paljude osaliste kaasatusele. “Kõigi konkursile laekunud koolirahu-ideede hulgas oli Jõgeva oma silmapaistev, kuna oli näha õpilaste ja õpetajate kaasatus projektis,” lausus Sild.

Jõgeva linnapea Kalmer Laini sõnul on Jõgeva koolinoorte poolt koolirahu iseloomustamiseks valitud sõnad sügavamõttelised ning üliolulised mitte ainult õpilastele ja õpetajatele koolides, vaid igaühele meie ühiskonnas.

“Me saame ju õppida selgeks viisaka käitumise reeglid. Neid õpetavad meile vanemad, õpetajad  ja sõbrad, samuti  seadused ja kogu ühiskond. Aga kui me oma sisemuses ei suuda  sallivalt mõista ega usaldada, siis jääb õpitud viisakus vaid maskiks, mille taha varjame iseenda! Ometi tahame ju kõik, et meid mõistetaks täpselt sellisena, nagu me oma sisemuses oleme – oma näo ja tublide tegudega ainulaadse inimesena, sõpruskonnana, kogukonnana!” rääkis linnapea. 

Järgmise koolirahu kuulutab välja Sillamäe

Koolirahu kuulutatakse iga aasta 1. septembril välja ühes Eesti linnas. Tseremoonia on meeldetuletuseks, et soodsa ja turvalise koolikeskkonna loomisega peab tegelema aastaringselt ning see vajab mitmetasandilist koostööd koolide, omavalitsuste, õpetajate, õpilaste ning lapsevanemate vahel.

Eelmisel õppeaastal oli koolirahu kuulutajaks ning eestvedajaks Elva, kellega Jõgeva on terve aasta tihedalt koostööd teinud, et täna koolirahu eestvedaja kohustus väärikalt üle võtta. Järgmise õppeaasta koolirahu kuulutab välja Sillamäe.

Koolirahu kontseptsioon pärineb Soomest, kus asuti seda juurutama 1990. aastal. Eestisse jõudis koolirahu mudel 1999. aastal Eesti Noorsootöö Keskuse eestvedamisel. Aastate jooksul on projektiga liitunud veel mitmed tunnustatud organisatsioonid, mis läbi erinevate tegevuste Koolirahu programmile kaasa aitavad. Praegu juhib Eesti Koolirahu programmi Eesti Lastekaitse Liit.

i

KARL SAKRITS

Koolirahu väljakuulutamise ajakava

*9.30 – 9.45  Jõgeva linna koolide 1. ja 12. klasside õpilaste kogunemine Jõgeva kultuurikeskuses

*10.00 KOOLIRAHU aktus kesklinnas

*10.30 Rongkäik kesklinnast staadionile, kus toimub ühistants

*11.15 Eeldatav tseremoonia lõpp

Allikas: linnavalitsus

blog comments powered by Disqus