Eestikeelne keskharidus saab saja-aastaseks

Konverents “Eestikeelne keskharidus 100” toimub 29. augustil Tartus Vanemuise Kontserdimajas. See ei ole eesti keele õpetamise, see tähendab pelgalt emakeeleõpetajate konverents. See on arutelu eesti keeles õpetamise üle nii minevikus, olevikus kui tulevikus ning puudutab seega kõiki aineid ja õpetajaid, nii eilseid, tänaseid kui homseid õpilasi ? meid kõiki.

Üks esinejatest, Tallinna Ülikooli professor Martin Ehala ütleb, et kuigi me tähistame praegu eestikeelse keskhariduse sajandat aastapäeva, mis lubaks uhkusega tagasi vaadata meie rahvuslikule arengule, ei tee ta seda. “Põhjus on selles, et eestikeelne keskharidus sellisel kujul ja selliste ülesannetega, nagu see eksisteeris sada aastat ja nagu me sellega harjunud oleme, lakkab tasapisi olemast, meeldib see meile või mitte,? märgib Ehala. “Ja küsimus, kuipalju eestikeelne keskharidus on eesti etnilise identiteedi nurgakivi, muutub iseäranis aktuaalseks. Praegu on aeg, kus iga kooli ja iga õpetaja suhtumine ja hoiakud panevad nurgakivi arengule, mis jääb Eesti haridust domineerima aastakümneteks, kui mitte terveks sajandiks.?

Ettekannetega esinevad teiste seas ka Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo ja kirjandusteadlane Peeter Olesk.

Eestikeelse keskhariduse võimaldamine algas sada aastat tagasi, kui Eesti Noorsoo Kasvatuse Selts avas Tartus oma tütarlastegümnaasiumi esimesed klassid.

Konverentsi korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium, Rahvastikuministri büroo, Emakeele Selts, Tartu Koolijuhtide Ühendus ja Tartu linn.

Info ja juhised registreerumiseks on olemas nii konverentsi kodulehel  www.konverents.ee/ekkh100/ kui Haridus- ja Teadusministeeriumi kodulehel www.hm.ee.

Aire Koik,
Haridus- ja Teadusministeeriumi teabekorralduse osakonna konsultant

blog comments powered by Disqus