Eestiga tuttavaks looduse kaudu

„Tädi Leena, tädi Leena!” hüüdsid mõned Palamuse lasteaia Nukitsamees” kooliminejate rühma lapsed rõõmsalt, kui Kohtla-Järve Rukkilille” lasteaia õpetajat Jelena Lukinat oma rühmatoas nägid.  Nimelt käisid  Jelena Lukina ning tema kolleegid Aljona Petryakova ja Veronika Põllu novembri lõpus ja detsembri alguses Nukitsamehes” töövarjuks” juba teist korda. Esimene kord oli tänavu jaanuaris.

 

Töövarjunädala esimesel kolmel päeval jälgisid Kohtla-Järve lasteaednikud igaüks ühe “Nukitsamehe” rühma elu. Aljona oli näiteks sama rühma juures, kelle tegutsemist   eelmiselgi korral jälgis.

“Advendiajal on Palamusel väga tore olla,” ütles Aljona Petryakova. “Lasteaed on jõuluehteis ning meie rühma lastel käis päkapikk külas ja tõi neile kingitusi. Käisime ka kirikus, kus õpetaja lastele advendiajast rääkis. Palamusel ongi eriti tore see, et kõik on käe-jala juures. Meie lasteaed on näiteks Kohtla-Järve Ahtme linnaosas, kust kirikusse minekuks tuleks buss tellida.”

Viimasel töövarjupäeval andsid külalisõpetajad ise ühe tunni: Aljona kunstiõpetuse tunni, Jelena matemaatikatunni ja Veronika matemaatikatunni koos käelise tegevusega. Ent nelja päeva jooksul jõudsid töövarjud ka veidi ringi sõita. Jõgeval käidi “Rohutirtsu” lasteaia ilusaid vastrenoveeritud ruume ja “Karikakra” lasteaia pere keerulist ajutistel pindadel eksisteerimist kaemas. Tartus vaimustasid kohtlajärvelannasid Tasku raamatupood, Raekoja platsi suur kuusk ja linna jõulukaunistused.

Palamuse “Nukitsamehe” ja Kohtla-Järve “Rukkilille” lasteaeda ühendab tegelikult laiem koostöö, töövarjuks käimine on selle n-ö kaasnähtus. Eelmisel õppeaastal lõi “Nukitsamees” kaasa “Rukkilille” juhataja Jelena Ušakova veetud ning Migratsiooni ja Integratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed (MISA) rahastatud projektis, mille käigus õppisid kahe lasteaia lapsed tundma rahvakalendri tähtpäevi ja nende rolli eesti kultuuriloos. Selleks õppeaastaks kirjutas Veronika Põllu uue projekti, mille eesmärgiks taas Eestimaa tundmaõppimine, ent nüüd juba loodusobjektide kaudu. Projektiraha tuli jälle MISAlt ning peale “Nukitsamehe” teeb seekord projektis kaasa veel kaks Jõgevamaa lasteaeda: Torma “Linnutaja” ja Jõgeva “Karikakar”.

Sõprade teedel

Projekt “Rändame ringi sõprade teedel” näeb ette, et igal aastaajal tutvuvad Kohtla-Järve lasteaia Rukkilill kasvandikud ühe Jõgevamaa loodusobjektiga. Sügisel oli selleks Elistvere loomapark, talvel minnakse Kassinurme mägedesse ja kevadel Endla looduskaitsealale. Elistvere-sõit toimus oktoobrikuus ja oli “Nukitsamehe” lasteaia korraldada. Sama päeva raamidesse mahtus ka leivateema käsitlemine. Kohtla-Järve lapsed viidi Palamuse veskisse viljast jahu jahvatamist vaatama ning seejärel näitasid “Nukitsamehe” õpetajad Eha Saar ja Merike Kull neile, kuidas leiba tehakse. Pätsi värsket leiba said nad kaasagi.

Kui “Rukkilill” lapsed talvel Kassinurme mägedesse vastlapäeva pidama lähevad, on seal nende võõrustajaks Torma lasteaed. Peale vastlateema võimaldab see paik käsitleda ka Kalevipoja teemat. Kevadise Endla-matka valmistab ette “Karikakra” lasteaed. Projekt lõpeb maikuus nelja lasteaia ühise laagriga Kauksi looduskeskuses ja puude istutamisega “Rukkilille” lasteaia õuele.

Projekti mahub veel tegevusi, mida iga lasteaed oma lastega kohapeal ette võtab. Septembris tehti näiteks kõigis projektis osalevates lasteaedades looduslikest materjalidest meisterdatud taieste näitus ja novembris õuesõppe päev, märtsis toob igaüks lavale ühe muinasjutu, kus tegelasteks loomad või taimed. Need sündmused võetakse videosse ning salvestisi vahetatakse omavahel.

Veebruari lõpus korraldab “Rukkilille” lasteaed aga kaasaegset õpikeskkonda käsitleva üleriigilise seminari lasteaedade õppealajuhatajatele. Teiste hulgas esinevad seal ettekannetega Torma lasteaia juhataja Kaja Ivask, Palamuse lasteaia juhataja Marika Merusk ja Jõgeva “Karikakra” juhataja asetäitja Marge Põdra.

Plaanis käsitööprojekt

Veronika Põllu arvas, et ka tänavusele projektile tuleb ilmselt järg.

“Koostöö tekitab kogu aeg uusi mõtteid ja nii on sel kalduvus jätkuda,” ütles Veronika Põllu.

Nukitsamehe juhataja Marika Merusk lisas, et järgmine projekt võiks olla käsitööga seotud. Said ju Aljona, Jelena ja Veronika töövarjunädalalgi mitut enda jaoks uut käsitöötehnikat proovida: nad käisid Kaarepere rahvamajas sealse juhataja Helgi Kaevali käe all nõelviltimistehnikas rinnanõelu ja liivakaarte valmistamas ning said Palamusel Tallinna Ülikooli Rakvere kolledži lektori Amino Põldaru juhendamisel polümeersavist ehteid meisterdada.

“Ostsime endale Jõgeva käsitööpoest nõelviltimiseks vajalikud vahendid ja materjalid kaasa, nii et nüüd võime seda tehnikat kodus teistelegi õpetada,” Aljona Petryakova.

“Käigud Palamusele on meile väga kasulikud nii keeleoskuse arendamise kui ka uute metoodiliste võtete omandamise mõttes,” ütles Jelena Lukina. “Tuleme siia juba nagu oma koju: meid võetakse siin imehästi vastu ja siit saadud positiivne laeng annab tükiks ajaks jõudu.”

“Palamuse lasteaias on tõesti eriliselt kodune ja soe õhkkond, ilmselt nii õdusast vanast majast kui ka toredatest inimestest tingituna,” lisas Veronika Põllu.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus