Eesti ühiskonnategelased ja välisriikide diplomaadid istutasid puid Kursi mälestusparki

Kursi pastoraadi perenaine-administraator ja kohaliku maanaiste seltsi esinaine Alikee Kubi ja Kursi kirikuõpetaja Sulev Sova korraldasid võidupüha ja jaanipäeva eel piduliku ürituse, et meenutada Vabadussõda ja rääkida ajaloo ja tänapäeva seostest. Kokkusaamisele oli kutsutud mitmeid Eesti ühiskonnategelasi, vaimulikke ja Eestis resideerivaid välisriikide diplomaate. Tseremoonia algul õnnistas Tartu praostkonna praost Joel Luhamets sini-must-valge lipu, mille Kursi Maanaiste Seltsile ja Kursi külale kinkis maavanem Aivar Kokk. Varda lipu jaoks muretses Puurmani vallavalitsus. Alikee Kubi ja Sulev Sova eestvedamisel on Kursi pastoraadi naabrusse asutud rajama parki, kuhu istutatakse nimelisi puid Eesti vabaduse eest võidelnute mälestuseks. Puud ja nimesildid ostis Kursi kirikukoguduse hea sõber, Tartus elav ja töötav inglane lord Carlis, kes estofiilina on selgeks õppinud eesti keele.

Välisriikide diplomaatidest oli saabunud puid istutama Läti suursaadik Eestis Edgars Skuja. ?Ma olen Kursist varemgi läbi sõitnud, kuid selle kauni paigaga tutvun täna esmakordselt. Puude istutamine parki paneb mõtlema ka Eesti ja Läti sarnasele ajaloole ja saatusele. Eestlased on lätlastele vabadusvõitlustes ka toeks olnud. Tulen kindlasti Kursi ka tulevikus, et vaadata, kuidas kasvab minu istutatud puu,? ütles Läti suursaadik.

Samuti istutas puu Saksa saatkonna kultuuriatasee Carsten Wilms. ?On väga hea, et Kursi kiriku ümbrus kaunimaks muutub. Ilma langenute mälestamiseta ei mõista me ajalugu. Ühtlasi aitab ajaloo tundmine ja huvi selle vastu tugevdada ka rahvusvahelisi sidemeid,? märkis diplomaat, kes valdab eesti keelt.

?Mälestuspark sobib väga hästi Kursis asuva Vabadussõja monumendi lähedusse,? nentis ka Puurmani vallavanem Rein Paap.

?Uku Masing on öelnud, et inimesem kui inimene on puu,? ütles Ants Paju.

Pärast puude istutamist söödi pastoraadis lõunat, seejärel kuulati lord Carlise loengut Eesti ja Inglismaa suhetest aastail 1918-1920. Päeva lõpetas jumalateenistus ja kontsert Kursi kirikus, kus laulis Siiri Sisask.

?Tulevikus on mul plaanis kutsuda siia puid istutama ja mõttetalgutele erinevate erakondade poliitikuid. Kirikukeskkond peaks muutma inimesed sõbralikumaks ja looma soodsa pinnase heade ideede tekkimiseks,? lausus Alikee Kubi.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus