Eesti tugevaim vokaalansamblite konkurss toimus Jõgeval

Reedel ja laupäeval laulsid Jõgeva kultuurikeskuses laste ja noorte vokaalansamblid. 24. korda toimusid Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad, mida korraldab MTÜ Tähetund koos Jõgeva põhikooliga.


Jõgevamaa gümnaasiumi muusikaõpetaja Maret Oja, kes on olnud selle sündmuse juures algusest peale, rõõmustas, et seekord olid konkursil ka mõned uustulnukad. „Viljandi gümnaasium, Tartu Variku kool ja Neeme kool,“ ütles ta.
„Liigutas Tonio Tamra kõne lõpetamisel ja tema mõte, et tuleval aastal, kui Alo saanuks 60 ja toimuvad 25. Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad, võiks olla rohkem Alo enda laule. Need on ju väga ilusad, kuigi keerulised,“ lisas Oja, kellele konkursi lõpetamisel lauldud Alo Mattiiseni proloog-epiloog muusikalist „Väike Merineitsi“ jälle pisara silma tõi.

Muusika toob tagasi

Paul Antsaar, kes oli konkursile tulnud Saaremaa ühisgümnaasiumi meesansambli Varsakabi 33 koosseisus, laulis Jõgeval teist korda. „Alati on mõnus niisuguseid tuunitud lugusid kuulata ja ka ise esitada. Lood otsime ise ja meie juhendajal on niisugune salasahtel, kust ikka midagi leiab,“ ütles ta, lubades järgmisel aastal uuesti tulla, sest on alles 17-aastane ja mahub veel ühel aastal ettenähtud vanusevahemikku.
„Väga hästi läks,“ rääkis ka Ron Jonatan Singson, kes laulis grand prix’ saanud kollektiivis. „Olen selle ansambliga siin esimest korda. Meeleolu oli väga lahe. Varem olen vist kuus aastat klassiansambliga käinud,“ pakkus peaaegu veteran. „Tagasi toob muusika ja kuidas see kõik siin toimib. Neid seadeid on vapustav kuulata. Suur Kõrv hindab peamiselt kõla, tavaliselt olen nende hinnangutega nõus,“ oli Ron Jonatan rahul.

Imikust peale laulnud

Kõikide kollektiividega esikolmikusse pääsenud ja grand prix’ võitnud juhendaja, tunnustatud noor dirigent ja orkestrijuht, Põlva kooli muusikaõpetaja Riivo Jõgi peab õhkkonda Jõgeval äärmiselt positiivseks. „Kõik osalejad võrdlevad heas mõttes üksteist, võtavad šnitti,“ ütles Jõgi konkursi järel. „Kõige taga on suur töö ja arvestamine lauljate omapäraga ning õige repertuaari leidmine,“ teab maestro, miks tema hoolealustel hästi läheb. „Ühest vastust sellele küsimusele kindlasti pole, tegemist on paljude asjade kombinatsiooniga,“ lisas ta.
„Grand prix’ võitjad on ju imikust peale laulnud, seal pole midagi imestada,“ ütles ka Jõgeva muusikaõpetaja Maret Oja. „Kindlasti inspireerib see teisi. On väga oluline, et lauljad saaksid teisi kuulata. Juhendajad räägivad, et enamasti hakatakse uusi plaane tegema juba kohe Jõgevalt koju sõites,“ rääkis korraldaja.
Seekord juhtis Suurt Kõrva, konkursi žüriid, Tonio Tamra. Varem on ta Suures Kõrvas olnud 2000. ja 2001. aastal. „Kogu õhustik ja see, miks siia tullakse, on ikka sama. Tase on vahepeal kõvasti tõusnud,“ nentis žürii juht. „Et Suure Kõrva liikmetel on õpilaste lauluvõistluse ajal pisar silmas ja läheb meelest, kas oleme sinna tulnud esinejaid hindama või muusikat nautima, on õigupoolest päris haruldane.
Hindamine on alati väga raske. Meie inimesed andsid küll punkte üsna erinevalt, aga pingerea esimene osa oli kõigil siiski suhteliselt sama.
Et kas laulu peaks üldse hindama? Loomulikult on õnnelikumad need, kes saavad esile tõstetud, aga teised mitte nii väga. Siiski ajab niisugune variant esinemisnärvi püsti ja lisab veel adrenaliini juurde, mis sageli esitusele kasuks tuleb. Ja nii toetavat publikut, nagu Jõgeval, teistel konkurssidel tõesti pole. Võib-olla annab seda seletada sellega, et tegemist on ansamblite konkursiga. Ansambel peab ju omavahel klappima. Ja et saalis on ka ansamblilauljad, siis mõistavad nad seda hästi,“ selgitas Tamra.
„See on üle Eesti kõige tugevam vokaalansamblite konkurss. Tahaks, et see jääks Jõgevale ja korraldajatel jätkuks jõudu kauaks,“ lisas ta.

ANDRA KIRNA

 

24. ÜLERIIGILISE VOKAALANSAMBLITE
KONKURSI GRAND PRIX 2020
• Rahvusooper Estonia poistekoori meeskvartett,
juhendaja Riivo Jõgi

ERITUNNUSTUSED – 2020
• „Teistega koos“ FRED LAANSALU
• „Ise tehtud, hästi tehtud“ GRETA LIISA ILUS
• „Kõik tööd teen ära te eest“ HERTA SORO
• „Tantsin, kuni jaksan“ EPP MARIA PUGAL ja ERKI ELBRECHT
• „Kaunis hääl“ SANDER PÄRN
• „Tänase päeva kaja“ ans CANTABILE
• „Julge huumori tõttu“ ans DeVIIS
• „Munade tõttu“ RO Estonia poistekoori meeskvartett
• „Kena kõrge noodi tõttu“ MARKUS MATTHEUS MASER
• „Kauni hääle tõttu“ LIISABEL HAMMER

blog comments powered by Disqus