Eesti parim saalihokimängija Rein Kivi lõpetas

Laupäeval tõmbas oma suurepärasele spordikarjäärile joone alla Eesti läbi aegade parim saalihokimängija Rein Kivi. Mängides Tallinnas Eesti meeskonna särgis Hollandi vastu, viskas Kivi justkui sümboolselt 8:1 võidumängus Eesti koondise viimase värava.


„Võin oma karjääriga rahul olla. Arvan, et nendes tingimustes, mis Eestis olid, saavutasin kõik, mis võimalik. Tänu Soomes mängimisele jõudsin sportlikus mõttes maksimumi lähedale. Sest klubimängijana saavutasin ihaldatud tiitlid, Eesti koondis mängis oma võimete piiril,” vaatas karjäärile tagasi viiel aastal Eesti parimaks mängijaks valitud Rein Kivi.

Aastaid Soome klubides mänginud Rein Kivi esindas Eestit 20 aastat. Laupäevane kohtumine Hollandi vastu oli tema 67 ametlik mäng Eesti koondise särgis. Nendes mängudes viskas Kivi 54 väravat ja andis 27 resultatiivset söötu.

„Tegelikud numbrid koondise eest on suuremad, kuid väga paljud maavõistlused on olnud mitteametlikud ja statistikasse ei lähe,” selgitas viimased 17 aastat Soomes elav ja töötav Kivi vendadest vanem.

Soome oli väärt hüppelaud

Alates 2002. aastast saalihokit selle ala maailma tippriigis Soomes mänginud Kivi on võitnud kõik, mida klubimängijana on võimalik saavutada. Jäähokist saalihoki juurde jõudnud Kivi ütleb, et Soome sattus ta tänu oma nooremale vennale.

„Rauli kutsuti 2002. aastal pärast Soomes toimunud MM-turniiri sinna mängima. Raul läks ja kutsus ka mind. Kuna kool oli just läbi saanud ja hetkel tööd polnud, otsustasin minna,” räägib Rein oma Soome elu algusest.

Põhjanaabrite juures mängis ta järgnenud kümme aastat sellistes klubides nagu SB Sava, Kirkonummi Rangers, tuli Tapanilän Erä ja Helsingi SSV.

„Sportlik edu on eelkõige tulnud tõsise ja järjepideva töö tulemusena. Pean väga oluliseks, et esimesed kogemused omandasin SK Tähe koosseisus. Minu edasisele arengule on tulnud igati kasuks treenimine ja mängimine Soomes,” rääkis Kivi aastal 2007, mil ta võitis esimese suure tiitli, kui tuli Tapanilan Erä koosseisus Soome karikavõitjaks.

Kaks aastat hiljem võitis ta Euroopa klubide karika, kui finaalmängus alistas Helsingi SSV lisaajal 6:5 Tapanilän Erä, Reinu endise kodumeeskonna. Kivi viskas suures finaalis ühe värava ja andis kolm resultatiivset söötu.

Helsingi SSV-ga võitis ta 2010. aastal lõpuks ka esimese Soome meistrikulla ja aasta hiljem lisas sellele teise tiitli. Pärast 2012. aasta hooaega teatas aga Kivi, et lõpetab Soomes mängimise ja otsustas naasta kunagisse koduklubisse Jõgeva Tähe. Viimati oli ta Tähe eest mänginud 2002. aasta kevadel.

Vahetas jäähoki saalihoki vastu

„Alustasin oma karjääri Jõgeval ja lõpetasin Jõgeval,” selgitab Kivi rahulolevalt, kes viimased viis aastat mängis kaasa Soome madalamates liigades juba harrastusmängijana. „Viimasel hooajal ei saanud sealgi mängida, kuna parem põlv ei lubanud enam isegi mitte treenida. Nüüd on saalihokiga kõik. Isegi jäähokit ei lubata mängida, jalg ei pea vastu. Kahju.” 

Sporditeed alustas Rein treener Kaido Poomi juures jäähokit mängides. Hokiväljakul jäi tema suurimaks saavutuseks pronksmedal 1996. aasta Eesti noorte meistrivõistlustelt. Mitmed talved olid siis aga kehvad, jääd ei olnud. Ja kui Marko Saksing ning Andrus Tõruke kutsusid Reinu koos venna Rauliga saalihokit mängima, otsustasid nad ala vahetada.  

Kohe esimesel hooajal võideti ka saalihokis noorte seas kolmas koht ja siis tulid juba kaks meistrikulda (1999, 2000).

„Edu tuli uuel alal kiiresti ja see innustas. 1999. aastal tulime Tähega juba Eesti meeste meistriks ja seda tiitlit kordasime veel kahel aastal,” meenutas Rein.

Küsimusele, kas ta parimate tingimuste korral võinuks jäähokis kaugemale jõuda, vastas Helsingis ehitusettevõtjana töötav Rein Kivi: „Usun küll, et oleksin. Samas alustasin saalihoki mängimist 16-aastaselt. Kui ma oleks selle ala juurde varem jõudnud, küllap siis oleksin ka saalihokis kaugemale jõudnud. Aga need kõik on oleksid. Kahetseda pole midagi,” rääkis Rein Kivi pärast viimast mängu saalihokiväljakul. 

Rein Kivi

Sündinud 29. septembril 1981 Jõgeval

Ründaja

Soome klubides 2002–2012

Soome meister (Helsingi SSV) 2010, 2011

Soome karikavõitja (Tapanilän Erä) 2007

Euroopa karikavõitja (Helsingi SSV) 2009

3-kordne Eesti meister (Jõgeva SK Tähe) 1999–2001

3-kordne Eesti karikavõitja (Jõgeva SK Tähe) 2000, 2001, 2004

Eesti koondises (1999–2019) 67 mängu 54 väravat

Viis korda valitud Eesti aasta mängijaks

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus