Eesti majandus kasvas III kvartalis 6,4 protsenti

Tänavu on SKP kasvutempo igas kvartalis aeglustunud ? I kvartalis oli SKP kasv püsivhindades eelmise aasta vastava ajavahemikga võrreldes 10,1 ja II kvartalis 7,6 protsenti. teatas Statistikaamet.

SKP kasvu aeglustumist püsivhindades mõjutasid oluliselt tagasihoidlikum sisemajanduse nõudluse ja tegevusalade lisandväärtuse kasv ning ekspordi ja impordi vähenemine. Samuti avaldasid püsivhindades arvestustele olulist mõju viimastel kvartalitel tõusnud hinnad.

Sisemajanduse nõudlus kasvas püsivhindades 7,2 protsenti. Selle aeglustumist võrreldes eelmise aasta III kvartaliga mõjutasid eratarbimiskulutuste kasvu järsk aeglustumine (5,1 protsendini) ja põhivarasse kapitali kogumahutuste vähenemine (-5,7 protsenti). Eratarbimiskulutuste kasvu pidurdas kõige enam transpordikulutuste ning vaba aja ja kultuurikaupade ja -teenuste kulutuste vähenemine, samuti alkohoolsetele jookidele ja tubakatoodetele ning sisustus- ja majapidamistarvetele tehtud kulutuste kasvu aeglustumine. Põhivarasse kapitali kogumahutuse vähenemist põhjustas kõige enam mitte-finantsettevõtete investeeringute vähenemine möödunud aasta suurte investeeringute baasilt.

Alates 2006. aasta algusest on kaupade ja teenuste ekspordi ja impordi kasv püsivhindades aeglustunud. Tänavu III kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajavahemikuga vähenes kaupade ja teenuste eksport -2,9 ja import -0,4 protsenti. Kaupade eksport ja import vähenesid (vastavalt -4,9 ja -1,3 protsenti) tingituna peamiselt puhastatud nafta- ja põlevkivitoodete ning raadio- ja sideseadmete tootmise tegevusalade kaupade vähenemisest.

Lisaks mõjutas kaupade ekspordi vähenemist püsivhindades kiiresti kasvanud ekspordihinnad. Majanduse pakkumise poolel mõjutas SKP aeglustumist kõige enam töötleva tööstuse, hulgikaubanduse, veonduse ja laonduse ning ehituse lisandväärtuste kasvu aeglustumine. Lisandväärtus vähenes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kinnisvaraalase tegevuse, hotellide ja restoranide ning metsamajanduse tegevusalal. Lisaks mõjutas tegevusalade kasvu püsivhindades ka kiire hinnatõus. Jätkuvalt kiiresti kasvas III kvartalis finantsvahenduse tegevusala.

Püsivhindades arvutatud sesoonselt korrigeeritud SKP suurenes III kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes 1,7 ning eelmise aasta III kvartaliga võrreldes 6,3 protsenti.
Vooremaa

blog comments powered by Disqus